[product_page id="119"]

Operacja haluksów a zwolnienie lekarskie

Operacja haluksów a zwolnienie lekarskie

L4 po operacji haluksa — czy dostaniemy po niej zwolnienie lekarskie?

Operacja haluksów związana jest z przemijającym bólem i koniecznością znacznego odciążania nogi po jej przeprowadzeniu. W związku z tym lekarz ma poważne wskazania do tego, by takie zwolnienie lekarskie wystawić. Zwykle po operacji haluksów proponuje się chorym 3 bądź 4 tygodnie L4, chyba że praca, którą wykonują, wymaga stania bądź chodzenia. W takiej sytuacji zwolnienie lekarskie wystawiane jest na dłuższy okres i może potrwać nawet do 3 miesięcy przebywania na L4 po operacji haluksa. Z kolei do osób wykonujących tak zwany home office, czyli pracujących w sposób zdalnie przed komputerem, zwolnienia lekarskie wynosi zazwyczaj jedynie kilka dni, ponieważ jedynym przeciwwskazaniem jest towarzyszący przez kilka dni po operacji ból. W związku z wieloma zmiennymi czas zwolnienia lekarskiego ustalany jest indywidualnie z pacjentem.

L4 po operacji haluksa – wskazania do jej przeprowadzenia

Wskazaniem do przeprowadzenia operacji haluksa są zaawansowane zmiany w obrębie śródstopia, które postępują szybko i powodują u pacjenta znaczny dyskomfort. Decyzję o jej przeprowadzeniu podejmuje się, biorąc pod uwagę wiek, rodzaj wykonywanej przez pacjenta pracy czy oczekiwania co do rezultatów, wykazywane przez chorego. Jeśli bowiem deformacja stopy nie jest zbyt zaawansowana i wystarczają zachowawcze metody jej leczenia, a przy tym nie wywołuje ona zbyt dużego bólu czy opuchlizny, można dobrać inną procedurę chirurgiczną służącą jej przeciwdziałaniu. Warto także wykonać szereg badań, które ocenią ewentualne ryzyko dla pacjenta. Nie ma zatem wątpliwości, że w takim wypadku i przy tak dużej inwazyjności, należy się L4 po operacji haluksa.

Czym w ogóle są haluksy? Czy jest to dolegliwość dziedziczna?

Haluksy stanowią zwyrodnienie największego palca w stopie, czyli palucha. Jeśli jego odchylenie ku bokowi przekracza 15 stopni, wtedy stanowi chorobę z łaciny zwaną hallux valgus, od której wzięła się polska nazwa. Przez to, że w ten sposób zdeformowany staw w palcu nie pozwala na poprawne umieszczenie nogi w bucie, doprowadza to do wykształcania się wyrośli kostnej, stanów zapalnych, ograniczenia ruchomości czy długotrwałego bólu. Dolegliwość tę można zauważyć także w chodzie osoby chorej.

Czy jest to schorzenie dziedziczne? Według wiedzy medycznej może nim być, ponieważ obserwuje się predyspozycje genetyczne do występowania tej choroby. Mogą jednak występować także z innej przyczyny. Wśród najczęściej pojawiających się są otyłość, choroby reumatyczne, płaskostopie, przykurcz ścięgna Achillesa czy wrodzona wiotkość więzadłowa. W 80 do 90% przypadków choroba ta dotyczy kobiet, choć może pojawić się także wśród mężczyzn, szczególnie tych w podeszłym wieku. Procent zachorowań u przedstawicieli tej płci jest jednak niewielki.

Przebieg i rekonwalescencja po przeprowadzeniu operacji haluksów

Sama operacja wiąże się z wyborem odpowiedniej metody, zależnej od poziomu zaawansowania choroby i zniekształcenia, jakiego dotyczy. W przypadku cięższych deformacji należy podjąć się operacji obejmującej korekcję kości, natomiast w przypadku umiarkowanych schorzeń operuje się raczej na tkankach miękkich. w zależności od pacjenta i indywidualnych kryteriów dobiera się zatem odpowiednią metodę operacji.

Zbieg ten podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia, choć czas oczekiwania na jego przeprowadzenie jest dość długi. Stąd wiele osób decyduje się na operację w prywatnej 

klinice. Wiąże się ona jednak z kosztem około kilku tysięcy złotych.

Ważne jest to, by stosować się do wszelkich zaleceń lekarskich, przebywając na L4 po operacji haluksa. Szwy ze stopy zdejmuje się bowiem około miesiąc po operacji, a odzyskanie pełnej sprawności zajmuje pacjentowi około 3 miesięcy. Należy szczególnie dbać o ranę, by mogła się ona wygoić bez przeszkód. W tym czasie należy unikać jej kontaktu z wodą, by nie doprowadzić do infekcji w jej obrębie. Konieczne jest także zachowanie określonej pozycji, która ułatwi zrost.

Pacjent przebywający na L4 po operacji haluksa może zacząć już wtedy proces rehabilitacji. Pełne obciążenie nogi możliwe jest około 1,5 miesiąca po przeprowadzeniu operacji. Po konsultacji z fizjoterapeutą zazwyczaj prowadzone są na początku ćwiczenia przeciwdziałające zakrzepom i obrzękom, a dopiero później wdrażane są wszelkie techniki mobilizujące tkanki i stawy w obrębie operowanej stopy.

Możliwe powikłania po operacji haluksów

Jak każda operacja także ta wiąże się z możliwymi powikłaniami po jej przeprowadzeniu. W przypadku zabiegu na haluksy, wśród komplikacji wyróżnia się przede wszystkim wszelkie te związane z infekcją rany pooperacyjnej. Oprócz nich pacjentowi może towarzyszyć także rwący ból, obrzęk w obrębie stopy, nawrót deformacji czy sztywność palucha. L4 po operacji haluksów jest zatem wskazane, by nie doprowadzić do ich pojawienia się. Bez niego nie będzie bowiem w stanie w pełni wystrzegać się przeciwwskazań przedstawionych przez lekarza.

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również