[product_page id="119"]

Palec trzaskający L4

Palec trzaskający L4

Bóle rąk to jedne z najczęstszych dolegliwości, które towarzyszą osobom pracującym fizycznie, zwłaszcza tym, których praca wymaga wyjątkowego zaangażowania tej części ciała. Zwykle wynikają one z nadwerężenia mięśni, jednak dolegliwości bólowe mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Jednym z częstszych diagnozowanych schorzeń w obrębie dłoni jest palec trzaskający. Dowiedz się, czym jest, czym się charakteryzuje ta choroba, jak ją leczyć oraz czy palec trzaskający zwolnienie lekarskie umożliwia? 

Palec trzaskający zwolnienie lekarskie – charakterystyka schorzenia 

Choroba zwana potocznie „palcem trzaskającym” funkcjonuje również pod nazwami „palec strzelający”, „przeskakujący” i „zatrzaskujący”. W nomenklaturze medycznej schorzenie to określa się mianem zapalenia pochewki ścięgna. W wyniku W praktyce charakteryzuje się ono następującymi objawami:

  • Trudności przy próbach zginania i prostowania palca. Początkowo nie muszą towarzyszyć tej czynności dolegliwości bólowe, jedynie pewien dyskomfort,
  • Ból w okolicy stawu. Najpierw pojawia się podczas wykonywania ruchu prostowania palca. Z czasem jednak może towarzyszyć każdemu ruchowi, do którego zaangażowany jest palec objęty zmianami zapalnymi. Lekceważony ból może przybierać na sile i stać się naprawdę uciążliwy i  trudny do zniesienia.
  • Niewielki bolesny guzek, który pojawia się w okolicach ścięgna od strony dłoni. Tworzy go zwłóknienie tkanek spowodowane zapaleniem,
  • Charakterystyczny odgłos trzaskania czy klikania podczas wykonywania ruchów chorym palcem, od którego swoją potoczną nazwę wzięła ta przypadłość,
  • Rzadszymi objawami są opuchlizna i zaczerwienienie.

Schorzenie to najczęściej pojawia się w obrębie palca serdecznego oraz kciuka. Zazwyczaj obejmuje jeden palec, nie jest to jednak regułą, bowiem istnieją przypadki, w których to kilka palców może ulec zmianom chorobowym. Dolegliwości mogą skutecznie pozbawić pełni władzy w rękach, uniemożliwiając chwytanie i poruszanie palcami. Zatem czy przez takie skutki przebiegu palca trzaskającego zwolnienie lekarskie można uzyskać?

Przyczyny choroby 

Trudno jest jednoznacznie i jasno określić, co jest bezpośrednią przyczyną powstawania tego schorzenia. Można jedynie wskazać aspekty, których występowanie może być czynnikiem sprzyjającym rozwijaniu się tej choroby. Należą do nich:

  • Wykonywanie zawodów, w których praca dłoni jest wyjątkowo intensywna. Należą do nich na przykład muzycy, osoby zajmujące się robótkami ręcznymi (np. szydełkowanie, robienie na drutach, ręczne tkanie dywanów), niektórzy sportowcy (np. siatkarze), a także pracownicy biurowi, zajmujący się np. zszywaniem dokumentów,
  • Występowanie chorób sprzyjających, do których należą np.: cukrzyca, dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów,
  • Występowanie urazów okolicy śródręcza: złamania, codzienne mikrouszkodzenia spowodowane przykładowo ściskaniem twardych przedmiotów, czy też czynności, które narażają dłonie i palce na przeciążenia,
  • Bardziej narażone na zachorowanie na palec trzaskający są kobiety, zwłaszcza te między 40. a 60. rokiem życia. Oczywiście mężczyźni również cierpią na zapalenie pochewki ścięgna, a nawet pojawia się ono coraz częściej u dzieci. 

Palec trzaskający – diagnostyka i leczenie 

Aby jednoznacznie stwierdzić, na co cierpimy i zidentyfikować palec trzaskający, konieczna jest wizyta u lekarza. Zazwyczaj do rozpoznania tego schorzenia lekarzowi wystarczy wywiad z pacjentem oraz badanie metodą palpacyjną. Jednak w niektórych przypadkach zdarza się, że zalecane jest wykonanie bardziej specjalistycznych badań w celu określenia stopnia rozwoju choroby (stosuje się wtedy USG zajętego stanem zapalnym palca). 

Metoda leczenia tego schorzenia zależna jest od jego stopnia rozwoju. Jeżeli zapalenie objęło tylko jeden palec, a same dolegliwości nie trwają długo, wtedy można podjąć się leczenia zachowawczego. Polega ono na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Zalecane może być także podawanie zastrzyków sterydowych do pochewki ścięgna. Znaczącą poprawę stanu zdrowia i zniwelowania bólu może przynieść fizykoterapia. 

Jeżeli jednak leczenie zachowawcze okaże się niewystarczające, a objawy nie będą traciły na sile, konieczna może okazać się operacja. Polega ona na chirurgicznym nacięciu lub wycięciu tkanek, które uciskają ścięgno. Operacja to najskuteczniejszy sposób na palec trzaskający i może pozwolić pacjentowi na powrót do pełni sprawności.

Palec trzaskający a L4 

Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni. Od razu po operacji istnieje możliwość unieruchomienia operowanej ręki przy pomocy temblaka. Oczywistym jest, że przez pewien czas nie należy nadwerężać dłoni i nie wykonywać czynności, które mogłyby w jakikolwiek sposób naruszyć ścięgna i gojącą się ranę. Co więcej, bardzo często konieczna jest także późniejsza rehabilitacja, aby móc odzyskać pełną władzę w dłoni. Wszystkie te aspekty z pewnością są powodem czasowej niezdolności do wykonywania obowiązków pracowniczych. Co to oznacza? Tyle, że możesz poprosić lekarza o wystawienie L4. Pamiętaj, że w takich sytuacjach masz prawo do zwolnienia lekarskiego jak również do korzystania ze świadczeń chorobowych. Po operacji na palec trzaskający zwolnienie lekarskie jest możliwe, a często nawet konieczne. 

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również