[product_page id="119"]

Grypa żołądkowa l4

Grypa żołądkowa l4

Polacy coraz częściej cierpią na tzw. prezenteizm, związany z poczuciem konieczności przebywania w pracy, nawet w obliczu choroby. Coraz częściej zatem można spotkać się z sytuacją, gdy pracownicy, w szczególności ci, którzy zatrudnieni są na stanowiskach specjalistycznych bądź sprawujący ważne funkcje w firmie, nawet w obliczu gorszego samopoczucia pojawiają się w firmie. Polacy bowiem coraz częściej boją się, że są niezastąpieni w pracy bądź, jeśli przejdą na zwolnienie lekarskie, utracą posadę.

Gdy jednak decydują się na przejście na zwolnienie lekarskie, zadają sobie pytanie, w obliczu jakich dolegliwości bólowych mogą je uzyskać. Nie są bowiem pewni czy mogą o nie wystąpić w przypadku przeziębienia, grypy, anginy czy zapalenia zatok. A czy w przypadku grypy żołądkowej L4 jest możliwe do uzyskania przez chorego? Potocznie zwana jelitówka, jeśli tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie i uniemożliwia efektywną pracę, jest jak najbardziej podstawą do uzyskania zwolnienia lekarskiego. Wszystko zależy jednak od przebiegu choroby oraz indywidualnej odporności pacjenta, który udaje się do przychodni lekarskiej, by zdobyć L4.

Grypa żołądkowa L4 – ile trwa leczenie choroby?

W przypadku grypy żołądkowej L4 nie jest niczym dziwnym, ponieważ może znacznie utrudnić życie i ze względu na jej objawy, w dużym stopniu męczyć organizm. Leczenie choroby może potrwać nawet do 10 dni i jest niebezpieczną dolegliwością, którą pracownik może zarazić innych. Przebywanie w tym okresie w pracy jest zatem niebezpieczne zarówno dla niego, jak i ludzi w jego otoczeniu i dobrze, by w tym okresie pozostał on w domu. W tym czasie warto szczególnie dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu – szczególnie przez wzgląd na to, że podczas tej grypy żołądkowej chory często wypróżnia się i wymiotuje. Zalecane jest także stosowanie w tym czasie elektrolitów. Powinno unikać się jednak picia jedynie wody – nie ma ona bowiem wystarczających soli mineralnych, by uzupełnić te, tracone w wyniku choroby. Ważne jest także regularne i częste przyjmowanie małych posiłków, by wspomóc regeneracji jelit, które są szczególnie obciążone objawami grypy żołądkowej.

Jak długo może trwać L4 w przypadku grypy żołądkowej?

Długość zwolnienia lekarskiego w przypadku grypy żołądkowej uzależniona jest od konkretnego rodzaju wirusa, który powoduje chorobę oraz intensywności jej przechodzenia przez pacjenta. Nie da się zatem określić konkretnie, jak długo może takie zwolnienie potrwać. Zwykle jednak wystawia je się na okres jednego bądź dwóch tygodni. Objawy choroby trwają bowiem zwykle przez około 10 dni, z czego mniej więcej 3 dni stanowi ostra faza choroby, podczas której chory najmocniej odczuwa dolegliwości bólowe. Po tej fazie objawy choroby zwykle powoli samoistnie ustępują.

Kto może wystawić zwolnienie lekarskie?

Wystawieniem zwolnienia lekarskiego zajmuje się zazwyczaj lekarz pierwszego kontaktu, do którego pacjent udaje się z grypą żołądkową. Często jednak bywa tak, że trudno dostać się szybko do przychodni lekarskiej, a wizyta domowa nie jest dostępną opcją. Warto wtedy zastanowić się nad teleporadą bądź zdobyciem L4 z pomocą popularnych do tego celu stron internetowych, oferujących zdalne wizyty lekarskie.

Czy jest to legalne i może zastąpić tradycyjną wizytę lekarską? Jak najbardziej, jest to bowiem pełnoprawna konsultacja ze specjalistą, który w przypadku takich dolegliwości, jak grypa żołądkowa bez wątpienia jest w stanie rzetelnie przeprowadzić wywiad z pacjentem i na podstawie jego obserwacji ocenić jak długo zajmie leczenie oraz czy konieczne jest w takim wypadku wystawienie zwolnienia lekarskiego.

Czy przebieg grypy żołądkowej różni się od zatrucia pokarmowego?

Sam przebieg obu chorób nie różni się od siebie, bowiem w obu przypadkach wiąże się z częstym wymiotowaniem, nudnościami, bólem brzucha, ogólnym osłabieniem organizmu i często występującą w tym czasie biegunką. Podstawową różnicą między tymi dolegliwościami jest jednak ich przyczyna. Zatrucie pokarmowe wywołane jest bowiem przez bakterie, a grypa żołądkowa – przez wirusy.

Grypa żołądkowa – czy są jakieś leki, którymi można przyspieszyć wyleczenie objawów choroby?

W przypadku grypy żołądkowej leczenie ogranicza się zwykle do przyjmowania odpowiedniej ilości płynów i częstego spożywania niewielkich posiłków, dostarczających niezbędnych (w przypadku częstego wymiotowania i wypróżniania się) wartości odżywczych i mineralnych. Co więcej, by wspomóc leczenie, poleca się stosowanie probiotyków odbudowujących florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Dzięki nim możliwe jest skrócenie czasu trwania objawów grypy żołądkowej, a także zmniejszenie ich nasilenia.

W przypadku leków należy ich stosowanie skonsultować z lekarzem podczas wizyty w przychodni lub na teleporadzie. Przeciwwskazane jest jednak stosowanie antybiotyków. Grypa żołądkowa jest bowiem chorobą wirusową, a nie bakteryjną, więc tego typu preparat nie jest w stanie jej przeciwdziałać. Ze względu na objawy choroby i sposoby jej przeciwdziałania, w przypadku grypy żołądkowej L4 nie powinno zatem nikogo dziwić.

Zobacz również