[product_page id="119"]

L4 na zapalenie pęcherza

L4 na zapalenie pęcherza

Infekcje dróg moczowych są z natury bardzo nieprzyjemne, a co gorsza mają tendencję do nawracania. W szczególności kobiety z uwagi na swoją budowę anatomiczną mają okazję się o tym boleśnie przekonać, jednak dzieci i  mężczyźni są na nie także narażeni. Co zrobić, gdy zapalenie pęcherza daje się we znaki? Jak je rozpoznać i leczyć? Jak unikać go na przyszłość? Czy L4 na zapalenie pęcherza jest możliwe? Odpowiedzi poniżej. 

L4 na zapalenie pęcherza – charakterystyka schorzenia

Infekcja pęcherza moczowego to stan zapalny, który występuje przeważnie z  powodu przedostania się do układu moczowego bakterii, choć nie zawsze w  tym tkwi sedno dolegliwości. Schorzenie to ma bardzo charakterystyczne objawy. Są to:

 • Ból i pieczenie przy oddawaniu moczu,
 • Ciągła potrzeba wizyt w toalecie z powodu uczucia parcia na pęcherz,
 • Ból i dyskomfort w okolicach podbrzusza,
 • Znikome ilości oddawanego moczu mimo ciągłego odczucia pełności pęcherza.

W przypadku późniejszych faz rozwoju zapalenia pęcherza i brak interwencji na czas, może dochodzić do zmiany barwy i zapachu moczu, a także do pojawienia się w nim krwi. Takie objawy należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi podstawowej opieki medycznej (możesz nawet uzyskać L4 na zapalenie pęcherza). Ponadto w przypadku małych dzieci do symptomów świadczących o infekcji dróg moczowych należy również dołączyć nietrzymanie moczu i nocne moczenie się. 

Przyczyny zapalenia pęcherza

Podobnie jak w przypadkach wielu infekcji, za występowanie zapalenia pęcherza odpowiadać może wiele czynników. Rozróżnia się zapalenie bakteryjne oraz niebakteryjne. Bez względu jednak na ten podział, istnieją przyczyny, które mogą powodować infekcje w układzie moczowym. Są to między innymi:

 • Wychłodzenie organizmu i przeziębienie,
 • Osłabienie odporności,
 • Częste stosunki płciowe oraz choroby przenoszone tą drogą,
 • Niewystarczające utrzymywanie higieny,
 • Zażywanie antybiotyków,
 • Zbyt częste stosowanie leków przeciwbólowych,
 • Nieprawidłowości w budowie anatomicznej układu moczowego,
 • Okres ciąży,
 • Występowanie chorób metabolicznych.

Zapalenie pęcherza zazwyczaj daje się łatwo załagodzić środkami dostępnymi w  aptece i po kilku dniach możliwe jest całkowite ustąpienie objawów. Jednak gdy dolegliwości są uporczywe, a zwłaszcza, gdy infekcja pojawiła się kolejny raz w przeciągu niewielkiego odstępu czasu, należy zgłosić się do lekarza. On pomoże w określeniu przyczyny choroby i dobierze odpowiednie leczenie. Konieczne może okazać się wykonanie badań moczu czy USG jamy brzusznej. 

Metody leczenia zapalenia pęcherza moczowego

Metody są uzależnione od przyczyny wystąpienia zapalenia pęcherza. Jeżeli okaże się, że cierpisz na infekcję bakteryjną, konieczne może być wdrożenie antybiotykoterapii. Istnieje także wiele sposobów, które mogą skutecznie wesprzeć walkę z zapaleniem pęcherza. Oto kilka z nich:

 • Zadbaj o przyjmowanie dużej ilości płynów. To pomoże w wypłukaniu bakterii z pęcherza oraz usprawni organizm do walki z infekcją. Dobrze sprawdzi się woda lub napary z ziół moczopędnych.
 • Dopilnuj, aby utrzymywać okolice podbrzusza w cieple. Złagodzi to dolegliwości bólowe i rozluźni brzuch. Pomocne mogą okazać się gorące okłady lub kąpiele. Ważne jest także niedopuszczenie do przemarznięcia stóp.
 • Leki przeciwzapalne mogą również przynieść ulgę ,
 • Spróbuj jeść żurawinę lub pić sok z tego owocu. Żurawina jest osławiona jako naturalny lek przeciwko zapaleniom pęcherza. Zawiera w sobie mnóstwo witaminy C, która korzystnie wpływa na walkę z infekcjami układu moczowego. 

Pamiętaj, aby nie lekceważyć zapalenia pęcherza. Nawet jeśli udało Ci się go zwalczyć samodzielnie domowymi sposobami i środkami dostępnymi w aptece, stale kontroluj jego stan. Niedoleczona infekcja może powrócić ze zdwojoną siłą. Wtedy koniecznie udaj się do lekarza, aby skutecznie się doleczyć. 

L4 na zapalenie pęcherza – w jakich przypadkach?

Z całą pewnością ból brzucha i ciągła potrzeba oddawania moczu nie będą sprzyjały efektywnej i produktywnej pracy, a nawet mogą ją skutecznie uniemożliwić. Jeżeli Twoje objawy są trudne do zniesienia, warto udać się do lekarza, który powinien wypisać zwolnienie lekarskie na tę dolegliwość. Być może, że ta choroba wydaje Ci się zbyt błaha, żeby z jej powodu przechodzić na L4. Warto jednak pozwolić sobie na powrót do zdrowia w komfortowych warunkach.

Jeżeli jesteś osobą zatrudnioną na umowę o pracę, lub jeżeli pracujesz na umowie zlecenie albo prowadzisz własną działalność gospodarczą i  odprowadzasz składki na ubezpieczenie chorobowe, przysługują Ci 182 dni urlopu chorobowego. W tym czasie będziesz uprawniony/a do otrzymywania świadczenia z tego tytułu, którego wysokość wyniesie 80% Twojej średniej pensji. Nieco inaczej wygląda to w przypadku kobiet w ciąży. Ciężarnym pracownicom przysługuje dłuższy możliwy okres przebywania na zwolnieniu lekarskim. Jest to 270 dni w ciągu roku kalendarzowego. Kwota wypłacanego świadczenia również będzie inna – kobieta w ciąży może otrzymywać zasiłek w  wysokości 100% wymiaru podstawy.

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również