[product_page id="119"]

Rwa kulszowa a zwolnienie lekarskie

Rwa kulszowa a zwolnienie lekarskie

Rwa kulszowa to dolegliwość objawiająca się bólem promieniującym z kręgosłupa, konkretne z odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Może też rozprzestrzenić się na pośladek, tylną powierzchnię uda, a nawet aż do stopy. W cięższych przypadkach bólowi może towarzyszyć też zaburzenie czucia i osłabienie siły mięśniowej, które utrudniają poruszanie się.

Rwa kulszowa powstaje wskutek podrażnienia nerwu kulszowego, spowodowanego m.in. ciężkim wysiłkiem fizycznym powiązanym z wykonywaną pracą. Z tego względu nierzadko do powstania rwy kulszowej dochodzi podczas zmiany pracownika.

Dolegliwość ta wymaga oczywiście leczenia, a za okres niezdolności do pracy należy się odpłatne zwolnienie lekarskie. Zaświadczenie o tymczasowej niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych to prawdo każdego pracownika płacącego składki na ubezpieczenie chorobowe. Lekarz (tudzież asystent medyczny) wypisuje L4 na czas potrzebny pracownikowi do odzyskania pełni sił, co umożliwi kontynuację pracy.

Rwa kulszowa a zwolnienie lekarskie – jak długo trwa L4, czego unikać, jakie przysługują świadczenia? O tym przeczytacie Państwo w naszym artykule!

Rwa kulszowa a zwolnienie lekarskie

W przypadku rwy kulszowej najczęściej hamuje się tylko objawy. W złagodzeniu bólu pomagają niesteroidowe leki przeciwzapalne, maści i leki przeciwbólowe, a także zastrzyki przeciwbólowe i witaminowe. Kurację dobrze jest urozmaicić o fizjoterapię oraz ćwiczenia, pamiętając jednak o nieprzeciążeniu kręgosłupa. Rwę kulszową można także leczyć zabiegiem operacyjnym. Wtedy wówczas usuwa się część dysku odpowiedzialną za ucisk na korzenie nerwowe.

Zwolnienie lekarskie należy się pracownikowi, który ze względu na stan zdrowia potrzebuje przerwy od wykonywania obowiązków zawodowych. Ze względu na rwę kulszową nie jest inaczej. Długość zwolnienia lekarskiego w tym wypadku będzie zależna zarówno od stanu pacjenta, co jest kwestią indywidualną, jak i od wybranego sposobu leczenia.

Jakie świadczenia przysługują pracownikowi na zwolnieniu lekarskim z powodu rwy kulszowej?

Wynagrodzenie chorobowe, przyznawane przez w sumie 33 dni (osobom do 50 roku życia) lub 2 tygodnie (pracownikom starszym), wypłacane jest w wysokości 80% podstawy wymiaru. Po tym przyznawany jest zasiłek chorobowy, również w kwocie 80% średniego wynagrodzenia miesięcznego pracownika.

W kwestii wysokości świadczeń z tytułu zwolnienia chorobowego istnieją jednak wyjątki, np. kobieta ciężarna (a wysiłek spowodowany ciążą również może przyczynić się do powstania rwy kulszowej) otrzyma świadczenia w wysokości nie 80%, a 100%.

W przypadku rwy kulszowej, którą można leczyć operacyjnie, warto wspomnieć także, że za okres pobytu w szpitali pracownikowi również należy się zasiłek w kwocie 80% podstawy wymiaru.

Rwa kulszowa a zwolnienie lekarskie – ile dni przebywa się na L4?

Długość L4 zależy od wielu indywidualnych czynników. Minimalny okres przyznawany na zwolnienie lekarskie to 2 czy 3 dni. Najczęściej w tym czasie stosuje się środku mające złagodzić ból, a jeśli pracownik czuje się na siłach, może wrócić do pracy po tym okresie. Nierzadko też zdarza się, że zwolnienie będzie przedłużane lub udzielane w innym terminie, kiedy pacjent np. czeka na operację. Wówczas może dostać 3 dni przerwy od pracy, aż leki nie stłumią bólu, a po jakimś czasie ponownie otrzymać L4, tym razem ze względu na konieczność poddania się operacji.

Leczenie objawów rwy kulszowej może trwać nawet do 4 tygodni. W kwestii długości L4 należy także pamiętać o maksymalnej ilości dni, jakie można na zwolnienie lekarskie przeznaczyć. Okres zasiłkowy, podczas którego przyznawany jest zasiłek chorobowy, w większości przypadków uzyskuje się tylko przez 182 dni w ciągu roku. Limit ten nie może zostać przekroczony.

Jednak pracownik, który pomimo wyczerpania okresu zasiłkowego nadal nie odzyskał zdrowia, może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne. W ten sposób będzie miał kolejny rok, aby wrócić do pełni sił i w ostateczności do pracy. Świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest tylko w sytuacji dobrego rokowania leczenia pracownika.

E-konsultacje i teleporady – jak uzyskać zwolnienie lekarskie poprzez kontakt zdalny?

Rwa kulszowa znacznie utrudnia, a nawet uniemożliwia poruszanie się. W związku z tym wyzwaniem staje się wizyta w gabinecie lekarskim. Jeżeli pracownik potrzebuje zwolnienia lekarskiego w trybie natychmiastowym, ale albo nie czuje się na siłach, by udać się na wizytę stacjonarną, albo terminy takich wizyt są zbyt odległe, może skorzystać ze zdalnej formy kontaktu.

E-wizyty oraz teleporady są ogólnodostępne i za ich pomocą można otrzymać zwolnienie lekarskie na podstawie wywiadu medycznego. Lekarz po ocenieniu intensywności objawów pacjenta wypisuje zwolnienie lekarskie obowiązujące w okresie potrzebnym do polepszenia stanu zdrowia. Za pomocą e-wizyty i teleporady można również przedłużyć zwolnienie lekarskie, jeżeli to wypisane poprzednio nie wystarczyło pracownikowi na powrót do sił i nadal nie jest on wstanie pracować.

Warto skorzystać z możliwości uzyskania zwolnienia lekarskiego bez wychodzenia z domu! Jest to nie tylko wygodne, ale i praktyczne – na wizytę w formie zdalnej zwykle nie czeka się długo, a często dostępne są one nawet przez całą dobę.

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również