[product_page id="119"]

Ciąża a zwolnienie lekarskie

Ciąża a zwolnienie lekarskie

Choć coraz więcej ciężarnych kobiet postanawia kontynuować pracę do późnych miesięcy ciąży, dopóki pozwala im na to stan ich zdrowia, podkreśla się atrakcyjność zwolnień lekarskich w takich sytuacjach. Ciężarnym przysługują wysokie zasiłki, a także dłuższy maksymalny okres przebywania na przerwie od pracy spowodowanej wystawieniem L4. W kwestii tej pojawić się może wiele pytań i wątpliwości. Na przykład, jak ZUS wypłaca L4 w ciąży 2022?

Potoczne „L4” to zwolnienie chorobowe, przyznawane pracownikom przez uprawnionych do tego lekarzy bądź asystentów medycznych. Przysługuje w przypadku pogorszenia stanu zdrowia fizycznego lub psychicznego, uniemożliwiającego dalsze swobodne wykonywanie obowiązków zawodowych. Pracownik może także otrzymać zwolnienie chorobowe na czas zajmowania się chorym członkiem rodziny, np. dzieckiem.

Ciąża wyróżnia się na tle innych powodów wystawiania zwolnień chorobowych z bardzo zasadniczych przyczyn. W jej przypadku kobiecie przysługują nie tylko wyższe świadczenia, ale i dłuższy okres zasiłkowy. Zatem jak ZUS wypłaca L4 w ciąży 2022?

Długość zwolnienia lekarskiego dla ciężarnych. Jak ZUS wypłaca L4 w ciąży 2022?

Długość przebywania na przerwie od pracy z powodu ciąży jest kwestią indywidualną. Kobieta ma prawo wybrać się na zwolnienie lekarskie zarówno w dniu wykrycia ciąży, jak i dopiero miesiąc przed porodem. Wszystko zależy od jej własnego samopoczucia, a także od zaleceń lekarza. Rzecz jasna, jeśli ciąża jest zagrożona, pracownik medyczny wystawi przyszłej matce zwolnienie chorobowe, aby nie nadwyrężała się w pracy i poświęciła ten czas na odpoczynek.

Zwolnienie lekarskie w ciąży może trwać przez cały okres jej trwania. Ważnym jest, że obowiązuje tutaj – tak jak i w przypadku innych zwolnień chorobowych – limit dni, jakie można spędzić na takiej przerwie od wykonywania obowiązków zawodowych. W przypadku ciąży są jest to 270 dni, a więc całe 9 miesięcy. Po wykorzystaniu całej tej maksymalnej puli nowy okres zasiłkowy rozpocznie się dopiero po 60 dniach przerwy między jednym zwolnieniem lekarskim a drugim.

Co ciekawe, ciężarna pracownica ma prawo do okresu zasiłkowego trwającego maksymalnie 270 dni, a nie 182 dni, bez względu na to, czy dolegliwość, na podstawie której zaleca się przerwę od pracy spowodowana jest ciążą, czy nie. Na takiej samej zasadzie ciężarna może udać się na zwolnienie spowodowane przeziębieniem.

Jak ZUS wypłaca L4 w ciąży 2022? Wysokość świadczeń przyznawanych ciężarnym.

Tak jak we wszystkich innych przypadkach, również w przypadku ciąży z początku obowiązuje wynagrodzenie chorobowe. Jest to świadczenie wypłacane przez pierwsze 33 dni przebywania na zwolnieniu lekarskim. Okres ten dotyczy osób poniżej 50 roku życia, ponieważ powyżej tego wieku wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest przez pierwsze 2 tygodnie. W tym czasie pracodawca wypłaca ciężarnej pracownicy 100% podstawy wymiaru, obliczanej na bazie średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy.

Po wyczerpaniu tego okresu obowiązuje wspomniane już 270 dni okresu zasiłkowego, podczas którego wypłacany jest zasiłek chorobowy również w wysokości 100% podstawy wymiaru. W większości przypadków oba świadczenia wypłacane są pracownikom w wysokości 80% średniego wynagrodzenia. Dlatego też przypadek ciąży (oraz kilku innych sytuacji, np. kiedy pracownik uległ wypadkowi w drodze do pracy lub podczas powrotu z niej) uznaje się za wyjątkowy, ze względu na dłuższy okres zasiłkowy i wyższe świadczenia.

Z jakich opcji może skorzystać ciężarna poza L4? Urlop macierzyński.

Urlop macierzyński to kolejny przywilej przyznawany kobietom, które urodziły lub urodzą dziecko. Służy on głównie pozwoleniu kobiecie na regenerację sił po porodzie, ale także pozwala spędzić więcej czasu z nowonarodzonym dzieckiem oraz ewentualnie odnaleźć dla niego opiekuna, jeżeli matka planuje wkrótce wrócić do pracy.

Urlop macierzyński z założenia rozpocząć można dopiero w dniu samego porodu, lecz istnieje możliwość ubiegania się o niego wcześniej, jeżeli lekarz wyznaczył już przewidywany termin porodu. Wówczas o urlop macierzyński można starać się maksymalnie 6 tygodni przed porodem. Trwa on w sumie 52 tygodnie, a więc cały rok.

Na urlopie macierzyńskim przyznawane jest świadczenie w postaci zasiłku macierzyńskiego, które w większości przypadków wynosi 100% podstawy wymiaru (inaczej wygląda sytuacja, jeśli kobieta zechce połączyć go z urlopem rodzicielskim). Najważniejszą do zapamiętania informacją jest to, że kobieta nie może jednocześnie przyjmować świadczeń z tytułu urlopu macierzyńskiego oraz zwolnienia chorobowego. Oznacza to, że jeśli ciężarna pracownica przebywająca na zwolnieniu lekarskim postara się o urlop macierzyński, utraci prawo do zasiłku chorobowego na rzecz zasiłku macierzyńskiego.

Ciąża na zwolnieniu lekarskim. Możliwość kontroli ze strony ZUS-u.

Każdy pracownik przebywający na zwolnieniu chorobowym musi pamiętać o zasadach, jakie się z nim wiążą. Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń lekarza. Jeżeli zaświadczenie o tymczasowej niezdolności do pracy oznaczone jest numerem „1”, który oznacza, że pracownik powinien leżeć, nie ma on prawa opuszczać domu w czasie jego trwania. Jeśli zostanie przyłapany na złamaniu tego nakazu, może utracić wszystkie przyznane świadczenia.
Ciężarna powinna wobec tego stosować się do zaleceń dołączonych do zwolnienia lekarskiego, aby nie ponieść konsekwencji z powodu nadużycia zaświadczenia. ZUS ma bowiem prawo przeprowadzić niezapowiedzianą kontrolę, jeśli tylko zajdzie podejrzenie, że takowe nadużycie wystąpiło.

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również