[product_page id="119"]

Zapalenie zatok a zwolnienie lekarskie

Zapalenie zatok a zwolnienie lekarskie

Zapalenie zatok — ile L4 przysługuje w przypadku tej choroby?

Zapalenie zatok jest jedną z najczęstszych chorób, z którymi mierzą się Polacy, szczególnie w okresie zimowym. Ich najczęstszą przyczyną jest infekcja w obrębie górnych dróg oddechowych i pojawia się szczególnie u osób, u których występują w ich budowie nieprawidłowości. Często związana jest także z koniecznością wzięcia zwolnienia lekarskiego, dlatego nic dziwnego, że częstym zdaniem wpisywanym w wyszukiwarkach jest „zapalenie zatok — ile L4”. Z treści tego artykułu dowiesz się, na jak długo można je uzyskać oraz jak wygląda przebieg i leczenie tej choroby.

Zapalenie zatok – ile L4 i jak je najłatwiej uzyskać w tego przypadku?

W zależności od przyczyny, przebiegu oraz symptomów choroby może się zdarzyć tak, że nie będziemy w stanie poradzić sobie samodzielnie z jej pokonaniem. Intensywność zapalenia zatok może sprawić, że konieczne będzie wtedy uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Jego czas uzależniony jest od nasilenia objawów choroby, z jaką mierzy się pacjent. W przypadku zapalenia zatok, ile L4 powinno się przepisać zależy od specjalisty, który przyjmuje pacjenta. Zazwyczaj wystawiane tygodniowe zwolnienie lekarskie, choć czas jego trwania może być krótszy lub dłuższy, w zależności od decyzji doktora.

Najłatwiej uzyskać L4 udając się do swojej przychodni lekarskiej. W okresie jesienno-zimowym, gdy zachorowań jest najwięcej, może się też zdarzyć tak, że kolejka do lekarza będzie zbyt długa. Wtedy rozwiązaniem jest skorzystanie z popularnych obecnie stron oferujących wizyty lekarskie online. Z ich pomocą można szybko i sprawnie uzyskać zarówno recepty na leki, jak i zwolnienie lekarskie.

Czy zapalenie zatok wymusza na pacjencie wizytę w przychodni lekarskiej? Kto jest głównie narażony na jej wystąpienie?

To, czy zapalenie zatok wiąże się z wizytą lekarską, uzależnione jest od stopnia intensywności odczuwanych przez pacjenta objawów. Jeśli ból głowy jest niezbyt nasilony, a katar ustępuje, prawdopodobnie można sobie poradzić z objawami z pomocą zwykłych leków stosowanych w wypadku przeziębienia. Dopiero gdy symptomy zapalenia nie przechodzą bądź się nasilają, konieczna jest wizyta w najbliższej placówce medycznej.

 Czym w ogóle jest zapalenie zatok i skąd się bierze? Jakie są objawy tej choroby?

Zapalenie zatok związane jest m.in. z bólem głowy w okolicach czoła, a także bólem oczu, nosa, zębów, zatkanym nosem czy katarem. To, z jakimi objawami będzie mierzył się pacjent, zależy od rodzaju zapalenia zatok. Można bowiem wyróżnić:

  • ostre zapalenie zatok
  • przewlekłe zapalenie zatok
  • podostre zapalenie zatok
  • nawracające zapalenie zatok

Przyczyną zapalenia zatok jest rozwój bakterii, wirusów lub infekcja grzybicza, jaką przechodzi pacjent. Zachorowanie może wiązać się także z alergią, astmą czy przewlekłym podrażnieniem błony śluzowej, spowodowanym między innymi paleniem papierosów. Do przyczyn zapalenia zatok można dodać także infekcje zęba, próchnicę czy przerost migdałków. Na wystąpienie grzybiczego zapalenia zatok głównie narażone są osoby z cukrzycą oraz pacjenci o obniżonej odporności. Szczególnie podatni na zarażenie są także ci chorujący na astmę bądź alergicy.

Jak długo może trwać zapalenie zatok?

W zależności od rodzaju zapalenia zatok różny będzie także czas trwania choroby. W przypadku ostrego zapalenia zatok objawy trwają zazwyczaj od 3 do 4 tygodni i skupiają się głównie u nasady nosa i czoła. W przypadku podostrego zapalenia zatok choroba trwa od 4 do 8 tygodni. Przewlekłe zapalenie zatok wiąże z kolei się z ponad 8-tygodniowym osłabieniem organizmu, skupionym wtedy na walce z chorobą. Ostatnie, nawracające zapalenie zatok, pojawia się mimo leczenia co najmniej 4 razy w roku.

Po zauważeniu objawów warto jak najszybciej wprowadzić leczenie zapalenia zatok, ponieważ nieleczona choroba może doprowadzić do wielu powikłań. Do najczęściej spotykanych należą zapalenie opon mózgowych, zapalenie nerwu wzrokowego czy zapalenie gałki ocznej.

Zapalenie zatok – jak przebiega leczenie choroby?

Leczenie zapalenia zatok zróżnicowane jest w zależności od przyczyny, rodzaju i miejsca występowania objawów choroby. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z bakteryjnym zapaleniem zatok, leczy się je głównie za pomocą antybiotyków. W przypadku zakażenia przez wirusy lekarz wprowadza leczenie objawowe. Najczęściej w tym celu przepisuje się specjalne krople zmniejszające stan zapalny. W przechodzeniu ostrego zapalenia zatok zaleca się także inhalacje oraz przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Podsumowując, niezależnie od rodzaju zapalenia zatok jest to dolegliwość na tyle poważna, że wiąże się ze szczególną niedyspozycją pracownika w świadczeniu swoich obowiązków. Frazy takie jak „zapalenie zatok – ile L4?” wpisywane przez niego w wyszukiwarce nie są zatem bezpodstawne. Jeśli nie jesteśmy bowiem w stanie samodzielnie poradzić sobie z jej objawami, warto zwrócić się o pomoc lekarską, a tym samym pozwolić organizmowi dojść do siebie na zwolnieniu lekarskim.

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również