[product_page id="119"]

L4 na stres

L4 na stres

Stres może być przyczyną różnych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Be względu na to, skąd się wziął, jego negatywny wpływ na funkcjonowanie jest niezaprzeczalny. Pracownicy odczuwający silny stres mają problemy ze skupieniem na zadaniach, jakość ich pracy stopniowo spada. Stres może być również objawem zapowiadającym pojawienie się zaburzenia psychicznego, które zdecydowanie wpłynie na funkcjonowanie pracownika. Z tego powodu wielu ludzi może zastanawiać się, czy można otrzymać L4 na stres. Jak więc brzmi odpowiedź na to pytanie?

Zwolnienia lekarskie może otrzymać każdy pracownik płacący składki na ubezpieczenie chorobowe w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia, również zdrowia psychicznego. Może się zatem wydawać, że silny stres pogarszający codziennie funkcjonowanie byłby podstawą do wypisania zwolnienia lekarskiego. Jak zatem jest naprawdę?

Kto może wydać L4 na stres? Zwolnienie lekarskie od psychiatry

Otóż samo L4 na stres nie do końca może być wypisane, tak samo jak zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego. To znaczy, obie te przyczyny natury psychicznej jak najbardziej stanowią podstawę do wydania zwolnienia lekarskiego – problem w tym, że nie są jednostkami chorobowymi. Organy sprawdzające zasadność wydania L4 na stres mogą, choć nie muszą, podważyć zasadności zwolnienia, jeżeli stres będzie widniał jako jego bezpośrednia przyczyna.

Nie oznacza to jednak, że lekarz nie może wystawić L4 na stres. Złe samopoczucie psychiczne jak najbardziej może być przyczyną niedyspozycyjności do wykonywania obowiązków zawodowych. Choć zwolnienie lekarskie może wydać każdy uprawniony lekarz bez względu na jego specjalizację, po L4 na stres najlepiej skierować się do psychiatry. On bowiem będzie w stanie przy okazji stwierdzić, czy pracownik nie ma do czynienia z początkami choroby lub zaburzenia psychicznego, które objawiałoby się silnym stresem.

Aby zdobyć zwolnienie lekarskie, nie trzeba wychodzić z domu. Komfort e-wizyt i teleporad!

Zdarzają się sytuacje, w których pracownik nie może umówić się na wizytę stacjonarną lub jest to z jakiegoś powodu utrudnione. Odległe terminy wizyt, brak czasu, niedopasowanie harmonogramu z innymi obowiązkami, brak motywacji do wyjścia z domu… Przyczyn może być wiele. Natomiast zwolnienie lekarskie pragnąłby otrzymać jak najszybciej, aby móc nie iść do pracy już następnego dnia. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Otóż istnieje rozwiązanie w postaci zdalnej formy kontaktu! E-wizyty odbywające się przez internet oraz teleporady dostępne są często całą dobę, nawet 7 dni w tygodniu. Terminy spotkań w formie zdalnej powinny być nieodległe i powszechnie dostępne, dzięki czemu pracownik ma szansę prędko umówić się na spotkanie z lekarzem i jeszcze tego samego dnia otrzymać upragnione zwolnienie lekarskie. E-wizyty i teleporady są rozwiązaniami, z których zdecydowanie warto korzystać, szczególnie w nagłych przypadkach!

L4 na stres – czego unikać? Na co uważać? Możliwa kontrola z ZUS-u!

Niektórzy pracownicy mogą sądzić, że zwolnienie lekarskie z powodów natury psychicznej to świetna okazja do bezpodstawnego odpoczynku lub nawet wyjazdu na prywatny urlop. Jako że stanu psychicznego osoby nie widać gołym okiem, poza specjalistą nikt nie może stwierdzić, czy rzeczywiście cierpi on z powodu nadmiernego stresu. W związku z tym niektórzy wykorzystują tę wymówkę na skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego, które tak naprawdę im się nie należy.

Jest to oczywiście zabronione, a pracownik, któremu udowodni się nadużycie zaświadczenia o niedyspozycji do wykonywania obowiązków zawodowych, może nie tylko zostać pozbawiony przyznanych świadczeń, ale i zwolniony z pracy w trybie dyscyplinarnym. Ponadto, takie przypadki zwiększają tylko nieufność ZUSU-u i pracodawców do L4 od psychiatry. Sprawia to, że pracownicy na takich zwolnieniach są często monitorowania, zaś takie niezapowiedziane kontrole utrudniają powrót do zdrowia osobie, która naprawdę znajduje się w ciężkim stanie psychicznym.

W związku z tym należy przestrzegać zaleceń lekarza dołączonych do zwolnienia lekarskiego oraz pod żadnym pozorem nie oszukiwać w celu zdobycia dodatkowej przerwy od pracy. Konsekwencje takich nadużyć bywają nieodwracalne!

Jak długo przebywa się na zwolnieniu lekarskim z powodu stresu?

Długość każdego zwolnienia lekarskiego zależy od wielu czynników. W przypadku L4 na stres mogą się na to składać indywidualny stan pacjenta, charakter wykonywanej pracy czy panujące w niej środowisko oraz – jeśli stres powiązany jest z zaburzeniami psychicznymi – metody leczenia, w tym terapia i farmakologia.

W kwestii długości zwolnień lekarskich należy jednak pamiętać o ściśle określonym limicie okresu zasiłkowego, podczas którego wypłacany jest zasiłek chorobowy. Maksymalna ilość dni, jakie można spędzić na zwolnieniu lekarskim i otrzymywać to świadczenie wynosi 182 dni w większości przypadków albo 270 dni w dwóch wyjątkach – ciąży lub gruźlicy. Pracownik udający się na L4 z powodu stresu powinien zatem pilnować przysługującego mu rocznego limitu, ponieważ nowy okres zasiłkowy rozpocznie się dopiero po 60 dniach przerwy między jednym zwolnieniem lekarskim a drugim.

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również