[product_page id="119"]

Zwolnienie lekarskie po usunięciu polipa szyjki macicy

zwolnienie lekarskie po usunięciu polipa szyjki macicy

To lekarze zawsze oceniają, na jak długo i czy w ogóle dana osoba potrzebuje zwolnienia lekarskiego. Po usunięciu polipa szyjki macicy mogą pojawić się komplikacje, które wpłyną nie tylko na L4. Sprawdź, czego dotyczą najczęstsze zalecenia dla pacjentek po zabiegu!

Przerost błony śluzowej w tym miejscu układu rozrodczego kobiety może być trudnym schorzeniem. Przy dużych rozmiarach daje uciążliwe objawy – to głównie ból, krwawienia oraz zwiększona podatność na zakażenia i stany zapalne. Pacjentka może mieć poważne problemy z zajściem w ciążę, w niektórych przypadkach zmiany mają złośliwego nowotworu. Praktycznie pewne zwolnienie lekarskie po usunięciu polipa szyjki macicy mają kobiety, które na co dzień pracują fizycznie oraz pacjentki z cięższymi powikłaniami. Długość i charakter L4 zależą od tego, jak lekarz ocenia jej stan zdrowia oraz czynniki ryzyka w pracy.

L4 może, ale nie musi znaleźć się w zaleceniach po zabiegu usunięcia polipa endometrialnego

Istnieje kilka metod, jakie stosuje się w podobnych przypadkach – podstawowe schematy działania to ukręcenie oraz łyżeczkowanie polipa szyjki macicy. Standardowy okres rekonwalescencji po zabiegu najczęściej wynosi 2–4 tygodnie, aczkolwiek nie wszystkich zaleceń trzeba przestrzegać przez taki sam czas. Przykładowo zwolnienie lekarskie po usunięciu polipa szyjki macicy trwa najczęściej od 4 do 8 dni po wyjściu ze szpitala. Z kolei z próbami zajścia w ciążę pacjentki zwykle powinny poczekać ok. 3 miesiące. 

Wśród zaleceń lekarskich są także:

  • powstrzymywanie się od aktywności seksualnej przez 7–10 dni;
  • rezygnacja z basenu, kąpieli w wannie i sauny przez ok. 14 dni;
  • ćwiczenia sportowe dopuszczalne od drugiego, trzeciego dnia po zabiegu, ale z niewielką intensywnością (jazda na rowerze, spacery);
  • dbanie o higienę okolic intymnych;
  • zastąpienie tamponów podpaskami lub wkładkami higienicznymi.

Niektóre komplikacje mogą wydłużyć czas powrotu do zdrowia i pełni sił, a nawet wymusić dłuższy pobyt w szpitalu – dłuższa obserwacja pacjentki jest konieczna w przypadku bóli głowy, mdłości i torsji po zabiegu. Przez ok. 7 dni po łyżeczkowaniu mogą pojawiać się krwawienia z dróg rodnych, ale ich duża intensywność oraz silne dolegliwości bólowe są powodem do niepokoju. W takiej sytuacji kobieta powinna złożyć wniosek o L4 online i zgłosić się do lekarza na badania. Pozostałe możliwe komplikacje po usunięciu polipa endometrialnego to zainfekowanie rany w macicy i zespół Ashermana.

Kto może wystawić zwolnienie lekarskie po usunięciu polipa szyjki macicy?

Zwolnienie lekarskie po usunięciu polipa szyjki macicy może wystawić każdy lekarz, który ma wymagany certyfikat ZUS-u. Nie musi to być specjalista odpowiedzialny za przeprowadzenie zabiegu. Równie dobrze L4 może wystawić ginekolog podczas późniejszej kontroli albo lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Pacjentka nie ma obowiązku stawiania się w przychodni i dostarczania druku ZLA do pracodawcy czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Łatwiej otrzymać zwolnienie lekarskie przez internet, np. za pośrednictwem naszego serwisu.

L4 po zabiegu usuwania polipa endometrialnego dostaną kobiety, których praca wiąże się z dźwiganiem ciężkich rzeczy oraz intensywnym wysiłkiem fizycznym. W przypadku pozostałych obowiązków procedura medyczna nie powinna wpływać na zdolność pacjentki do uczestnictwa w życiu zawodowym – pod warunkiem że kobieta nie odczuwa zbyt silnego bólu. Dolegliwości bólowe o różnej intensywności mogą utrzymywać się przez kilka tygodniu po usunięciu polipa szyjki macicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *