[product_page id="119"]

Dyskopatia L4 L5

Dyskopatia L4 L5

Wiele osób narzeka na ból kręgosłupa, który czasem potrafi znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. W przypadku chorowania na dyskopatię L4 L5 będącej chorobą dysku położonego w części lędźwiowej kręgosłupa, pomiędzy kręgami, od których wzięła nazwę, sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej. By zdiagnozować dyskopatię, potrzebny jest rezonans magnetyczny oraz RTG kręgosłupa lędźwiowego. Jej przechodzenie, oprócz dolegliwego bólu, może spowodować także inne objawy. Ważne jest to, by nie ignorować bólu, ponieważ skuteczne i odpowiednio wczesne leczenie tej choroby kręgosłupa pozwala uniknąć operacji.

Najczęściej diagnozowaną przyczyną dyskopatii jest niewłaściwa pozycja siedząca oraz nadmierne obciążanie kręgosłupa. Powodem może być także wielogodzinna praca w jednej pozycji, od której pacjent nie robi sobie przerw. Innymi przyczynami dyskopatii mogą być nadwaga oraz upośledzenie procesów przemiany materii w tkance dyskowej. U niektórych pacjentów może być także związana z uwarunkowaniami genetycznymi.

Dyskopatia L4 L5 – jakie są jej objawy?

Dyskopatia L4 L5 oprócz bólu odcinku lędźwiowym może powodować także inne schorzenia w obrębie dysku. Do najczęstszych z nich należą wypuklina kręgosłupa, przepuklina kręgosłupa, uszkodzenie pierścienia włóknistego, czyli inaczej pęknięcie dysku czy dyskopatyczne obniżenie przestrzeni międzykręgowej. Przechodzeniu dyskopatii mogą towarzyszyć także zmiany zwyrodnieniowe w obrębie innych kręgów, leżących przy odcinku lędźwiowym.

Objawami dyskopatii na poziomie L4 L5 są ból kręgosłupa lędźwiowego, rwa kulszowa lub udowa oraz inne objawy neurologiczne. Zwykle dolegliwości zaczynają się właśnie od bólu na odcinku lędźwiowym, szczególnie w jego dolnej części. Następnie ból może promieniować do nogi, ponieważ zgodnie z przebiegiem choroby mogą pojawiać się w tym obrębie obrzęk, zapalenie czy pogrubienie korzeni nerwowych. Z tego samego powodu bierze się także rwa kulszowa bądź udowa. Bardzo niebezpieczne są objawy neurologiczne, ponieważ mogą prowadzić one do niedowładu bądź paraliżu nogi, zaburzeń w wypróżnianiu się bądź do zaburzeń czucia, szczególnie w obrębie nogi. Ucisk nerwów spowodowany dyskopatia na poziomie L4 L5 może prowadzić także do skrzywienia kręgosłupa lędźwiowego, którego korekcja wymagać może długiego procesu fizjoterapii.

Dyskopatia L4 L5 – jak ją leczyć?

Przeciwdziałanie chorobie zależy od rodzaju objawów dyskopatii oraz stopnia ich nasilenia. Dyskopatia L4 L5 zwykle leczona jest z pomocą zastrzyków nadtwardówkowych. Oprócz nich stosuje się specjalne ćwiczenia na kręgosłup oraz odpowiednio dobraną do tych celów rehabilitację. Poza tym można także podawać pacjentowi leki na rwę kulszową w formie tabletek bądź zastrzyków.

Jeśli chodzi o rehabilitację, stosuje się zwykle ćwiczenia pozwalające na rozciągnięcie przykurczów oraz przywrócenie prawidłowej biomechaniki ciała. Ich celem jest wygaszenie stanów zapalnych znajdujących się w kręgosłupie. Czasem jednak wszelkie te czynności nie pomagają i konieczna jest operacja kręgosłupa lędźwiowego. W tym zakresie wykonuje się wiele rodzajów zabiegów operacyjnych, które w zależności od skali problemu są mniej lub bardziej inwazyjne.

Jak należy spać przy dyskopatii?

Pozycja do spania jest kluczowa, ponieważ należy poszukać takiej, w której pacjent odczuwa jak najmniejszy ból. Ważny jest także dobór odpowiedniego materaca. Najlepszym rozwiązaniem będzie jak najtwardszy z nich. Ważne jest także spanie w odpowiednich pozycjach. Szczególnie zalecane jest leżenie na plecach z poduszką pod kolanami i łydkami, spanie na brzuchu, bądź na bloku z poduszką między nogami.

Czy dyskopatia jest tym samym co przepuklina?

Pojęcia te często są ze sobą mylone, choć przebieg obu chorób nieco się od siebie różni. Dyskopatia przyrównana być może bowiem do gwałtownego wypadnięcia dysku, natomiast przepuklina związana jest nie tylko przemieszczaniem się kręgów, lecz także ich trwałym uszkodzeniem związanym ze stałym naciskiem na znajdujące się w ich obrębie nerwy. Ponadto nieleczona dyskopatia może rozprzestrzenić się na cały kręgosłup, ponieważ zmiany zwyrodnieniowe wynikające z rozwoju tej choroby nasilają się i rozchodzą się na sąsiednie kręgi.

Czy możliwe jest uzyskanie zwolnienia lekarskiego w przypadku dyskopatii?

Otrzymanie zwolnienia lekarskiego w przypadku dyskopatii L4 L5 jest możliwe ze względu na to, że jest to jeden z bardziej uciążliwych bólów kręgosłupa, którego nie można ignorować. Zwykle wiąże się ze zwolnieniem lekarskim na około 2 tygodnie, choć czas jego trwania jest dobrany przez doktora indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta. Takie schorzenie, ze względu na towarzyszący mu duży ból, utrudnia codzienne funkcjonowanie, a zatem związane jest z niezdolnością do pracy, co jak najbardziej stanowi powód do wystawienia stosownego L4. Takiemu choremu, oprócz leczenia farmakologicznego, zlecane są kolejne badania, pozwalające na ocenę stanu zdrowia i wyznaczenie kolejnych etapów przeciwdziałania chorobie.

Zobacz również