[product_page id="119"]

Zaburzenia koncentracji – kogo dotyczy? Objawy i leczenie

zaburzenia koncentracji

Zaburzenia koncentracji to inaczej ADD (Attention Deficit Disorder). Problem ten może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zaburzenia tego rodzaju znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie. W leczeniu stosuje się terapię i leki.

Zapamiętaj!

 • Zaburzenia koncentracji pojawiają się już w dzieciństwie.
 • Jest to również problem osób dorosłych.
 • Zaburzenia koncentracji znacznie pogarszają jakość życia.
 • W leczeniu zaburzeń stosuje się farmakoterapię i psychoterapię.
 • Ważna jest jak najszybsze rozpoznanie nieprawidłowości.

 

Zaburzenia koncentracji – co to takiego?

ADD to zaburzenie psychiczne powodujące wiele problemów w życiu zawodowym i osobistym. Statystyki wskazują, że z jego powodu może cierpieć nawet 6% dorosłych. Jest to jednak zaburzenia, które rozwija się w wieku dziecięcym, a następnie przechodzi w postać ADD dorosłych. Jak dotąd nie udało się poznać przyczyny ADD, choć istnieją przypuszczenia, że duże znaczenie ma genetyka. Uważa się także, że za zaburzenia koncentracji mogą odpowiadać zbyt małe stężenia neuroprzekaźników. Lekarze wskazują również na kilka istotnych czynników, które mogą prowadzić do rozwoju zaburzeń koncentracji:

 • spożywanie alkoholu przez kobietę w ciąży, stosowanie substancji psychoaktywnych i palenie papierosów;
 • ekspozycja na związki ołowiu;
 • przedwczesny poród.

 

Zaburzenia koncentracji oznaczają poważne trudności nie tylko dla chorego, ale również dla jego otoczenia – najbliższych, współpracowników.

Zaburzenia koncentracji – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem zaburzeń koncentracji są problemy z utrzymaniem uwagi, skupieniem się na wykonywanych czynnościach. Efektem będzie niedokładność, pomijanie szczegółów. Osoby zaburzone mają trudności z uczestniczeniem w rozmowach, nie potrafią skupić się na tym, co przekazuje rozmówca, nie są w stanie przypomnieć sobie później, na jaki temat toczyła się dyskusja. Taki stan może uniemożliwiać wykonywanie obowiązków zawodowych, ale także domowych. 

 

Osoby zmagające się z zaburzeniami koncentracji nie potrafią dobrze zorganizować sobie dnia, zaplanować czasu. Często zdarza im się spóźniać, gubić przedmioty. Nie umieją również wykonywać kilku czynności jednocześnie, ponieważ ich uwaga jest stale rozproszona. Niestety kłopoty z koncentracją, skupieniem się wpływają na samopoczucie chorego. Pacjent czuje się gorszy, jest zrezygnowany, łatwo wpada w irytację, towarzyszy mu ciągłe rozdrażnienie. Jego obniżona samoocena i chwiejny nastrój wpływają negatywnie na jego najbliższe otoczenie, dlatego tak ważna jest właściwa diagnoza i wdrożenie terapii.

 

W przypadku zaobserwowania trudności ze skupieniem się u siebie lub najbliższej osoby warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Rozwiązaniem jest konsultacja przez internet, podczas której lekarz zbierze wywiad i zaproponuje dalsze postępowanie. Trzeba pamiętać, że ma też możliwość wypisania recepty (także jako e-recepta) i wystawienia L4 online.

Zaburzenia koncentracji – diagnostyka i leczenie

Zaburzenia koncentracji należy diagnozować. Psychiatrzy i psychologowie wykonują specjalistyczne testy, które pozwalają ocenić skalę problemu. Jednocześnie specjaliści muszą wykluczyć inne możliwe przyczyny zaburzeń koncentracji jak schorzenia tarczycy, uszkodzenia mózgu lub depresja. Jeśli lekarz rozpozna depresję, poprawa będzie możliwa po zastosowaniu odpowiedniego leczenia – psychiatra może wypisać:

 • Pramolan;
 • Ketrel;
 • Miansec;
 • Zoloft;
 • Spamilan.

 

W przypadku schorzeń tarczycy konieczne jest leczenie choroby podstawowej.

 

Jeżeli specjalista potwierdzi zaburzenia koncentracji, może skierować pacjenta na psychoterapię (terapia poznawczo-behawioralna, rodzinna). Niekiedy stosowana jest również farmakologia – lekarz musi jednak oszacować korzyści i ewentualne ryzyko (przyjmowanie leków wiąże się z występowaniem skutków ubocznych). Najczęściej przepisywane są środki stymulujące, zwiększające stężenie neuroprzekaźników w mózgu. Chory może również potrzebować odpoczynku, przerwy w pracy zawodowej, do momentu, aż jego stan się poprawi – w takiej sytuacji powinien skorzystać z opcji, jaką jest zwolnienie lekarskie online.

 

Zaburzenia koncentracji znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, niekiedy całkowicie uniemożliwiają prawidłowe wypełnianie obowiązków. Niepokojące sygnały należy zgłosić lekarzowi. Właściwa diagnoza pozwoli dobrać leczenie i znacznie poprawić komfort życia pacjenta i jego bliskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *