E-zwolnienie L4 Online

99.00 

NAWET W 5 MINUT -25% NA KOLEJNE ZAMÓWIENIE
DOSTĘPNI 24H/7 DNI BEZ REJESTRACJI

Uzyskane e-zwolnienie L4 (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i do ZUS-u. Lekarz zadzwoni do Ciebie. Placówka Medyczna.

Dane pacjenta do L4

Ubezpieczenie OC dla Naszych pacjentów | Pełna Dyskrecja
Kategoria:

Jak przedłużyć zwolnienie lekarskie? Kiedy będzie to konieczne?

jak przedłużyć zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie wystawiane jest na czas niezdolności pracownika do pracy. Powodem jest choroba czy też zabieg chirurgiczny. Co jednak, jeśli po upływie okresu L4 pracownik nadal czuje się źle? Jak przedłużyć zwolnienie lekarskie i czy to możliwe?

Chory pracownik ma możliwość otrzymać zwolnienie lekarskie, jeśli specjalista stwierdzi niezdolność do pracy. Okres, na jaki zostaje wystawione L4, ma umożliwić pracownikowi powrót do zdrowia. Zdarza się jednak, że mimo zastosowanego leczenia i odpoczynku pracownik nadal nie czuje się na siłach, by podjąć pracę. W takiej sytuacji powinien udać się ponownie do lekarza, aby przedłużyć zwolnienie.

Kiedy zwolnienie?

Pracownicy opłacający składkę na ubezpieczenie chorobowe mają prawo do pobierania świadczenia chorobowego – wynagrodzenia lub zasiłku. W ciągu roku mogą skorzystać z puli 182 dni. Należy pamiętać, że w 2022 zostały wprowadzone zmiany i wszystkie L4 zostają zsumowane, niezależnie od tego, jaki lekarz je wystawił i jaka była przyczyna. Limit zeruje się dopiero, jeśli przerwa w pobieraniu świadczeń wyniosła więcej niż 60 dni. 

Jeśli pracownik otrzyma zwolnienie, np. L4 online, może liczyć na wypłatę wynagrodzenia chorobowego przez pierwsze 33 dni lub zasiłku przez pozostały okres. Wynagrodzenie wypłaca pracodawca, a zasiłek ZUS. Po wyczerpaniu limitu pracownik może jeszcze skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego, jednak tylko w przypadku, gdy dobrze rokuje (dalsze leczenie przywróci mu zdolność do wykonywania pracy). 

Jak przedłużyć zwolnienie?

Zastanawiasz się, jak przedłużyć zwolnienie? Należy udać się do lekarza rodzinnego lub odpowiedniego specjalisty. W przypadku gorszego samopoczucia lub kłopotów z umówieniem wizyty w przychodni warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest teleporada. W ten sposób można otrzymać zwolnienie lekarskie przez internet. W zależności od stanu pacjenta lekarz może zlecić dodatkowe badania, zmienić leki i sposób postępowania. 

Pacjent musi pamiętać, aby poinformować zakład pracy o przedłużonym L4. Musi też być przygotowany na kontrolę z ZUS. Jeśli zostaną stwierdzone nieprawidłowości, pracownik może utracić prawo do zasiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *