[product_page id="119"]

L4 na migrenę

l4 na migrenę

Migrena to powszechnie występująca choroba przewlekła, na którą cierpią miliony Polaków. Objawia się występowaniem silnych bólów głowy, które pojawiają się nagle, napadowo. Często towarzyszą im inne dolegliwości, np. nudności, łzawienie oczu czy nadmierna wrażliwość na bodźce z zewnątrz. Migrena nie jest tylko bólem głowy, pojawiającym się np. z powodu braku dotlenienia czy zaburzeń snu. Jest to ciężka przypadłość, wręcz uniemożliwiająca chorym wykonywanie nawet najprostszych czynności.

Migrena występuje na podłożu genetycznym, co oznacza, że może być przekazywana międzypokoleniowo. Istnieją też czynniki, które mogą powodować ataki migreny lub nasilać jej objawy. Wśród nich wyróżnia się np.: zmianę pogody, stres emocjonalny, alkohol, silne światło czy ostre i nieprzyjemne zapachy.

Pracownicy chorujący na migrenę muszą zmagać się z jej napadami, znacznie upośledzającymi ich życie zawodowe. Jak wygląda L4 na migrenę? Jak je otrzymać? Ile dni przysługuje? Odpowiedzi na te pytania poznacie Państwo w dalszej części artykułu!

L4 na migrenę. Wpływ migreny na życie i jakość pracy

Do zwolnienia lekarskiego ma prawo każdy pracownik zatrudniony na umowie o pracę lub umowie zleceniu, płacący składki na ubezpieczenie chorobowe – obowiązkowe czy dobrowolne. Zaświadczenie to wydaje uprawniony lekarz tudzież asystent medyczny w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia pracownika, który potrzebuje czasu na odpoczynek i odzyskanie sił. Jak najbardziej możliwe jest wystawienie L4 na migrenę. Co więcej, szacuje się, że osoba cierpiąca na tę chorobę przewlekłą średnio spędza na zwolnieniu lekarskim około 40 dni w ciągu roku właśnie z powodu napadów migreny.

Choroba ta utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz przekłada się na jakość pracy. Napady migreny mogę zaburzać wzrok i słuch, powodować wymioty oraz ogólne obniżenie samopoczucia. Pracodawca oraz współpracownicy powinni być w takiej sytuacji wyrozumiali, mając na uwadze, że tylko zdrowy pracownik jest w stanie wykonywać poprawnie swoje zadania. Choć pracownicy chorujący na migrenę spotykają się ze stygmatyzacją i niechęcią, kiedy niespodziewane napady wymagają zastąpienia ich w pracy przez inne osoby, jako społeczeństwo powinniśmy obchodzić się z takimi osobami z empatią.

Jak długo może trwać L4 na migrenę?

Migrena to nie jednorazowy problem, a nawracające napady. Sprawia to, że niełatwo przewidzieć, jak długie zwolnienie lekarskie należy wypisać choremu pracownikowi. Długość pojedynczego L4 na migrenę zależy od czynników indywidualnych, w tym od siły aktualnie występującego ataku.

Należy mieć jedynie na uwadze limit dni, jakie można przeznaczyć na zwolnienia lekarskie w ciągu roku. Jeden okres zasiłkowy w większości przypadków wynosi bowiem maksymalnie 182 dni. Limitu tego nie można przekroczyć, a nowy okres zasiłkowy rozpocznie się dopiero po 60 dniach przerwy między jednym zwolnieniem lekarskim a drugim.

Zwolnienie lekarskie z powodu migreny – wynagrodzenie oraz zasiłku podczas niezdolności do pracy

Na początku zwolnienia lekarskiego wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe. Należy się ono łącznie przez pierwsze 33 dni (jeśli pracownik ma mniej niż 50 lat) lub 2 tygodnie (jeśli ukończył już 50 rok życia). Wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest na podstawie średniego miesięcznego wynagrodzenia pracownika i zazwyczaj wynosi 80% tej kwoty.

Po tym rozpoczyna się okres zasiłkowy, podczas której przyznawany jest zasiłek chorobowy, również wynoszący 80% podstawy wymiaru (z pewnymi wyjątkami, gdy pracownikowi należy się 100% pensji).

Jeżeli pracownik wykorzystał roczny limit okresu zasiłkowego (co może się zdarzyć w przypadku choroby przewlekłej jak migrena), ale wciąż jest niedysponowany, może mu zostać przyznane świadczenie rehabilitacyjne, obowiązujące przez kolejny rok. Przez pierwsze 3 miesiące będzie ono wynosić 90% podstawy wymiaru. Od 4 miesiąca wysokość świadczenia spada do 75%.

Świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest jednak tylko przy dobrym rokowaniu, gdy dalsze leczenie i odpoczynek ma ostatecznie umożliwić pracownikowi powrót do pracy.

E-wizyty i teleporady – kiedy migrena nie pozwala ruszyć się z domu. Zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu!

Silne napady migreny mogą wystąpić niespodziewanie i utrzymywać się na takiej intensywności, że pracownik już wie, iż będzie potrzebował zwolnienia lekarskiego z pracy na następny dzień. Ból może jednak na tyle utrudniać funkcjonowanie, że wręcz niemożliwe staje się nawet wyjście z domu i udanie się do lekarza. Ponadto, terminy wizyt stacjonarnych potrafią być dosyć odległe. Co zrobić w sytuacji, w której pracownikowi zależy tylko na jak najszybszym uzyskaniu zwolnienia lekarskiego? W takim wypadku może skorzystać z wizyty w formie zdalnej!

E-wizyty oraz teleporady służą do kontaktu z lekarzem bez wychodzenia z domu. Sprawdzają się znakomicie w przypadku, gdy pacjent nie ma siły udać się na wizytę stacjonarną z powodu stanu zdrowia lub też kiedy na takową czekałby zbyt długo, a zależałoby mu na zwolnieniu lekarskim możliwie od najbliższego dnia.

Proces uzyskiwania czy też przedłużania zwolnienia lekarskiego w trakcie wizyty online polega na przeprowadzeniu rzetelnego wywiadu medycznego z pacjentem, aby dokonać jak najdokładniejszej diagnozy i poza wystawieniem L4 na migrenę o optymalnej długości, przepisać właściwe leczenie. Przez internet można bowiem uzyskać także receptę.

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również