[product_page id="119"]

Artroskopia barku a zwolnienie lekarskie

Artroskopia barku a zwolnienie lekarskie

Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób, schorzeń i dolegliwości, uzyskanie zwolnienia lekarskiego po artroskopii barku wiąże się z decyzją podjętą w tej sprawie przez lekarza. Tylko on ma bowiem uprawnienia, by takie L4 wystawić. Po artroskopii barku ze względu na ból, który ciężko zignorować i który może utrzymywać się przez wiele dni, jego wystawienie jest wskazane. Pozostaje zatem pytanie, ile L4 po artroskopii barku wystarczy, by wrócić do pełnej zdolności do pracy.

Zwolnienie lekarskie nie zawsze się należy. Czy i ile L4 po artroskopii barku należy się choremu?

W przypadku operacji przy znieczuleniu miejscowym, po której oprócz trwającego kilka dni bólu, mogą pojawić się także inne dolegliwości, takie jak gorączka, stan zapalny czy obrzęk, wystawienie L4 nie jest niczym dziwnym. Mimo typowości tych objawów mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. A jeśli już wszystko wskazuje na to, że takie zwolnienie lekarskie powinno zostać wystawione, pozostaje pytanie, ile L4 po artroskopii barku będzie wystarczającym okresem, by umożliwiło powrót do pracy w pełnej dyspozycji. Trudno na to jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ w większości przypadków długość zwolnienia uzależniona jest od czasu przebywaniu ręki w temblaku. Zazwyczaj zatem czas przebywania na zwolnieniu lekarskim po artroskopii barku wynosi około dwa tygodnie.

Na czym polega artroskopia barku? – wskazania do zabiegu i jego przebieg

Artroskopia barku jest operacją, polegającą na wprowadzeniu narzędzia endoskopowego do wnętrza stawu, by później z pomocą obrazu wyświetlanego, umożliwić diagnozę uszkodzenia lub stanu chorobowego, w którym się znajduje. Dzięki temu badaniu możliwe jest także natychmiastowe przeprowadzenie operacji. W sytuacji, gdy następuje jej konieczność, wykonujący zabieg lekarz wykonuje dodatkowe nacięcia umożliwiające wprowadzenie narzędzi chirurgicznych do uszkodzonego barku. Wraz z wprowadzeniem urządzenia optycznego, wstrzykuje także specjalny płyn ułatwiający zauważenie ewentualnych schorzeń w obrębie tej części ciała.

Zwykle zabieg ten wykonywany jest rutynowo, by sprawdzić stan barku i wykluczyć ewentualne urazy. Wiąże się jednak z dość dużą inwazyjnością, ponieważ ta część ciała jest szczególnie podatna na uszkodzenia. Staw barkowy umożliwia bowiem ruchy przywodząco-prostujące i obrotowe wykonywane przez kończyny górne, zatem jego uszkodzenie znacznie ogranicza ich funkcjonalność.

Podstawą do przeprowadzenia artroskopii barku są między innymi jego zwichnięcie, uszkodzenie więzadeł ścięgien, zapalenie błony maziowej, zespół bólu podbarkowego z zapaleniem kaletki podbarkowej czy rozerwanie pierścienia rotatorów. Sam zabieg trwa około godziny i przeprowadzany jest przy znieczuleniu miejscowym. W większości przypadków dzień po zabiegu pacjent wychodzi już do domu.

Przeciwskazania i możliwe powikłania w przypadku artroskopii barku

Jednym z najczęściej pojawiających się powikłań po artroskopii barku jest ból odczuwalny przez pacjenta przez wiele dni. Jego natężenie nie powinno być jednak aż tak duże, że nie mógłby on podejmować się żadnych codziennych czynności. Oprócz dolegliwości bólowych mogą pojawić się także takie objawy, jak gorączka, stan zapalny czy krwawienie. Po operacji mogą pojawić się także wymioty oraz nudności. Jeśli wystąpią one po czasie, w którym pacjent został wypisany ze szpitala, należy wtedy ponownie zgłosić się do placówki medycznej w celu zdiagnozowania ich źródła. Podobnie należy zrobić w przypadku zaobserwowania zaburzeń gojenia się rany lub infekcji w jej obrębie.

Przeciwwskazaniem do wykonania artroskopii barku może być zaawansowana choroba nowotworowa lub niewydolność krążeniowa w obrębie kończyn dolnych. Lekarz może także nie podjąć decyzji na temat operacji w sytuacji, gdy zaobserwuje zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe, a także ubytki neurologiczne lub niewydolność mięśniową u pacjenta. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest także nadwaga i choroby jej współtowarzyszące.

Powrót do pracy po L4 spowodowanym artroskopią barku

Po przebyciu okresu zwolnienia lekarskiego konieczna jest także rehabilitacja. Jej czas zależny jest jednak od schorzenia, w którym miał do czynienia lekarz podczas przeprowadzania operacji. Podczas rehabilitacji, w zależności od stopnia skomplikowania schorzenia, fizjoterapeuta decyduje o ćwiczeniach, które należy wykonywać, by przywrócić bark do pierwotnego stanu. Powrót do pełnej sprawności trwa od miesiąca do nawet pół roku.

Na czas rehabilitacji pacjent zwykle nie uzyskuje jednak odpowiedniego zwolnienia od pracodawcy. Nie jest to bowiem regulowane prawnie. Na zabiegi rehabilitacyjne należy zatem umawiać się poza godzinami pracy lub korzystać z bezpłatnego urlopu na czas ich trwania. Nic zatem dziwnego, że wiele osób zastanawia się, ile L4 po artroskopii barku mogą uzyskać. Pracodawca nie ma bowiem obowiązku przyzwolenia pracownikowi na rehabilitację w czasie pracy, chyba że mierzy on się z zaawansowanym stopniem niepełnosprawności.

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również