[product_page id="119"]

Zabieg operacyjny a zwolnienie lekarskie

Zabieg operacyjny a zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie, potocznie nazywane „L4”, służy usprawiedliwieniu nieobecności w pracy oraz zapewnieniu pracownikowi tymczasowej przerwy w wypadku pogorszenia stanu zdrowia. Zaświadczenie takie, uzyskane od uprawnionego lekarza lub asystenta medycznego, można wykorzystać w ramach własnej rehabilitacji i powrotu do pełni zdrowia albo też po to, by zaopiekować się chorym członkiem rodziny, np. dzieckiem lub rodzicem.

Zwolnienie lekarskie przysługuje każdemu pracownikowi płacącemu składki na ubezpieczenie chorobowe, bez znaczenia, czy jest ono obowiązkowe czy dobrowolne (w przypadku zatrudnienia na umowie zleceniu). Długość przerwy od wykonywania obowiązków zawodowych zależy od decyzji wystawiającego zaświadczenie lekarza. Na jego decyzję natomiast ma wpływ wiele czynników, w tym rodzaj dolegliwości, jakie doskwierają pacjentowi.

W tym artykule zajmiemy się tematyką laparoskopii. Co kryje się za tym terminem? Ile L4 po laparoskopii należy się pracownikowi? Jak wypłacane są świadczenia po zabiegu operacyjnym? Odpowiedzi na te pytania poznacie Państwo w dalszej części artykułu!

Czym jest laparoskopia? Ile L4 po laparoskopii?

Laparoskopia to technika badania medycznego, polegająca na użyciu specjalnej rurki zawierającej teleskop, małą kamerę i latarkę. Ta metoda wziernikowa wykorzystywana jest przy operacjach na jamie otrzewnej w diagnostyce zmian patologicznych i umożliwia przeprowadzanie zabiegów w obrębie jamy brzusznej. Laparoskopia pozwala ocenić stan takich narządów, jak wątroba, śledziona czy też narządy rodne, a także umożliwia usunięcie z organizmu niechcianych obiektów (np. kamieni, torbieli).

Technikę tę z pewnością wyróżnia relatywnie mały wysiłek, jaki musi znosić organizm. Wykonywane przy zabiegu nacięcie do wprowadzenia rurki jest niewielkie, dzięki czemu rana szybko się goi. Niewielkie obciążenie dla ciała pacjenta oraz niska szansa na powikłania składają się na średnią długość zwolnienia lekarskiego, jakie przeznacza się w celu przeprowadzenia zabiegu.

Oczywiście, długość przerwy od wykonywania obowiązków zawodowych, jaka należy się pracownikowi, zależy od decyzji specjalisty, który dokonuje jej, sugerując się samopoczuciem pacjenta, rodzajem doskwierających mu dolegliwości oraz przeprowadzonym samodzielnie badaniem. Zatem ile L4 po laparoskopii należy się pracownikowi? Dla niektórych pacjentów długość przebywania na zwolnieniu lekarskim nie przekroczy 3 dni, dla innych natomiast może sięgnąć nawet 4 tygodni.

Długość zwolnienia lekarskiego po zabiegu operacyjnym. Zalecenia po laparoskopii

Jak więc już zostało powiedziane, długość zwolnienia lekarskiego przyznawanego z powodu jakiejkolwiek operacji zależy od lekarza, który je wystawia. Każdy pacjent bowiem inaczej znosi zabiegu chirurgiczne i regeneruje się w swym własnym tempie. Wpływ na to ma również możliwość wystąpienia powikłań. Długość L4 po laparoskopii waha się od 2 dni do 4 miesięcy, w zależności od indywidualnej sytuacji pracownika, jaką bierze pod uwagę lekarz.

Również okres dochodzenia do siebie po operacji różni się długością u każdego pacjenta. Po laparoskopii można odczuwać nudności i ogólne osłabienie, natomiast powikłania, choć zdarzają się rzadko, obejmują przebicie narządów jamy brzusznej czy zator powietrzny. Wszystkie te czynniki wpłyną na długość zwolnienia lekarskiego po zabiegu.

Po laparoskopii należy unikać znacznego wysiłku fizycznego. Jeżeli więc charakter pracy pacjenta wiąże się z dźwiganiem ciężkich przedmiotów, lekarz może przepisać zwolnienie lekarskie na dłuższy okres, aby pacjent wrócił do pełni sił w warunkach domowych i nie ryzykował np. pęknięciem szwów.

Ile L4 po laparoskopii? Możliwość przedłużenia zwolnienia lekarskiego bez wychodzenia z domu!

Aby uzyskać lub przedłużyć zwolnienie lekarskie nie trzeba nawet wychodzić z domu. Pracownik może umówić się na wizytę w formie zdalnej, korzystając z konsultacji online lub teleporady. Oferta ta skierowana jest w szczególności do pacjentów, którzy po laparoskopii czują się wyjątkowo źle i wolą oszczędzać siły.

Możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego przez kontakt zdalny jest wygodna oraz pozwala zaoszczędzić czas. Terminy e-wizyt nie powinny być bowiem odległe, zaś cała procedura może zmieścić się nawet w kilkudziesięciu minutach. Pacjent pragnący otrzymać przedłużenie zwolnienia lekarskiego po laparoskopii udziela lekarzowi wywiadu medycznego, dotyczącego jego obecnego samopoczucia i występujących dolegliwości, a następnie specjalista decyduje, jak długiej przerwy potrzebuje pracownik, nim będzie mógł wrócić do pracy w pełni sił.

Zasiłek i wynagrodzenie podczas zwolnienia lekarskiego. Jakie świadczenia należą się po laparoskopii?

Z początku każdemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe, wypłacane przez pierwsze 33 dni lub 2 tygodnie przebywania na zwolnieniu lekarskim (długość tego okresu zależy od wieku pracownika). Gdy okres ten się skończy, pacjent otrzymuje zasiłek chorobowy, który pobierać można maksymalnie przez 182 dni w ciągu roku (lub 270 np. w przypadku ciąży). Zarówno wynagrodzenie chorobowe, jak i zasiłek chorobowy przyznawane są w wysokości 80% podstawy wymiaru, choć kwota ta może wynosić 100% w określonych przypadkach, np. dla kobiet ciężarnych.

Podczas przebywania w szpitalu również należy się zasiłek chorobowy w wysokości 80% średniego wynagrodzenia. Jeżeli natomiast pracownik wykorzysta limit okresu zasiłku chorobowego, ale wciąż nie może wrócić do pracy ze względu na przedłużającą się rehabilitację, ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przez okres kolejnego roku. Warunkiem jego przyznania jest dobre rokowanie, które gwarantuje ostateczne wyzdrowienie i powrót do pracy.

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również