[product_page id="119"]

L4 na kręgosłup

L4 na kręgosłup

Dolegliwości związane z bólem pleców są jednym z najczęstszych powodów, przez które pracownicy nie są w stanie pełnić swoich obowiązków służbowych. Problemy z kręgosłupem dotykają coraz więcej osób – od pracowników fizycznych, po osoby spędzające całe dnie przy biurku, niezależnie od wieku i płci. Co zrobić, gdy dolegliwości bólowe są tak silne, że nie pozwalają na normalne funkcjonowanie? Czy można dostać L4 na kręgosłup

Kiedy można uzyskać L4 na kręgosłup

Bóle pleców mogą mieć różne źródła. Zazwyczaj wiążą się one z  nadwerężeniem kręgosłupa i mięśni pleców przez niewłaściwe poruszanie się lub wręcz odwrotnie – jego zupełny brak. Co wpływa na pogorszenie się stanu kręgosłupa i zwiększający się ból?

  • Stałe przyjmowanie tej samej pozycji,
  • Brak odpowiedniej ilości ruchu,
  • Nadwaga,
  • Dźwiganie zbyt dużych ciężarów i nieodpowiednia postawa podczas wykonywania tej czynności,
  • Zła postawa podczas siedzenia,
  • Nieergonomicznie zorganizowane stanowisko pracy, np. nieprzystosowany fotel i biurko do fizycznych parametrów pracownika i  jego indywidualnych potrzeb,
  • Częste pochylanie się oraz praca w ciągłej pozycji stojącej lub siedzącej.

Wszystkie te czynniki, choć pozornie nie wydają się groźne, mogą przyczynić się do naprawdę poważnych dolegliwości. Długotrwałemu bólowi pleców mogą towarzyszyć również bóle głowy, problemy z oddychaniem oraz poruszaniem się. Niekiedy są one tak uciążliwe, że konieczna jest wizyta u lekarza. Po przeprowadzeniu wywiadu, badania i stwierdzeniu czasowej niezdolności do pracy, lekarz może wystawić L4 na kręgosłup

Zwolnienie lekarskie a ból pleców – jak długo? 

Jest to zależne od diagnozy lekarza. Jeśli uzna, że dolegliwości spowodowane są nadwerężeniem mięśni i mogą ustąpić w krótkim czasie, to zwolnienie nie musi być długie. Jeżeli jednak diagnoza okaże się poważniejsza, a  Twój stan zdrowia będzie wymagał odpowiedniego leczenia, może ono trwać aż 182 dni. Przez ten czas masz prawo do pobierania świadczeń chorobowych. Wynoszą one 80% podstawy wynagrodzenia, chyba że problemy z kręgosłupem ma ciężarna – jej przysługuje stuprocentowe świadczenie. 

Jednak co w przypadku, gdy okres zwolnienia został całkowicie wykorzystany, a  Twoje dolegliwości nie ustały lub jesteś w trakcie leczenia? Istnieje wyjście z tej sytuacji w postaci świadczenia rehabilitacyjnego.

Świadczenie rehabilitacyjne – najważniejsze informacje

Aby móc się o nie ubiegać, należy spełniać kilka warunków. Oto one:

  • Okres pobierania zasiłku chorobowego musi być całkowicie przez pracownika wykorzystany, to znaczy, że musisz przebywać wcześniej na 182 dniowym zwolnieniu lekarskim,
  • Pomimo zakończenia urlopu chorobowego, pracownik nadal nie jest zdolny do wykonywania obowiązków służbowych z uwagi na niepolepszony stan zdrowia,
  • Istnieje prawdopodobieństwo, iż dalsza terapia lub rehabilitacja mogą znacząco przyczynić się do powrotu do zdrowia pracownika.

Świadczenie rehabilitacyjne możesz pobierać nawet przez 12 miesięcy. Przez pierwsze 3 miesiące jego wysokość będzie wynosiła 90% kwoty zasiłku chorobowego, a przez resztę tego okresu – 75%. Jedynie kobietom w ciąży przysługuje prawo do pobierania zasiłku w jego pełnym wymiarze. 

Długoterminowe zwolnienia a kontrole 

Dochodzenie do zdrowia przy poważnych problemach z kręgosłupem jest często czasochłonne. To zmusza pracownika do długotrwałej nieobecności w  pracy. Nie zawsze jednak takie zwolnienia są wykorzystywane uczciwie i  zgodnie z ich przeznaczeniem. Jeżeli pracodawca ma takie podejrzenia w  stosunku do swojego pracownika, może skontrolować, czy jego L4 na kręgosłup jest słusznie przyznane. Celem takiej kontroli może być np. upewnienie się, czy podczas przebywania na urlopie chorobowym i pobierania świadczenia, pracownik nie wykonuje pracy zarobkowej lub nie podejmuje się innych działań, które wydłużają czas jego powrotu do zdrowia. 

Warto przypomnieć, iż pracodawca nie może zwolnić pracownika, który przebywa na L4 i przez pierwszych 33. dni Twojego zwolnienia, to on wypłaca wynagrodzenie chorobowe. Po przejściu na świadczenie rehabilitacyjne pracownik również jest chroniony, jednak tylko przez pierwsze trzy miesiące jego trwania. Po upływie tego czasu pracodawca ma prawo rozwiązać umowę. 

L4 na kręgosłup – nie lekceważ swoich dolegliwości 

Ból pleców może być symptomem różnych schorzeń, których ignorowanie może zrujnować Twoje zdrowie i pozbawić Cię sprawności fizycznej. Nie masz pewności, czy ból spowodowany jest zwykłym przeforsowaniem się, czy może cierpisz na coś poważniejszego. Jednymi z częstych chorób kręgosłupa są np. dyskopatia, potocznie nazywana „wypadaniem” dysków kręgowych. Coraz częściej zdarzają się także różnego rodzaju zwyrodnienia kręgosłupa. Każdemu z  tych schorzeń towarzyszy ból, który nierzadko towarzyszy każdemu, choćby najmniejszemu ruchowi. Choroby te wymagają rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Nie bagatelizuj bólu pleców i nie obawiaj się wzięcia L4 na kręgosłup. Może Ci go udzielić nawet lekarz rodzinny, czyli lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również