[product_page id="119"]

Zapalenie spojówek a zwolnienie lekarskie. Czy można otrzymać?

zapalenie spojówek a zwolnienie lekarskie

L4 wystawiane jest w przypadku stwierdzenia niezdolności do pracy. O jego długości decyduje lekarz. Uprawnieni do wystawiania są zarówno lekarze POZ, jak i specjaliści, w tym okuliści. Masz zapalenie spojówek, a zwolnienie lekarskie chciałbyś otrzymać? Sprawdź, czy możesz!

Zapalenie spojówek to uciążliwa dolegliwość objawiająca się zaczerwienieniem, łzawieniem, swędzeniem, opuchlizną. Choroba często uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków, zwłaszcza związanych z pracą przy komputerze. Zapalenie spojówek może zaburzać widzenie, powodować silne dolegliwości bólowe i dyskomfort. Każde podejrzenie choroby powinno zostać skonsultowane z lekarzem.

Zapalenie spojówek a zwolnienie lekarskie

Leczenie zapalenia spojówek zależy od przyczyny choroby i może obejmować podanie leków przeciwwirusowych, przeciwalergicznych, a także antybiotyków. Mogą to być maści oraz krople do oczu. Terapia trwa zazwyczaj kilka dni. Jeśli masz zapalenie spojówek, a zwolnienie lekarskie pozwoliłoby ci wrócić do pełni formy, L4 jest jak najbardziej zasadne. Lekarz może zalecić odpoczynek i pozostanie w domu. W takiej sytuacji wystawi zwolnienie. Pacjent może również przedstawić zwolnienie lekarskie online uzyskane podczas telekonsultacji.

Zwolnienie będzie płatne, jeśli pracownik odprowadza składki na ubezpieczenie chorobowe i nie znajduje się w tzw. okresie wyczekiwania (30 dni w przypadku umowy o pracę). Przez pierwsze 33 dni z puli 182 dni L4 wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% średniego wynagrodzenia. W kolejnych dniach obowiązek wypłaty świadczenia przejmuje ZUS – chory pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy.

Zwolnienie a obowiązki pracownika

Pracownik ma obowiązek wykorzystać L4 online zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie może w tym czasie podejmować pracy zarobkowej ani żadnych czynność, które mogłyby opóźnić powrót do zdrowia. Jak w przypadku każdego L4, pracownik może zostać skontrolowany przez ZUS lub pracodawcę, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości nawet pozbawiony prawa do świadczenia.

Zapalenie spojówek jest chorobą i może oznaczać niezdolność pracownika do wykonywania obowiązków. Zwolnienie może wystawić okulista, internista, a także lekarz podczas konsultacji online. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *