[product_page id="119"]

L4 na nerwicę

L4 na nerwicę

Problemy natury psychicznej w obecnych czasach stają się coraz bardziej powszechne. Skala ich występowania jest tak duża, że często mówi się o nich jak o chorobie cywilizacyjnej. Ciągły pęd, życie w stresie i brak czasu na odpoczynek wpływają bardzo niekorzystnie na kondycję nie tylko fizyczną, ale zwłaszcza psychiczną. Jak radzić sobie z tymi problemami? Czy warto skonsultować się ze specjalistą? Jak rozpoznać, że cierpimy na zaburzenia nerwicowe? Czy przysługuje L4 na nerwicę

L4 na nerwicę – charakterystyka zaburzenia

Nerwica to zaburzenia psychiczne, które charakteryzują się odczuwaniem często bezpodstawnego lęku, strachu i ogólnego niepokoju. Nie należy ona jednak do zaburzeń, które ujawniają się przez utrudnienia w odbiorze rzeczywistości, jak np. urojenia czy omamy. Być może dlatego jest tak często ignorowana, a także rzadko rozpoznawana. Przecież każdy z nas odczuwa stres i radzi sobie z nim samodzielnie bez wizyt u psychiatry. Ale czy można utożsamiać nerwicę z powszechnym zestresowaniem? 

Nerwica daje o sobie znać w postaci wielu różnorodnych objawów. Nie zawsze w  pierwszej chwili doszukujemy się ich źródła w psychice. W zaburzeniach nerwicowych występują objawy psychiczne, które są ściśle związane z zaburzeniami odczuwania, zaburzenia fizyczne (mające związek z zachowaniem), a także objawy psychosomatyczne. Do najczęstszych dolegliwości przy nerwicy należą:

 • Z grupy zaburzeń psychicznych: lęk, strach i silny niepokój, natręctwa myślowe, problemy ze snem, stałe poczucie niebezpieczeństwa, ogólny dyskomfort psychiczny,
 • Z grupy zaburzeń fizycznych: impulsywne zachowania, wycofanie i  trudności w relacjach z innymi ludźmi, 
 • Z grupy zaburzeń psychosomatycznych: drżenie rąk, nadmierna potliwość, przyspieszony oddech i bicie serca, bóle głowy i brzucha, biegunka, tiki nerwowe.

Przez tak nieoczywiste objawy pacjenci często trafiają do psychiatry dopiero po przekierowaniu od innego lekarza. Zdarza się, że objawy są tak silne, iż nie dowierzają, że fizycznie są zdrowi, a problem tkwi w ich głowie. Stąd też rodzi się pytanie, czy w takim przypadku możliwe jest L4 na nerwicę?

Przyczyny i rodzaje nerwicy

Z uwagi na mnogość symptomów, jakimi daje o sobie znać nerwica, dokonano podziału jej typów. Oto kilka z nich:

 • Nerwica lękowa – charakteryzuje się głównie wzmożonym odczuwaniem lęku i strachu,
 • Nerwica natręctw – cechują ją obsesyjne myśli i niekontrolowane powtarzanie określonych czynności,
 • Nerwica depresyjna (dystymia) – jej główny objaw to znaczne obniżenie nastroju, smutek i rozdrażnienie,
 • Nerwica serca i nerwica żołądka – są to rodzaje zaburzeń, które cechują zwłaszcza objawy somatyczne pochodzenia kardiologicznego lub gastrologicznego.

Przyczyn występowania tego typu zaburzeń może być równie wiele. Specjaliści dopatrują się ich głównie w różnego rodzaju osobistych konfliktach. Wymienia się wśród nich między innymi:

 • Silne przeżycia i urazy psychiczne,
 • Złe, a nawet traumatyczne przeżycia z okresu dzieciństwa,
 • Narażenie na chroniczny stres i przemęczenie,
 • Trudna emocjonalnie sytuacja w rodzinie lub/i pracy,
 • Przyczyn dopatruje się również w predyspozycjach genetycznych. 

Metody leczenia nerwicy 

Proces leczenia zaburzeń nerwicowych jest długi i wymaga od pacjenta dużo cierpliwości, chęci współpracy i motywacji do zmiany swojego życia na lepsze. Podstawą w leczeniu nerwicy jest psychoterapia. Podczas niej pacjent uczy się, w jaki sposób radzić sobie ze swoimi stanami emocjonalnymi, stara się je zrozumieć i dotrzeć do ich podłoża. Terapia pozwala na lepsze poznanie i  zrozumienie siebie, co jest niezbędne w drodze do stabilności psychicznej. 

Czasami jednak nerwica przybiera tak silną postać, iż niezbędne staje się leczenie farmakologiczne. Dzięki niemu możliwe jest złagodzenie objawów zaburzeń, dzięki czemu właściwa psychoterapia staje się możliwa i łatwiejsza w  przeprowadzeniu. Leki stosowane w leczeniu nerwicy działają przede wszystkim na wydzielanie hormonów takich jak serotonina czy dopamina, które biorą udział w regulacji samopoczucia pacjenta. 

Należy jednak podkreślić, że główną drogą do odzyskania wewnętrznej równowagi jest terapia u specjalisty. Środki medyczne są jedynie pomocą w  stworzeniu odpowiednich warunków do psychoterapii, poprzez wyciszenie objawów. 

L4 na nerwicę – od kogo i w jakim przypadku 

Każdy stan, który powoduje, iż pracownik jest niezdolny do wykonywania swoich obowiązków w pracy, kwalifikuje go do skorzystania ze zwolnienia lekarskiego. Jeśli dolegliwości nerwicowe są na tyle uciążliwe, że pozbawiają Cię możliwości należytego pełnienia swoich obowiązków, również możesz z tego prawa skorzystać i poprosić o L4 na nerwicę. Jeżeli powodem Twojego stanu psychicznego jest np. mobbing, to takie zwolnienie będzie stanowiło jeden z dowodów w  ewentualnym postępowaniu przeciwko pracodawcy. Udzielić Ci go może jedynie psychiatra po odpowiedniej diagnozie. Długość L4 zależeć będzie od Twojego stanu i decyzji lekarza. Jeżeli nie chcesz, aby pracodawca dowiedział się o rodzaju Twoich problemów zdrowotnych, nie musisz się przejmować. Na dokumencie, który otrzyma, nie będzie zawarta taka informacja. Skorzystaj ze swoich praw i stwórz sobie warunki do odzyskania równowagi psychicznej.

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również