[product_page id="119"]

Zaburzenia adaptacyjne L4

Zaburzenia adaptacyjne L4

W przypadku pogorszenia stanu zdrowia pracownik może zasięgnąć po możliwość zdobycia zwolnienia lekarskiego. Zaświadczenie to służy jako usprawiedliwienie nieobecności z pracy z powodów niezdolności do niej albo przez własną chorobę, albo z powodu konieczności opieki nad chorym członkiem rodziny. Należy podkreślić, że zwolnienie lekarskie można otrzymać nie tylko z powodu dolegliwości fizycznych.

W przypadku zaburzeń adaptacyjnych zwolnienie lekarskie można otrzymać tylko od lekarza psychiatry. Do wystawienia takiego zaświadczenia nie ma prawa psycholog ani terapeuta. Czym są zaburzenia adaptacyjne i jak się objawiają? Jak działa zwolnienie lekarskie od psychiatry? Jak długo trwa? I czym u pracowników skutkuje zaniedbanie zdrowia psychicznego?

Zaburzenia adaptacyjne – zwolnienie lekarskie. Jak uzyskać L4 od psychiatry?

Zwolnienia lekarskie od psychiatrów są jak najbardziej możliwe, choć z pewnych przyczyn nierzadko podważa się ich zasadność. Jest to spowodowane wciąż powszechnie panującą opinią głoszącą, iż pogorszenie zdrowia psychicznego symulować łatwiej niż jakikolwiek uraz fizyczny. Choć zaburzenia i choroby psychiczne z początku nie są zauważalne na zewnątrz, ich zaniedbanie niechybnie prowadzi do znacznego pogorszenia stanu pacjenta i ukazania się objawów zewnętrznych.

Zaburzenia adaptacyjne powstają wskutek ciężkiego przeżycia, indywidualnego dla każdego pacjenta. Może je spowodować wypadek, śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, trauma czy ciąża. Przyczyn zaburzeń adaptacyjnych jest wiele, a objawiają się one z początku stresem i lękiem. W późniejszym czasie dolegliwości przybierają na sile i mogą rozszerzyć się o zaburzenia nastroju, trudność w kontrolowaniu emocji, zamartwianie się i niedostosowanie do sytuacji społecznych.

W przypadku podejrzenia zaburzeń adaptacyjnych należy udać się do specjalisty – psychiatry. Kiedy ten zdiagnozuje zaburzenie, można poprosić o wystawienie zwolnienia lekarskiego. Jego długość zależeć będzie od indywidualnej oceny psychiatry, którą ten wydaje na podstawie stanu pacjenta oraz zaproponowanego sposobu leczenia (np. z włączeniem terapii). W trakcie zwolnienia lekarskiego pracownik może w spokoju pielęgnować swoje zdrowie psychiczne.

Zwolnienie lekarskie z powodu zaburzeń adaptacyjnych. Ile trwa? Jaką pomoc otrzymuje pracownik?

Długość każdego zwolnienia lekarskiego zależy od stanu pacjenta, rodzaju dolegliwości, przewidywanej długości leczenia i rehabilitacji czy też od charakteru wykonywanej pracy. W przypadku zaburzeń adaptacyjnych zwolnienie lekarskie będzie więc obejmować tak długo okres, jaki pomoże pracownikowi wrócić do pożądanego stanu. Leczenie zaburzeń psychicznych można kontynuować w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych, jeżeli dla danego pacjenta nie stanowi to problemu.

Pracownik z zaburzeniami adaptacyjnymi może spędzić na zwolnieniu lekarskim maksymalnie 182 dni w ciągu roku. Wyjątek dotyczy kobiet w ciąży, którym przysługiwać będzie limit 270 dni. Jest to okres przyznawania zasiłku chorobowego, wynoszącego 80% średniego miesięcznego wynagrodzenia pracownika (kwota ta będzie wysokości 100% dla ciężarnych). Nowy okres zasiłkowy rozpoczyna się dopiero po 60 dniach przerwy między jednym zwolnieniem lekarskim a drugim, dlatego należy pilnować wyznaczonego rocznego limitu.

W przypadku zaburzeń adaptacyjnych pracownik może także liczyć na świadczenie rehabilitacyjne, jeżeli wykorzysta cały okres zasiłkowy, ale nadal nie jest na siłach, by wrócić do pracy. Wówczas może kontynuować leczenie jeszcze przez rok, otrzymując świadczenie w wysokości 90% przez pierwsze 3 miesiące i 75% przez resztę tego okresu.

Zaburzenia adaptacyjne – zwolnienie lekarskie. Czego unikać? Na co uważać podczas trwania zwolnienia lekarskiego od psychiatry?

Jak zostało wspomniane, zwolnienia lekarskie od psychiatrów otaczają pewne kontrowersje, ze względu na które zaświadczenia takie nierzadko poddawane są kontroli. Zarówno ZUS, jak i pracodawca mają prawo do przeprowadzenia kontroli pracownika znajdującego się na zwolnieniu lekarskim w celu sprawdzenia, czy doszło do nadużycia zaświadczenia.

Istotne jest więc stosowanie się do zaleceń lekarza dołączonych do zwolnienia lekarskiego. Dotyczą one np. tego, czy pracownik na zwolnieniu ma prawo wychodzić z domu. W tym czasie zabronione jest także wykonywanie płatnej pracy w jakimkolwiek miejscu. Czas ten powinien być przeznaczony na odpoczynek i kurację ku wyzdrowieniu.

Osoby, które korzystają ze zwolnienia lekarskiego od psychiatry bezpodstawnie mogą stracić świadczenia, a nawet pracę. Ponadto, takie zachowanie jest nieetyczne, ponieważ tylko nasila kontrowersje wokół zwolnień wydawanych na potrzeby zdrowia psychicznego. Przez to mogą ucierpieć osoby, które takowych naprawdę potrzebują.

Zwolnienie lekarskie od psychiatry bez wychodzenia z domu. Jak uzyskać L4 zdalnie?

Aby zdobyć zwolnienie lekarskie, nie trzeba wychodzić z domu. Pracownik może umówić się na wizytę z lekarzem przez internet. W trakcie e-konsultacji zostanie przeprowadzony wywiad, aby psychiatra mógł zdiagnozować pacjenta i przepisać mu konkretne metody leczenia. W ten sposób jest też w stanie wypisać zwolnienie lekarskie na czas do kolejnej wizyty, a potem je przedłużyć, jeżeli tego będzie wymagał stan pacjenta.

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również