[product_page id="119"]

Ile trwa zwolnienie lekarskie przy zakrzepicy?

ile trwa zwolnienie lekarskie przy zakrzepicy

Wielu pacjentów po zdiagnozowaniu skrzepu i zapalenia żył zastanawia się, ile trwa zwolnienie lekarskie przy zakrzepicy. Tymczasem są przypadki, w których choroba nie wpływa negatywnie na zdolność do pracy – np. we wczesnym stadium i podstawowym leczeniu przeciwkrzepliwym. Sprawdź, od czego zależy L4!

Zakrzepica to zaburzenie zatorowe żył, które uniemożliwia prawidłowe krążenie krwi. Choroba ma wiele różnych postaci, m.in. dystalną, proksymalną, powierzchniową, głęboką, płuc, wątroby itd. Nie w każdej potrzebne jest e-zwolnienie online. Najczęściej dotyka naczyń krwionośnych podudzia, rzadziej miednicy i ud, a ekstremalnie rzadko innych żył. Bez dokładnych badań i analizy konkretnego przypadku nie można odgórnie powiedzieć, ile trwa zwolnienie lekarskie przy zakrzepicy – o długości i typie L4 decydują lekarze, a nie regulacje prawne. Leczenie operacyjne czy trombolityczne, konieczne w cięższych i bardziej zaawansowanych postaciach choroby, może wymagać nawet wielomiesięcznej przerwy.

To, ile trwa zwolnienie lekarskie przy zakrzepicy, zależy od kilku czynników

Kwestie związane z przebiegiem choroby oraz zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta mają naturalnie priorytet. Zakrzepica może objawiać się m.in. poprzez ból, obrzęk, kłucie w klatce piersiowej, niedowład kończyn, problemy z mówieniem, oddychaniem czy widzeniem. Naturalnie takie dolegliwości przekładają się na niezdolność do pracy, ale nie wszystkie symptomy pojawiają się od razu. Czasami udaje się rozpoznać chorobę na bardzo wczesnym etapie. Podczas podejmowania decyzji o wystawieniu zwolnienia lekarskiego pacjentowi z zakrzepicą lekarze biorą pod uwagę przede wszystkim:

 • postać choroby;
 • stadium i objawy schorzenia;
 • wiek i ogólny stan pacjenta;
 • charakter obowiązków i obciążeń w pracy;
 • ryzyko wystąpienia powikłań.

Potencjalne komplikacje po zakrzepicy obejmują szereg zaburzeń związanych z niewydolnością żylną i zespołem zakrzepowym. Do najgroźniejszych należą m.in. zator tętnicy płucnej, niedokrwienie tkanek i narządów, zator wsteczny i zapadnięcie żył powierzchniowych. Pacjenci szczególnie narażeni na powikłania mają praktycznie pewne zwolnienie lekarskie. Poza „wolnym” od pracy otrzymają także odpowiednie leczenie oraz zalecenia profilaktyczne.

Zalecenia lekarskie dla pacjentów na L4 z powodu zakrzepicy

Każdy pacjent przechodzi terapię dopasowaną do indywidualnych potrzeb – pozostałe porady dotyczące stylu życia również mogą się różnić u poszczególnych osób. Wśród zaleceń mogą pojawić się m.in.:

 • sporty ruchowe – spacery, bieganie, jazda na rowerze, pływanie na basenie, taniec;
 • regularny ruch nóg i stóp – np. poruszanie palcami, stawanie na piętach, spacerowanie w miejscu;
 • naprzemienne prysznice z ciepłą i chłodną wodą zamiast gorących kąpieli;
 • utrzymywanie stóp powyżej poziomu serca podczas przyjmowania pozycji leżącej;
 • ograniczenie przebywania w niezmienionej pozycji siedzącej, stojącej;
 • zakładanie luźnych ubrań, stosowanie elastycznych pończoch uciskowych;
 • dieta na ograniczenie otyłości, nadwagi i zaparć.

Ile trwa zwolnienie lekarskie przy zakrzepicy? Niektórzy pacjenci z zakrzepowym zapaleniem żył spędzają na L4 6–9 miesięcy leczenia i kolejne tygodnie rehabilitacji po zabiegu, inni cały czas pracują normalnie. Limit płatnego zwolnienia lekarskiego to 182 dni w ciągu roku, Później trzeba złożyć wniosek o świadczenia rehabilitacyjne, jeśli nie chce się pozostać bez dopływu środków finansowych. Jeżeli składasz wniosek o L4 online lub otrzymujesz zaświadczenie w szpitalu, pamiętaj o korzystaniu ze zwolnienia lekarskiego zgodnie z przeznaczeniem i przestrzeganiu zaleceń medycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *