[product_page id="119"]

L4 na żebra

L4 na żebra

Do urazu żeber może dojść nie tylko w ekstremalnych przypadkach obejmujących wypadek czy napaść, kontuzję tę może również wywołać codzienna praca. Szczególnie ludzie wykonujący ciężką pracę fizyczną narażeni są na różne urazy, w tym i na uszkodzenia żeber. Jest to nie tylko kontuzja bolesna i niewygodna, ale i niebezpieczna, jeśli nie zastosuje się odpowiedniego leczenia.

Jako że proces leczenia i rehabilitacji w przypadku urazu żeber może ciągnąc się tygodniami, a przy tym powinno się unikać nadmiernego ruchu, w tej sytuacji pracownikowi należy się zwolnienie lekarskie. W artykule odpowiemy na pytania dotyczące tego tematu. Ile trwa L4 na żebra? Jak wysokie świadczenia otrzyma się za nieobecność w pracy? Czego należy unikać, by wyzdrowieć? L4 na żebra – wszystko, co należy wiedzieć!

L4 na żebra, czyli na co? Możliwe urazy żeber, ich przyczyny i objawy

Stłuczone lub połamane żebra niełatwo jest wyleczyć, a proces rehabilitacji zajmuje zwykle dużo czasu ze względu na umiejscowienie ich w ciele. Z tego względu dyskomfort związany z urazem może ciągnąć się tygodniami, znacznie upośledzając wykonywanie codziennych czynności. Żebra chronią także najważniejsze narządy w organizmie – serce i płuca. Jeżeli dojdzie do urazu żeber, należy upewnić się, czy kości nie uszkodzą organów. Dlatego właśnie urazów żeber nie należy lekceważyć.

Do stłuczenia lub złamania żeber może dojść przy pracy, z powodu wypadku, upadku z wysokości czy innym niefortunnym zdarzeniu losowym. Kontuzja objawia się bólem przy wykonywaniu prostych czynności, wliczając w to oddychanie, ponieważ płuca naciskają na uszkodzoną klatkę piersiową. Może pojawić się także obrzęk i zsinienie tej części ciała.

Jak długo przebywa się na zwolnieniu lekarskim z tego powodu? W kwestii L4 na żebra pojawia się wiele pytań, ale i odpowiedzi nie można udzielić jednoznacznie. Proces leczenia zależy bowiem od rodzaju urazu, intensywności objawów oraz charakteru wykonywanych przez pracownika zadań.

Ile dni zwolnienia lekarskiego można dostać przy stłuczeniu lub pęknięciu żeber?

Jak zostało już powiedziane, długość L4 na żebra zależeć będzie od kilku indywidualnych czynników. Przede wszystkim lekarz musi zbadać pacjenta i zalecić odpowiednie metody łagodzenia objawów i leczenia. Ogólnikowo można jednak odpowiedzieć, że za stłuczenie czy połamanie żeber należy się nawet kilka tygodni zwolnienia lekarskiego ze względu na długi proces powrotu do zdrowia. Czas rekonwalescencji może trwać od około 3 do 6 tygodni.

Przy temacie długości zwolnienia lekarskiego warto pamiętać, że L4 posiada limity. Okres zasiłkowy, kiedy przyznawany jest zasiłek chorobowy podczas nieobecności w pracy z powodu pogorszenia zdrowia, trwa w większości przypadków 182 dni w roku. W wybranych sytuacjach będzie to dni 270, np. jeżeli pracownikiem na zwolnieniu jest kobieta w ciąży.

Jeżeli pracownik wykorzysta dostępny roczny limit dni przeznaczonych na zwolnienie lekarskie, może jednak liczyć na dalszą pomoc. O ile leczenie przebiega poprawnie, a jego kontynuacja ostatecznie doprowadzi do powrotu do pracy, można otrzymać świadczenie rehabilitacyjne, obowiązujące przez kolejne 12 miesięcy. Może się to okazać prawdziwym ratunkiem w przypadku L4 na żebra ze względu na długi okres leczenia tego rodzaju kontuzji.

Jakiej wysokości świadczenia dostaje się z powodu L4 na żebra?

Wysokość świadczeń zależy od średniego wynagrodzenia miesięcznego pracownika. Przez pierwsze dni przebywania na zwolnieniu lekarskim pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% podstawy wymiaru. Po wykorzystaniu tego okresu, który w sumie wynosi 33 lub 14 dni (co zależy od wieku pracownika), przysługuje zasiłek chorobowy. Jego wysokość również wynosi 80% średniego wynagrodzenia.

Jeżeli pracownikowi należy się świadczenie rehabilitacyjne, przez pierwsze 3 miesiące będzie otrzymywał je w wysokości 90%, zaś od 4 miesiąca do zakończenia tego okresu kwota ta będzie wynosić 75% podstawy wymiaru.

Należy wspomnieć o tym, że niektórzy pracownicy mogą liczyć na 100% wysokość świadczeń. Do grupy tej należą kobiety ciężarne albo osoby, które uległy wypadkowi w drodze do pracy lub wracając z niej. Pracownik przebywający na L4 z powodu uszkodzenia żeber może więc liczyć na pomoc finansową w tym ciężkim okresie.

Urazy żeber – czego unikać? Zalecenia i zakazy na zwolnieniu lekarskim

Proces leczenia żeber jest długi i męczący. Istnieją różne domowe sposoby uśmierzania bólu, które pacjenci stosują, póki żebra się nie zagoją. Przede wszystkim należy jednak unikać ruchu, ponieważ nawet oddychanie może sprawiać silny ból. Lekarz wystawiający L4 na żebra weźmie pod uwagę wszystkie okoliczności, aby pomóc pacjentowi jak najszybciej wyzdrowieć i wrócić do pracy.

Jeżeli pacjent pod koniec zwolnienia poczuje się lepiej, nie może wrócić do pracy, wciąż przebywając na L4. Jeśli lekarz zlecił mu odpoczynek w domowych warunkach, nie powinien także wychodzić na zewnątrz. Przy leczeniu żeber należy poświęcić czas na regenerację.

Uszkodzone żebra? Zdobądź zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu!

Stłuczone lub połamane żebra znacznie utrudniają poruszanie się. W takiej sytuacji pracownik może skorzystać z możliwości zdobycia zwolnienia lekarskiego bez wychodzenia z domu. W tym celu służą e-konsultacje i teleporady, podczas których lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad i ocenia konieczność wystawienia zwolnienia lekarskiego. Zdalna forma kontaktu jest wybawieniem dla pracowników z ograniczonym poruszaniem się, np. w kiedy starają się o L4 na żebra. Zdecydowanie warto korzystać z tych rozwiązań!

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również