[product_page id="119"]

Półpasiec a zwolnienie lekarskie. Czy chorego należy izolować?

półpasiec a zwolnienie lekarskie

Półpasiec jest chorobą zakaźną, a narażone są na niego osoby, które przechorowały ospę wietrzną. Chorego należy izolować i objąć odpowiednim leczeniem. Jeśli masz półpasiec, a zwolnienie lekarskie chciałbyś otrzymać, lekarz bez problemu wystawi L4.

Chorzy na półpasiec skarżą się na dolegliwości bólowe, podwyższoną temperaturę ciała. W zależności od umiejscowienia charakterystycznej wysypki mogą pojawić się także inne symptomy, do których należą zawroty głowy, problemy ze słuchem, zapalenie spojówek, zaburzenia widzenia. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi półpaśca są długotrwały stres, osłabienie odporności, inne choroby zakaźne. W przypadku zdiagnozowania półpaśca chory powinien pozostać w domu aż do całkowitego wyleczenia wszystkich pęcherzy.

Półpasiec a zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie jest zaświadczeniem o niezdolności do pracy z powodu choroby. Płatne L4 przysługuje pracownikom, którzy opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe. W przypadku półpaśca konieczne jest pozostanie w domu – izolacja uniemożliwia zarażenie innych, pomaga zapobiec komplikacjom i powikłaniom. Chory może skonsultować się z lekarzem POZ, dermatologiem, laryngologiem, neurologiem czy okulistą, by otrzymać L4. Alternatywą jest telekonsultacja i zwolnienie L4 online. 

Jeśli masz półpasiec, a zwolnienie lekarskie zostanie na tej podstawie wystawione, o jego długości decyduje lekarz. Musi to być czas wystarczający na powrót do zdrowia. W przypadku cięższych przypadków i pojawienia się powikłań konieczne będzie dłuższe L4. Przez pierwsze 33 dni chory upoważniony jest do otrzymywania wynagrodzenia chorobowego, które wypłaca zakład pracy. Po upływie tego czasu obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego spoczywa na ZUS-ie.

Leczenie półpaśca

Leczenie półpaśca może trwać około tygodnia, czasem nieco dłużej. Chory powinien pozostać w domu, aby nie zarażać. Najbardziej ryzykowny jest kontakt z płynem sączącym się ze zmian skórnych, dlatego należy je przykrywać i zachować higienę, np. nie korzystać z tych samych ręczników. Zaraźliwość utrzymuje się do momentu przyschnięcia wszystkich wykwitów.

Zwolnienie lekarskie online oraz uzyskane w przychodni mają taką samą moc i przeznaczenie. Chory ma zadbać o swoje zdrowie, ale także ochronić innych przed zarażeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *