[product_page id="119"]

Witrektomia L4

Witrektomia L4

Wzrok to główny zmysł, za pomocą którego możemy w pełni sprawnie funkcjonować. Niestety, coraz rzadziej spotyka się osoby, które mogą pochwalić się całkowitym zdrowiem i dobrą kondycją tego zmysłu. Oczy narażone są na wiele niebezpieczeństw i urazów z powodów pracy, którą wykonujemy czy innych współtowarzyszących schorzeń. W niektórych przypadkach wzrok jest tak uszkodzony, że konieczna jest interwencja chirurgiczna. Co w takiej sytuacji z pracą? Czy witrektomia zwolnienie lekarskie umożliwia?

Witrektomia zwolnienie lekarskie – co to za zabieg?

Witrektomia jest zabiegiem przeprowadzanym na tylnej części oka. Polega na usunięciu ciała szklistego i przywróceniu siatkówki oka do odpowiedniego położenia, które będzie umożliwiało prawidłowe i wyraźniejsze widzenie. Biorąc pod uwagę, jak dawniej przebiegał ten zabieg, dzisiaj dzięki znacznemu postępowi medycyny, zalicza się go do zabiegów małoinwazyjnych.
Lekarz za pomocą mikronarzędzi tworzy niewielkie nacięcia w oku, następnie usuwa ciało szkliste, zapewniając sobie dostęp do głębiej położonych struktur oka. Po wykonanym zabiegu, lekarz wprowadza do oka olej silikonowy, płyn infuzyjny lub specjalny gaz, których zadaniem jest utrzymanie optymalnego ciśnienia w zoperowanym oku oraz zapewnienie odpowiedniego ucisku siatkówce. Wprowadzone substancje wchłaniają się samoistnie po określonym czasie. Może to trwać nawet kilka tygodni. Po zakończonym zabiegu pacjent otrzymuje szereg zaleceń i może udać się do domu. Witrektomia zazwyczaj nie wymaga dłuższego pozostania w szpitalu. Czy zasadne jest zatem po witrektomii zwolnienie lekarskie?

Wskazania do witrektomii

Witrektomię wykonuje się w przypadku uszkodzeń siatkówki. Często mówi się, że ten zabieg jest ostatnią deską ratunku dla wzroku, co daje do zrozumienia, jak wiele może zmienić. Witrektomię wykonuje się, gdy u pacjenta zdiagnozowano:
Wszelkiego rodzaju uszkodzenia siatkówki: odwarstwienia i otwory,
Wylewy do ciałka szklistego różnego pochodzenia,
Urazy gałki ocznej oraz zapalenie jej wnętrza,
Nowotwory oka,
Schorzenia plamki żółtej,
Uszkodzenia oka związane z cukrzycą,
Błony nasiatkówkowe,
Ciała obce wewnątrzgałkowe,
Powikłania po zabiegach chirurgicznych, np. usuwaniu zaćmy.
Jak widać, witrektomia ma szerokie zastosowanie w okulistyce i może pomóc w przypadku wielu schorzeń gałki ocznej.

Rekonwalescencja i zalecenia pooperacyjne

Pomimo małej inwazyjności witrektomii, nie można jej lekceważyć, tak jak każdego innego zabiegu. Tuż po jej przeprowadzeniu wymagane jest przyjęcie odpowiedniej postawy ciała, jeżeli do oka pacjenta wprowadzono gaz, w celu uzyskania odpowiedniego nacisku na siatkówkę. Z tego względu zalecane może być pozostanie w łóżku nawet przez pierwszy tydzień po zabiegu. Warto też wspomnieć, iż wzrok pacjenta będzie poprawiał się stopniowo, a po opuszczeniu szpitala może potrzebować pomocy w powrocie do domu. W okresie pooperacyjnym, gdy podane dożylnie środki przeciwbólowe przestaną działać, może pojawić się ból oka. Wtedy dozwolone jest przyjęcie np. tabletki z ibuprofenem.
Okres rekonwalescencji po zabiegu witrektomii trwa około 2 miesiące, jednak powrót do pełnej ostrości wzroku zależny jest od schorzenia, z powodu którego zabieg został przeprowadzony – proces może zająć nawet 6 miesięcy. Oprócz zdolności i doświadczenia lekarza, duży wpływ na powodzenie zabiegu ma podejście pacjenta do zaleceń. Jakie są wytyczne po zabiegu?
Należy ograniczyć aktywność fizyczną. Niewskazane są ćwiczenia fizyczne, gwałtowne pochylanie się, czy dźwiganie ciężarów,
Nie należy korzystać z sauny ani basenu oraz zażywać gorących kąpieli,
Trzeba bezwzględnie unikać dotykania i pocierania operowanego oka, aby nie narażać go na uszkodzenia. Na noc najlepiej zabezpieczyć oko opatrunkiem,
Konieczne jest regularne zgłaszanie się na kontrole do okulisty,
Jeżeli do oka wprowadzony został wprowadzony gaz, musisz zrezygnować z podróży samolotem.
Należy pamiętać, że w przypadku nieprzestrzegania zaleceń lekarza, można narazić się na poważne powikłania, jak np. wszelkiego rodzaju krwotoki i krwawienia, odwarstwienie siatkówki, uszkodzenia, infekcje, a nawet zaćma czy jaskra.

Witrektomia zwolnienie lekarskie – czy przysługuje?

Zwolnienie lekarskie, czyli potocznie zwane L4, przysługuje w okresie czasowej niezdolności do wykonywania pracy. Z uwagi na fakt, że witrektomia jest zabiegiem, który może wymagać pozostania przez pewien czas w łóżku lub może wiązać się z dolegliwościami bólowymi, masz możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego. Na jak długo? To będzie zależało od schorzenia, które stało się powodem zabiegu oraz od indywidualnej oceny kondycji Twojego zdrowia przez lekarza. Zazwyczaj po witrektomii zwolnienie lekarskie udzielane jest na okres kilku dni. Jednak według litery prawa, każdy ubezpieczony pracownik, który jest niezdolny do świadczenia pracy, ma prawo do maksymalnie 182 dni urlopu chorobowego w ciągu roku. W czasie jego trwania pracownikowi przysługuje prawo do korzystania ze świadczeń chorobowych w wysokości 80% wymiaru podstawy.

 

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również