[product_page id="119"]

Konizacja szyjki macicy – zwolnienie lekarskie od ginekologa

Konizacja szyjki macicy

Konizacją szyjki macicy nazywamy zabieg ginekologiczny, mający na celu jednocześnie diagnozę zmian nowotworowych oraz zapobieganie im. Polega na wycięciu tkanki w obrębie szyjki macicy, którą następnie pada patomorfolog, aby porównać tkankę nieprawidłową ze zdrową i ustalić, czy należy zastosować dalsze postępowanie terapeutyczne. Zabieg ten wykonuje się pod znieczuleniem, a sama operacja trwa krótko, około trzydziestu minut. Wymaga jednak pobytu w szpitalu oraz monitorowania pacjentki, gdyby po zabiegu miały pojawić się efekty niepożądane.

Jak wygląda w przypadku konizacji szyjki macicy zwolnienie lekarskie? Jak długo dochodzi się po sobie po zabiegu oraz ile dni trwa przerwa od pracy? Czego unikać po operacji, aby jak najszybciej wrócić do zdrowia i uniknąć efektów niepożądanych? Wszystko, co chcieliby Państwo wiedzieć o zwolnieniu lekarskim w przypadku konizacji szyjki macicy, znajduje się w tym artykule!

Konizacja szyjki macicy – zwolnienie lekarskie. Jak otrzymać L4 na zabieg operacyjny?

Sam zabieg zlecić może ginekolog, jeżeli wyniku badania cytologicznego pacjentki wskazują na konieczność konizacji szyjki macicy. Zazwyczaj operację przechodzą kobiety chorujące na raka szyjki macicy w najniższym stopniu zaawansowania. Choć zabieg zleca ginekolog, samo zlecenie lekarskie można uzyskać od każdego innego lekarza. Zdarza się bowiem, że specjalista zapomni wystawić L4 pacjentowi lub zwyczajnie nie ma do tego uprawnień.

Pracownik może postarać się o zwolnienie lekarskie u każdego lekarza lub asystenta medycznego, który ma prawo do wydawania takich zaświadczeń. Wystarczy wykazać konieczność wystawienia takowego, aby otrzymać je na odpowiedni okres czasu.

Uzyskanie lub przedłużenie zwolnienia lekarskiego bez wychodzenia z domu? To możliwe!

Zarówno zwolnienie lekarskie, jak i jego przedłużenie można uzyskać także poprzez kontakt zdalny, bez wychodzenia z domu. W tym celu wystarczy umówić się na e-wizytę lub skorzystać z teleporady. Takie rozwiązania są ogólnodostępne i czynne nawet przez całą dobę, ułatwiając pacjentom kontakt z wybranymi specjalistami. Proces uzyskiwania zwolnienia lekarskiego poprzez kontakt zdalny polega na przeprowadzeniu z pacjentem rzetelnego wywiadu medycznego, aby lekarz mógł ustalić jego stan zdrowia oraz wymagany okres leczenia czy rehabilitacji potrzebnych do wyzdrowienia oraz powrotu do pracy.

E-wizyty i teleporady są rozwiązaniami bardzo wygodnymi i praktycznymi, szczególnie dla pacjentów, którzy z powodów zdrowotnych nie mogą opuścić domu lub jest to dla nich utrudnione. Umożliwiają również uniknięcie długich kolejek do lekarza czy czekania na odległe terminy wizyt. Takie rozwiązania pozwalają zatem zaoszczędzić czas, ponieważ zwolnienie lekarskie można otrzymać niemal od razu!

Konizacja szyjki macicy – zwolnienie lekarskie. Jak długo trwa regeneracja po zabiegu?

Przygotowanie do zabiegu może wymagać zastosowania leków przeczyszczających na dzień przed, dlatego warto postarać się w pracy o dzień wolny tuż przed konizacją szyjki macicy. Choć sam zabieg nie trwa długo, konieczność monitorowania stanu pacjentki wydłuża okres jej przebywania w szpitalu do nawet 3 dni. Skutki uboczne konizacji szyjki macicy są rzadkie, lecz mogą obejmować np. krwawienie z dróg rodnych oraz przy braku ostrożności także zakażenie rany. Jeżeli wystąpią efekty niepożądane, pacjentka powinna zostać na obserwacji dłużej.

Ponadto, przez kolejne 3 tygodnie po zabiegu konizacji szyjki macicy zalecane jest oszczędzanie sił. Jeśli pacjentka wykonuje pracę, w której na co dzień dźwiga ciężary lub męczy się fizycznie w inny sposób, zalecane jest pozostanie przez ten okres na zwolnieniu lekarskim. Zatem po konizacji szyjki macicy zwolnienie lekarskie może trwać około 3 tygodni, choć jest to kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników.

Zwolnienie lekarskie z powodu konizacji szyjki macicy – jakie świadczenia otrzyma pracownica?

Za zwolnienie lekarskie pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy. Wynagrodzenie chorobowe przyznawane jest łącznie przez pierwsze 33 dni lub 2 tygodnie trwania zwolnienia lekarskiego (zależy to od wieku pracownika) i w większości przypadków wynosi 80% podstawy wymiaru. Zasiłek chorobowy wypłacany jest w trakcie okresu zasiłkowego, który wynosi maksymalnie 182 dni w ciągu roku (lub 270 w przypadku ciąży). Jego wysokość również wynosi 80% średniego wynagrodzenia miesięcznego.

Za pobyt w szpitalu, który czeka pacjentkę przy zabiegu konizacji szyjki macicy zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru. Warto to podkreślić, ponieważ niegdyś świadczenie w tym wypadku wynosiło tylko 70%, lecz od bieżącego roku zmiany zaszły.

Konizacja szyjki macicy – co robić, a czego unikać? Jak można najszybciej wrócić do zdrowia?

Jak zostało już wspomniane, po zabiegu konizacji szyjki macicy nie należy przemęczać organizmu. Pracownia powinna oszczędzać siły na zwolnieniu lekarskim. Podczas przebywania na L4 należy stosować się do indywidualnie przypisanych zaleceń lekarza oraz zabrania się wykonywania pracy, za którą otrzymuje się wynagrodzenie. Pracownika po konizacji szyjki macicy może wrócić do pracy dopiero po zakończeniu zwolnienia lekarskiego.

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również