L4 w ciąży 2022 budzi sporo wątpliwości wśród kobiet spodziewających się dziecka. Wiele przyszłych Mam stara się pracować jak najdłużej, niemal do samego dnia rozwiązania. Warto jednak wiedzieć o możliwościach jakie oferują ubezpieczenia opłacane z racji umowy o pracę. Kobieta w ciąży może uzyskać bardzo zadowalające warunki urlopu, w trakcie którego będzie mogła skupić się na zdrowiu swoim i swojego dziecka. Dzięki temu zadba o prawidłowy przebieg ciąży, zachowując przy tym stałe źródło dochodu. W dzisiejszym artykule przedstawiamy kto i na jaki okres może otrzymać zwolnienie lekarskie, co w ramach niego uzyska, a także rozwiewamy wątpliwości dotyczące urlopów chorobowych w konkretnych sytuacjach.
Ile może trwać L4 w ciąży 2022?
L4 w ciąży 2022, jak wiele innych zasad dotyczących zwolnień i urlopów chorobowych, zostało na nowo opisane aktualnymi przepisami. Nie zmieniła się jednak liczba dni urlopu chorobowego przysługująca kobiecie podczas okresu spodziewania się potomstwa. Nadal ma ona prawo do wykorzystania 270 dni urlopu, które odpowiada 9-ciu miesiącom. Dla porównania, normalny pracownik ma możliwość wykorzystać 181 dni. Gdyby ciąża była trudnym przypadkiem, a w trakcie przebiegu pojawiały się komplikacje, istnieje możliwość pozostania w domu lub pod opieką lekarza i nie przychodzenia do pracy przez cały okres jej trwania. Urlop chorobowy jest czymś innym niż urlop macierzyński. Oprócz L4, po urodzeniu dziecka kobieta może przejść na ten drugi, który umożliwia jej pozostawanie z noworodkiem przez pół roku.
Jak wysokie są świadczenia?
Wysokość świadczeń również nie została zmieniona przez nowe przepisy. Dotychczas obowiązujące 100% podstawy wymiaru zasiłku, obliczanego jako średnia wynagrodzeń z ostatnich dwunastu miesięcy poprzedzających urlop chorobowy, nadal jest aktualne. Pozwala to kobiecie na utrzymanie życia na takim samym poziomie dzięki otrzymywaniu stałego dochodu, pomimo niezdolności do pracy i niewykonywania jej. Ustalona wysokość zasiłku chorobowego normalnego pracownika wynosi 80% podstawy wymiaru. Wyższa wartość dla kobiet spodziewających się dziecka jest jak najbardziej uzasadniona, bo w końcu oprócz pracownicy, do utrzymania pojawia się nowy, mały człowiek, którego potrzeby są czasem dużo wyższe.
Jakie formalności należy spełnić?
Aby uzyskać pełnopłatne zwolnienie należy poinformować pracodawcę o ciąży. Prawo nie nakłada na pracownicę takiego obowiązku, jednak bez tego kobieta spodziewająca się dziecka nie będzie w pełni chroniona. Wymagane jest zwolnienie lekarskie wygenerowane przez lekarza, które potwierdzi błogosławiony stan. Istotne jest zaznaczenie w rubryce określającej powód niezdolności do pracy, kodu B, oznaczającego ciążę. W trakcie przebywania na zwolnieniu, ciężarna może spodziewać się kontroli przeprowadzanych przez pracodawcę lub ZUS. Ma to na celu sprawdzenie zasadności zwolnienia, usprawiedliwienie nieobecności, a także skontrolowanie czy pracownica nie podejmuje się żadnej innej pracy zarobkowej, która mogłaby powodować utratę przysługującego zasiłku.
Kiedy można otrzymać L4 w ciąży 2022?
L4 w ciąży 2022 może zostać uzyskane w dowolnym momencie przez kobietę spodziewającą się dziecka. Warunkiem jest poinformowanie pracodawcy o sytuacji i przedstawienie zwolnienia wystawionego przez lekarza, które zaświadczy o powodzie niezdolności do pracy. Od tego momentu jest ona chroniona przez prawo, które gwarantuje jej nawet 9-cio miesięczne pełnopłatne zwolnienie z wykonywania obowiązków pracowniczych. L4 w czasie trwania ciąży jest ogromnym przywilejem, z którego należy skorzystać. Dzięki niemu ciężarna kobieta będzie mogła zadbać nie tylko o siebie, ale także swoje dziecko. Pracodawca musi zagwarantować ciężarnej pracownicy powrót na zajmowane stanowisko, a więc nie może jej zwolnić w czasie trwania ciąży i zwolnienia spowodowanego nią.
Co w razie ustania zatrudnienia?
Do tej pory osoby, które doświadczyły ustania zatrudnienia spowodowanego np. rozwiązaniem umowy lub problemami przedsiębiorstwa, traciły wraz z nim prawa do ubezpieczenia zdrowotnego, a tym samym zasiłku wypłacanego w razie choroby i niezdolności do pracy. Takie samo prawo obowiązywało przyszłe matki. Przepisy wprowadzone w styczniu tego roku jasno określają, że kobiety spodziewające się dziecka, które utraciły prawo do ubezpieczenia z powodu śmierci pracodawcy, będą miały prawo do otrzymywania świadczeń. Jeśli śmierć, a wraz z nią utrata praw do zasiłku, nastąpi w okresie trwania ciąży, przyszła mama będzie rozpatrywana tak samo jak w sytuacji utraty pracy z powodu upadłości lub likwidacji przedsiębiorstwa. Na określony czas zapewni to stały dochód kobietom spodziewającym się dziecka, które w tym okresie wyjątkowo potrzebują środków pieniężnych, aby zapewnić mu wszelkie niezbędne rzeczy.
Potrzebujesz zwolnienia? Nasza strona wystawi je w 5 minut!