[product_page id="119"]

Uszkodzenie łąkotki L4

Uszkodzenie łąkotki L4

Łąkotka boczna i przyśrodkowa znajdują się w stawie kolanowym. Ich zadanie polega na dopasowywaniu do siebie powierzchni stawowych miedzy kością udową a piszczelową oraz na umożliwieniu wykonywania ruchów obrotowych przy zgięciu kolana. Służą więc komfortowi poruszania się. Zatem co dzieje się, kiedy łąkotka zostanie uszkodzona?

Taka kontuzja kolana przede wszystkim uniemożliwia płynność ruchu, powoduje ból i dyskomfort. Nieleczona łąkotka może natomiast doprowadzić do dalszych uszkodzeń stawu kolanowego. Do wspomnianego urazu najczęściej dochodzi przy uderzeniu kolana czy gwałtownym skręcie i zgięciu stawu, co powoduje jego przeciążenie. Uszkodzenie łąkotki może być przyczyną nie tylko nadmiernego wysiłku fizycznego, ale i wykonywania zwykłych czynności związanych z pracą.

Z tego powodu temat może interesować wielu pracowników. Jak w przypadku uszkodzenia łąkotki zwolnienie lekarskie wygląda? Ile trwa? Jak wypłacane są świadczenia przy nieobecności w pracy? Czego unikać. O tym przeczytacie Państwo w dalszej części artykułu!

Uszkodzenie łąkotki – zwolnienie lekarskie uzyskane w formie zdalnej. Wygoda wizyt online i teleporad!

Jako że uszkodzenie łąkotki może znacznie ograniczać poruszanie się pacjenta, warto w tym wypadku skorzystać z możliwości uzyskania zwolnienia lekarskiego w formie zdalnej. Szczególnie sprawdza się to w sytuacjach, w których terminy wizyt stacjonarnych są bardzo odległe, a pacjent musiałby wrócić do pracy już następnego dnia. Wówczas warto omówić się na wizytę zdalną.

E-konsultacje i teleporady dostępne są nawet przez całą dobę, umożliwiając pacjentom szybkie uzyskanie L4, a także zdobycie recepty na potrzebne leki. W przypadku uszkodzenia łąkotki zwolnienie lekarskie można więc uzyskać bez niepotrzebnego nadwyrężania stawu kolanowego. E-konsultacje i teleporady są nie tylko bardzo wygodne, ale i pozwalają zaoszczędzić czas. Zdecydowanie warto skorzystać z takiej możliwości!

Jak długo trwa L4 w przypadku kontuzji kolana?

Długość przebywania na zwolnieniu lekarskim w przypadku uszkodzenia łąkotki zależna jest zarówno od charakteru wykonywanej przez pacjenta pracy, jak i od intensywności odczuwanych objawów. Uszkodzoną łąkotkę można bowiem leczyć zarówno zachowawczo przy pomocy fizjoterapii i odpoczynku, jak i zabiegiem operacyjnym, jeśli zajdzie taka konieczność.

Zarówno leczenie zachowawcze, jak i rehabilitacja po operacji mogą trwać przez kilka tygodni. To lekarz ustala długość zwolnienia lekarskiego, mając na uwadze wszystkie czynniki mogące wpłynąć na tempo powrotu do zdrowia pacjenta.

Uszkodzenie łąkotki – zwolnienie lekarskie. Czego unikać przy kontuzji kolana?

Z uszkodzoną łąkotką teoretycznie można się poruszać, szczególnie jeśli ból nie doskwiera pacjentowi w tak dużym stopniu, jednakże trzeba mieć na uwadze to, że nieleczony uraz łąkotki może prowadzić do dalszych zwyrodnień stawu kolanowego. Ponadto, sama kontuzja zwykle znacznie zmniejsza płynność poruszania się, co może być bardzo niewygodne.

W przypadku uszkodzeniu łąkotki warto więc skontaktować się ze specjalistą i stosować do jego zaleceń, wśród których z pewnością znajdzie się ograniczanie chodzenia. Odpowiednie metody leczenia i brak nadmiernego wysiłku fizycznego mogą znacznie skrócić okres zdrowienia.

Jeżeli natomiast lekarz zlecił pracownikowi zwolnienie lekarskie z zaleceniem ograniczenia poruszania się, zabronione jest wychodzenie z domu, nawet jeżeli pacjent odczuwa poprawę. W tym czasie nie można też wykonywać płatnych obowiązków zawodowych. Jeżeli pracownikowi udowodni się nadużywanie zwolnienia lekarskiego, może on stracić świadczenia przyznane przez cały okres przebywania na przerwie od pracy.

Jakie świadczenie przysługują pracownikowi na zwolnieniu lekarskim?

Na początku zwolnienia lekarskiego pracownikowi wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe w kwocie 80% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Przysługuje ono łącznie przez pierwsze 33 dni, jeżeli pracownik nie ukończył 50 lat, albo przez 2 tygodnie, jeśli ten wiek osiągnął. Po wykorzystaniu tego okresu rozpoczyna się okres zasiłkowy. Wypłacany wówczas zasiłek chorobowy również wynosi 80% podstawy wymiaru.

Trwa on łącznie maksymalnie 182 dni w ciągu roku (lub 270, jeśli pracownik choruje na gruźlicę lub jest w ciąży). Limitu tego nie można przekroczyć. Nowy okres zasiłkowy rozpoczyna się dopiero po co najmniej 60 dniach przerwy między jednym zwolnieniem lekarskim a drugim. Jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony, wszelkie dni spędzone na L4 będą sumować się w jednym okresie zasiłkowym.

Co natomiast stanie się, jeżeli pacjent z uszkodzoną łąkotką wykorzysta limit składający się na okres zasiłkowy, lecz nadal nie jest w stanie wrócić do pracy i potrzebuje dalszego leczenia? O ile kontynuacja rehabilitacji ma przynieść pozytywne efekty, skutkujące ostatecznym odzyskaniem możliwości wykonywania obowiązków zawodowych, może zostać przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Okres jego wypłacania trwa rok, a kwota zmienia się wraz z upływem czasu – od 90% do 75%.

Pracownik z uszkodzoną łąkotką może więc liczyć na zwolnienie lekarskie dopasowane do jego potrzeb, aby mógł w spokoju odzyskać siły i wrócić do pracy po pełnym wyzdrowieniu.

Zobacz również