[product_page id="119"]

Czy ortopeda może wystawić zwolnienie lekarskie?

czy ortopeda może wystawić zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie, czyli popularne L4, to zaświadczenie wystawiane przez lekarza. Powodem może być choroba pracownika lub konieczność sprawowania przez niego opieki nad chorym dzieckiem czy współmałżonkiem. Czy ortopeda może wystawić zwolnienie lekarskie?

L4 otrzymają osoby, u których lekarz stwierdzi chwilową niezdolność do pracy. Dokument jest usprawiedliwieniem nieobecności w pracy. Osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu mają możliwość skorzystać z płatnego zwolnienia. Przez pierwsze 33 dni otrzymają wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek wypłacany przez ZUS. Pracownicy nieodprowadzający składki na ubezpieczenie chorobowe nie dostaną świadczenia. L4 wystawia lekarz, on też decyduje, na jaki okres wypisać zaświadczenie.

Kto może wystawić zwolnienie lekarskie?

Pracownik, który źle się czuje i obserwuje objawy choroby, powinien skontaktować się z lekarzem. Jeśli nie może osobiście zgłosić się do przychodni, rozwiązaniem jest telekonsultacja, podczas której otrzyma nie tylko e-receptę, ale również e-zwolnienie online. To dobra opcja dla chorych, którzy mają problem z zarejestrowaniem się do lekarza lub ich stan nie pozwala na opuszczenie domu. Zwolnienie lekarskie może wystawić lekarz POZ oraz każdy specjalista – neurolog, psychiatra, stomatolog, ortopeda. 

L4 wystawione zostanie tylko w sytuacji, gdy lekarz ma podstawy, by stwierdzić niezdolność pracownika do wykonywania obowiązków. W tym celu przeprowadza z chorym wywiad, wykonuje badanie przedmiotowe, niekiedy zleca także dodatkowe badania obrazowe lub laboratoryjne, może skierować pacjenta do szpitala. Na podstawie zdobytych informacji stawia diagnozę i decyduje o wypisaniu zwolnienia. Określa także, ile dni chory ma przebywać w domu. Jest to czas, który powinien wystarczyć na powrót do zdrowia. 

Kiedy ortopeda wystawi zwolnienie?

Wiesz już, czy ortopeda może wystawić zwolnienie lekarskie (przez internet lub stacjonarnie). Lekarz ten jest specjalistą leczącym choroby układu ruchu (kości, mięśni, stawów). Zgłaszają się do niego osoby z wadami postawy, kłopotami z kręgosłupem, złamaniami, zwichnięciami. Do wizyty u ortopedy skłaniają dolegliwości bólowe czy obrzęki, które uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Zwolnienie może zostać wypisane z powodu złamania, zwichnięcia kończyny, przedłużającego się i uciążliwego bólu kręgosłupa. 

Jeżeli mimo leczenia dolegliwości nie mijają, a pacjent nie wrócił jeszcze do zdrowia, wówczas może odbyć telekonsultację i uzyskać e-zwolnienie online. Niepokoić powinny takie symptomy jak osłabienie masy mięśniowej, przewlekły ból stawów, mięśni, kręgosłupa oraz mrowienie i sztywność palców. Konieczne może być wykonanie dodatkowych badań obrazowych, które pomogą zdiagnozować problem.

Prawo do wystawiania zwolnień L4 ma każdy lekarz, zarówno pracujący w przychodni, jak i w szpitalu. Musi jednak mieć powód do usprawiedliwienia nieobecności pracownika. Chory powinien wykorzystać zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem na wypoczynek i powrót do zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *