[product_page id="119"]

L4 na ból pleców

L4 na ból pleców

Ból pleców wydawać się może zwyczajną, niewartą uwagi dolegliwością, co jakiś czas dotykającą każdego w pewnym okresie jego życia. Zwykły ból z powodu nadmiernego wysiłku fizycznego czy spania w niewygodnej pozycji nie jest jednak tym samym, co chroniczny ból pleców. Taki natomiast dotyka coraz większą część populacji. Jego przyczyną nie są tylko zwyrodnienia kręgosłupa, ale i siedzący tryb życia, praktykowany przez mnóstwo ludzi w różnym wieku.

Kręgosłup jest bowiem stworzony do aktywnego trybu życia, do ruchu, a jego brak powoduje po pierwsze nadwyrężenie kręgosłupa, a po drugie spięcie się mięśni. Długotrwałe siedzenie czy leżenie i brak aktywności fizycznej przyczynia się więc do bólu pleców, który może rozwinąć się w permanentną dolegliwość. Cierpieć na niego mogą więc nie tylko pracownicy fizyczni, ale i biurowi, spędzający większość dnia przy biurku.

Kiedy ból staje się nie do zniesienia, pracownik może zapragnąć sięgnąć po zwolnienie lekarskie. Jak zatem wygląda L4 na ból pleców? Jak je zdobyć? Ile dni trwa?

L4 na ból pleców – jak je zdobyć? Jak postępować w przypadku bólu pleców?

Pracownik odczuwający nieprzemijający ból pleców powinien przede wszystkim umówić się na wizytę do odpowiedniego lekarza. Specjalista będzie mógł bowiem bliżej przyjrzeć się problemowi i dojść do przyczyny dolegliwości, dzięki czemu przepisze pacjentowi właściwe leczenie. Z bólem pleców zazwyczaj walczy się przy pomocy leków przeciwbólowych oraz fizjoterapii. Lekarz będzie mógł też wypisać zwolnienie lekarskie na tak długi czas, jakiego tylko pracownik będzie potrzebował w celu powrotu do pełni sprawności.

E-wizyty i teleporady. Zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu!

Aby zdobyć zwolnienie lekarskie nie trzeba fatygować się na stacjonarną wizytę z lekarzem. Choć jest ona niezbędna w niektórych przypadkach, aby specjalista mógł dokładnie zbadać pacjenta, nierzadko wystarcza skontaktować się ze lekarzem w formie zdalnej. Służą do tego e-wizyty oraz teleporady, dostępne do dyspozycji pacjentów nawet 24 godziny na dobę, umożliwiając kontakt z wybranymi specjalistami!

E-wizyty oraz teleporady są rozwiązaniem praktycznym oraz komfortowym szczególnie dla pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą wychodzić z domu. Silny ból pleców może powodować trudności z poruszaniem się. W związku z tym korzystanie ze zdalnych możliwości kontaktu z lekarzami w celu zdobycia zwolnienia lekarskiego do pracy jest opcją, z której zdecydowanie warto skorzystać!

Na jak długo można otrzymać L4 na ból pleców?

Długość każdego zwolnienia lekarskiego zależy od wielu indywidualnych czynników dotyczących pacjenta. Między innymi, ważny jest rodzaj dolegliwości, intensywność objawów czy charakter wykonywanej pracy (przy bólu pleców należy się bowiem oszczędzać, w związku z czym przez pewien czas niewskazany jest wysiłek fizyczny).

L4 na ból pleców zazwyczaj zostaje wypisane na okres 2 tygodni. W tym czasie pracownik ma za zadanie oszczędzać siły i odpoczywać w domowych warunkach. Nierzadko lekarz zaleca jednak leczenie farmakologiczne czy fizykalne – fizjoterapię i treningi. Chroniczny ból pleców z czasem może urosnąć w sile, znacznie utrudniając wykonywanie codziennych czynności, w tym zadań związanych z pracą. Z tego względu bólu pleców nie należy lekceważyć. Pracownik powinien udać się z tym problemem do specjalisty i jeśli to możliwe, udać się na tymczasowe zwolnienie lekarskie.

Ból pleców – wynagrodzenie i zasiłek podczas niedyspozycyjności do wykonywania obowiązków zawodowych

Świadczenia przyznawane na zwolnieniu lekarskim zaczynają się od wynagrodzenia chorobowego, wypłacanego przez pracodawcę. Należy się ono pracownikowi łącznie przez pierwsze 33 dni (jeśli pracownik ma mniej niż 50 lat) lub 2 tygodnie (jeśli pracownik ukończył już 50 rok życia) korzystania ze zwolnienia lekarskiego. Wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest na podstawie średniego miesięcznego wynagrodzenia pracownika i wynosi 80% tej kwoty.

Istnieją jednak wyjątki, w których pracownik otrzyma 100% świadczenia. W takiej sytuacji znajdują się np. kobiety w ciąży, które ze względu na swój stan również mogą doświadczać silnego bólu pleców, uniemożliwiającego dalszą pracę.

Po wynagrodzeniu chorobowym rozpoczyna się okres zasiłkowy, podczas której przyznawany jest zasiłek chorobowy również w większości przypadków wynoszący 80% podstawy wymiaru. Podczas zwolnienia lekarskiego należy zachować ostrożność, ponieważ maksymalna długość okresu, jaki można spędzić na L4 w ciągu roku to 182 dni (w niektórych przypadkach będzie to 270 dni). Oznacza to, że po wykorzystaniu tego limitu pracownik nie może korzystać z płatnego zwolnienia lekarskiego, dopóki nie rozpocznie się nowy okres zasiłkowy, 60 dni po zakończeniu zwolnienia lekarskiego.

Jeżeli jednak pracownik wykorzystał dany roczny limit, ale nadal nie wyleczył się z bólu pleców, może mu zostać przyznane świadczenie rehabilitacyjne, obowiązujące przez kolejny rok. Przez pierwsze 3 miesiące świadczenie będzie wynosić 90% podstawy wymiaru i jest to okres chroniący pracownika przed zwolnieniem z pracy. Od 4 miesiąca wysokość świadczenia spada do 75%. Świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest jednak tylko wtedy, gdy dalsze leczenie i rehabilitacja faktycznie mają doprowadzić do przywrócenia pracownika do pełni sprawności w przeciągu roku.

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również