[product_page id="119"]

Korzonki a zwolnienie lekarskie

Korzonki a zwolnienie lekarskie

Wiele osób cierpiących na dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa przechodzi w pewnym momencie na zwolnienie lekarskie. Podobnie jest w przypadku korzonków – ile L4 można na nie uzyskać? Z reguły zwolnienie chorobowe z powodu rwy kulszowej udzielane jest na co najmniej 2 dni, czasem nawet tydzień. Jeśli pacjent odczuwa poważny ból, lekarz może przepisać leki i witaminy, których przyjmowanie spowoduje przedłużenie zwolnienia lekarskiego do 2 tygodni. Doktor może również zarządzić dłuższe zwolnienie lekarskie, jeśli praca pacjenta wiąże się z podnoszeniem ciężarów i innymi pracami, które wymagają siły fizycznej.

Korzonki – ile L4 można uzyskać? Czy można w tym okresie chodzić do pracy?

Objawy nieleczonej rwy kulszowej mogą utrzymywać się nawet do 8 tygodni, co jest dużą niedogodnością dla pracownika. Intensywny ból, który może nastąpić w tej sytuacji, często wymaga przerwy w pełnieniu obowiązków. Ponadto, czasami lekarz diagnozuje u pacjenta niepokojące objawy na tle nerwowym i kieruje go do szpitala na konsultację. Do nich można zaliczyć między innymi utratę czucia w dłoniach, drętwienie palców lub niekontrolowane oddawanie moczu. W przypadku naprawdę poważnego uszkodzenia nerwu kulszowego pełne wyzdrowienie pacjenta może zająć nawet kilka tygodni, a zatem także L4 potrwa co najmniej do czasu całkowitego wyleczenia chorego.

To jak leczyć korzonki, ile L4 może być na nie przepisane i jak długo może potrwać dochodzenie do siebie jest już wiadome. Pozostaje jednak pytanie, czy za każdym razem będzie ono przepisane. Tak, jak w przypadku innych chorób i dolegliwości, wypisanie zwolnienia lekarskiego leży jedynie w gestii lekarza i jest podejmowane na podstawie wywiadu z pacjentem. Jeżeli stwierdzi, że stan zdrowia utrudnia lub uniemożliwia mu dalszą pracę, a pracownik wymaga leczenia i odpoczynku, takie zwolnienie lekarskie na rwę kulszową z pewnością wystawi.

Rwa kulszowa – skąd się bierze, jakie są jej objawy i ile trwają?

Przyczyną pojawienia się rwy kulszowej jest zwykle zły stan kręgosłupa i dotykające go zwyrodnienia. 9 na 10 przypadków jej wystąpienia spowodowane jest przepukliną krążka międzykręgowego, który powoduje ucisk na korzeń nerwowy. Do wystąpienia choroby przyczyniają się także stany zapalne, cukrzyca, nadwaga, otyłość, siedzący tryb życia czy choroby zwyrodnieniowe stawów. Nie pomaga także mała aktywność fizyczna oraz podnoszenie zbyt dużych ciężarów, przeciążające tym samym kręgosłup.

Kluczowym objawem korzonków jest silny ból pleców w okolicach lędźwi oraz w kończynach dolnych. Może promieniować także do stóp, pośladków, bioder czy ud. Czasem można zaobserwować także niedowład mięśni, świąd czy zaburzenia czucia.

Zwykle objawy choroby trwają od kilku godzin, do kilku dni, a nawet tygodni lub miesięcy. Wszystko zależy od stopnia ucisku na nerw oraz rozmiaru przepukliny.

Jak wygląda leczenie zapalenia korzonków?

Leczenie rwy kulszowej przebiega kompleksowo i skupia się głównie na uśmierzaniu bólu oraz przywróceniu pełnej sprawności kończyn. Im szybciej zostanie rozpoczęte, tym większa szansa na zachowanie podstawowej struktury nerwów i kości. Niestety rwa kulszowa jest chorobą nawracającą, dlatego wymaga stałej konsultacji lekarskiej oraz regularnej rehabilitacji.

W leczeniu korzonków kluczowe jest odciążenie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Przeciwwskazaniem są zatem wszelkie aktywności fizyczne, które mogą pogłębiać lub wywoływać objawy choroby. Niezalecane jest także noszenie ciężkich rzeczy. Jeśli już do tego dochodzi ważne, by nie zginać tułowia, lecz podnosić ciężary na wyprostowanych plecach i ugiętych kolanach. Zminimalizuje się tym samym obciążenie odcinka lędźwiowego i być może uniknie się długo trwającego bólu.

Na korzonki często przepisuje się także środki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz zastrzyki uśmierzające ból. W przypadku znacznego rozwoju choroby, nieunikniona jest także operacja, choć wykonuje się ją stosunkowo rzadko, bo od 2 do 10% przypadków nawracającej choroby. Jej wskazaniem jest niedowład kończyn czy zaburzenia czucia.

Czy można jakoś złagodzić ból w przypadku korzonków? Domowe metody przeciwdziałania rwie kulszowej

Arak rwy kulszowej związany jest z charakterystycznym i dokuczliwym bólem. Szczególnie wskazane jest zaprzestanie kontynuowania czynności, która do niego doprowadziła. Ważne jest także przyjęcie odpowiedniej pozycji. Szczególnie zalecane jest leżenie na boku ze zgiętymi nogami w kolanach. Zwykle ból przechodzi w ciągu jednego do dwóch dni.

Co można zrobić, by jakoś złagodzić ból? Do domowych sposobów przeciwdziałania korzonkom jest przede wszystkim smarowanie bolących miejsc maścią przeciwbólową, przyjmowanie tabletek przeciwzapalnych oraz tych, które mają za zadanie rozluźnić mięśnie. Często zalecane jest w takim wypadku leżenie w łóżku przez okres kilku dni, choć nie może to trwać zbyt długo, ponieważ całkowity brak aktywności fizycznej spowolni proces tej generacji organizmu. 

Ważne jest także to by w przypadku nieustępowania objawów choroby koniecznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu bądź odwiedzić najbliższy szpital. To jak leczyć korzonki, ile L4 przepisać bądź na jak długo je wydłużyć postanowi wtedy specjalista.

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również