[product_page id="119"]

L4 na biegunkę

L4 na biegunkę

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego należą do jednych z  najbardziej niekomfortowych i uciążliwych. Mogą towarzyszyć wielu chorobom i skutecznie uniemożliwiać normalne, codzienne funkcjonowanie. Co zrobić, gdy nie jesteś w stanie na długo oddalić się od toalety, a ból brzucha i  nudności nie dają Ci szans na zignorowanie swojego stanu zdrowia? Czy lekarz wystawi L4 na biegunkę? Jak sobie radzić z grypą żołądkową i jak najszybciej powrócić do zdrowia? Zapraszamy do dalszej lektury. 

L4 na biegunkę – kiedy i dlaczego 

Mogłoby wydawać się, że biegunka to tak naprawdę błaha sprawa. Zmiana zdania może nadejść dopiero wtedy, gdy sami będziemy musieli się z nią zmierzyć. Powodów występowania tej dolegliwości jest wiele i czasami trudno stwierdzić, co tak naprawdę nam dolega. Zazwyczaj biegunka spowodowana jest:

  • Zakażeniem wirusowym. Do wirusów wywołujących tę przypadłość należą rotawirusy, norowirusy i enterowirusy. To one powodują tak zwaną grypę żołądkową,
  • Zakażenia bakteryjne. Biegunkę wywołuje np. zatrucie Salmonellą, a także toksyny innych bakterii,
  • Powodem biegunki mogą być także nietolerancje pokarmowe i przewlekłe schorzenia układu pokarmowego. Zalicza się do nich np. celiakię, nietolerancję laktozy, chorobę Leśniewskiego-Crohna, zapalenie jelita grubego czy zespół jelita drażliwego,
  • Do przyczyn występowania biegunki zalicza się także kłopoty natury psychicznej, jak silny stres.

Warto wspomnieć, że przy ostrej postaci biegunki, czyli tej wywołanej wirusami i bakteriami, często występują także nudności, silne bóle brzucha i gorączka. Co prawda po kilku dniach dolegliwości powinny samoistnie ustąpić, jednak przez ten czas mogą zasiać prawdziwe spustoszenie w organizmie. Przy konieczności częstych wizyt w toalecie bardzo łatwo doprowadzić do odwodnienia organizmu, co jest bardzo niebezpieczne. Czy w takim wypadku L4 na biegunkę jest możliwe?

Jak leczyć biegunkę?

Sposoby niwelowania tej dolegliwości są ściśle związane z czynnikami, które ją powodują. W przypadku przewlekłej biegunki, konieczna będzie dokładna diagnostyka i wprowadzenie konkretnych zmian w diecie, np. wyeliminowanie glutenu lub laktozy. Trzeba jednak pamiętać, że bez względu na źródło dolegliwości jelitowych ważne jest wspieranie organizmu. Co może pomóc w  zwalczaniu biegunki i zapobieganiu jej niekorzystnym następstwom?

  • Przede wszystkim – uzupełniaj płyny. Ostra biegunka bardzo łatwo może doprowadzić do odwodnienia organizmu i zaburzenia równowagi elektrolitowej, dlatego tak istotne jest, aby w trakcie jej trwania stale dużo pić. Najlepiej sprawdzi się zwykła, niegazowana woda, a jeszcze lepsze będą odpowiednio dobrane elektrolity. Możesz je dostać w aptece np. w  postaci saszetek z proszkiem do sporządzenia specjalnego napoju. 
  • Postaw na lekkostrawną dietę i niezbyt obfite posiłki. Przy problemach jelitowych nierzadko apetyt nie dopisuje, jednak nie należy zaniedbywać jedzenia. Można zdecydować się na zupy, np. marchewkową. Marchew za sprawą pektyn, które wiążą w organizmie toksyny powodujące biegunkę, może pomóc szybciej pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości.
  • Ulgę przynieść mogą również wszelkie leki dostępne bez recepty. 
  • Unikaj produktów, które dodatkowo będą odwadniały Twój organizm. Na czas choroby warto zrezygnować z alkoholu, kawy i mocnej herbaty. Na zaostrzenie objawów wpływać może również mleko. 

Co zrobić, aby uniknąć biegunki? Ważnym elementem profilaktyki jest głównie utrzymanie odpowiedniej higieny. Częste mycie rąk to podstawa. 

Czy można iść na zwolnienie lekarskie z powodu biegunki?

Gdy zmagasz się z grypą żołądkową, której towarzyszą przykre dolegliwości, z pewnością zastanawiasz się, co zrobić, gdy musisz w tym czasie iść do pracy. Jest to z całą pewnością sytuacja bardzo niekomfortowa, gdyż złe samopoczucie i objawy trudno jest zignorować czy ukryć. Częste wizyty w  toalecie, mdłości i silne bóle brzucha mogą być dużą przeszkodą w  wykonywaniu zadań służbowych, a niekiedy całkowicie je uniemożliwiają.

Nie można też zapomnieć o tym, że biegunka jest wysoce zaraźliwa. Jeśli pojawisz się w pracy z tzw. jelitówką, narażasz na nią także swoich współpracowników. Z  tego powodu wskazane jest pozostanie w domu. Będzie to najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i osób, z którymi pracujesz. Będziesz mógł/a wrócić do zdrowia w komfortowych warunkach i zminimalizujesz ryzyko rozprzestrzenienia się choroby wśród osób, z którymi przebywasz na co dzień.

Nie obawiaj się wizyty u lekarza. Jeżeli Twoje objawy są uciążliwe i  uniemożliwiają Ci pracę, zgłoś się do lekarza podstawowej opieki medycznej. Oprócz diagnozy, która pozwoli skuteczniej pozbyć się dolegliwości jelitowych, masz szansę także otrzymać L4 na biegunkę. Zwykle jej objawy ustępują do tygodnia, ale pamiętaj, że masz prawo do wykorzystania aż 182 dni w ciągu roku z tytułu urlopu chorobowego. W tym czasie możesz korzystać z zasiłku chorobowego w wysokości 80% Twojej średniej rocznej pensji. Nie zaniedbuj swojego zdrowia i nie lekceważ dolegliwości, jakie Ci doskwierają. 

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również