Zespół rowka nerwu łokciowego, zwany też zespołem nerwu łokciowego, należy do jednej z najczęściej występujących neuropatii kończyn górnych. Dolegliwość ta objawia się bólem łokcia, drętwieniem kończyny, osłabieniem siły mięśniowej, a nawet zanikiem mięśni. Przyczyną powstania zespołu nerwu łokciowego jest ucisk nerwów kończyny górnej na skutek urazów, przeciążenia czy też patologii powstałych z powodu innych chorób.
Nieleczenie zespołu rowka nerwu łokciowego może doprowadzić do ciężkich powikłań, które skutkują upośledzeniem ruchowym chorej ręki. Z tego względu konieczne jest leczenie dolegliwości. Z zespołem rowka nerwu łokciowego mogą w szczególności zmagać się pracownicy wykonujący zadania wymagające ciężkiego wysiłku fizycznego.
Ile czasu trwa w przypadku zespołu rowka nerwu łokciowego zwolnienie lekarskie? Jak długo wygląda leczenie i rehabilitacja? Na jaką pomoc finansową mogą liczyć pracownicy?
Zespół rowka nerwu łokciowego – zwolnienie lekarskie. Jak wygląda L4 w przypadku zespołu kanału łokciowego?
Pracownik odczuwający objawy mogące wskazywać na występowanie zespołu rowka nerwu łokciowego, powinien niezwłocznie udać się z tym do specjalisty. Dolegliwość tę z początku leczy się zachowawczo, stosując leki i rehabilitację. W ciężkich przypadkach jednak konieczna może być operacja.
Choć przepisaniem odpowiedniego leczenia powinien zająć się neurolog, warto wspomnieć o tym, że w przypadku zespołu rowka nerwu łokciowego zwolnienie lekarskie może zostać wypisane przez dowolnego lekarza lub asystenta medycznego, posiadającego odpowiednie uprawnienia.
Jeżeli pacjent przechodzi zespół rowka nerwu łokciowego dosyć łagodnie, metody zachowawcze oraz kilka dni zwolnienia lekarskiego mogą okazać się wystarczające. Jeżeli potrzebna będzie operacja, powrót do pełni sprawności może trwać nawet ponad miesiąc. Zdjęcie szwów po operacji następuje bowiem po 2 tygodniach od zabiegu, po czym prowadzona jest fizjoterapia, mająca pomóc pracownikowi wrócić do zdrowia.
W przypadku zespołu rowka nerwu łokciowego należy unikać przeciążenia chorej kończyny. Z tego względu przerwa od pracy, jeżeli obowiązki zawodowe wymają np. dźwigania, jest zdecydowanie wskazana, by nie pogarszać urazu.
Wynagrodzenie, zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne dla pracownika na zwolnieniu lekarskim
Przez pierwsze dni przebywania na zwolnieniu lekarskim każdemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% podstawy wymiaru, którą wylicza się w oparciu o średnie miesięczne wynagrodzenie pracownika. Wynagrodzenie chorobowe pracodawca wypłaca przez w sumie 33 lub 14 dni – okres ten zależy od tego, czy pracownik ma mniej niż 50 lat, czy nie.
Po tym rozpoczyna się okres zasiłkowy, podczas którego wypłacany jest zasiłek chorobowy, również w wysokości 80% podstawy wymiaru. Za pobyt w szpitalu również należy się świadczenie stanowiące 80% średniego wynagrodzenia. W przypadku wyczerpania okresu zasiłkowego, którego limit na rok w większości sytuacji wynosi 182 dni, może zostać też przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Jego wysokość przez pierwsze 3 miesiące wynosi 90% podstawy wymiaru, zaś między 4 a 12 miesiącem – 75%.
Warto wspomnieć, że niektórzy pracownicy mogą liczyć na świadczenia wypłacane w wysokości 100% podstawy wymiaru. Do tej grupy należą między innymi kobiety ciężarne.
Zespół rowka nerwu łokciowego – zwolnienie lekarskie. Jak długo można przebywać na zwolnieniu chorobowym?
Okres zasiłkowy, jak już zostało powiedziane, nie może przekroczyć 182 dni (lub 270 w przypadku ciąży lub gruźlicy). Nowy okres zasiłkowy rozpoczyna się dopiero po 60 dniach przerwy między zwolnieniami lekarskimi. Inaczej dni przypadające na zwolnieniu będą się sumować, aż nie zostanie osiągnięty limit.
Pracownik powinien więc mieć to na uwadze. Jeżeli po wykorzystaniu całego okresu zasiłkowego wciąż nie może wrócić do pracy i wymaga dalszego leczenia, może mu zostać przyznane świadczenie rehabilitacyjne, trwające kolejny rok.
Jako że leczenie zespołu rowka nerwu łokciowego może przeciągnąć się na okres trwający ponad miesiąc, należy pilnować dni przypadających na przebywanie na zwolnieniu lekarskim.
E-wizyty i teleporady – możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego bez wychodzenia z domu!
Wielu pracowników może martwić się o odległe terminy wizyt lekarskich, w związku z którymi uzyskanie zwolnienia lekarskiego może zostać utrudnione. Tymczasem ból spowodowany zespołem rowka nerwu łokciowego może po pierwsze uniemożliwiać dalsze wykonywanie obowiązków zawodowych, a po drugie dolegliwość wywołuje dyskomfort, z powodu którego niełatwo dostać się do placówki medycznej (np. jeśli wymagałoby to dojazdu samochodem). W takich i podobnych sytuacjach ratunkiem mogą okazać się zdalne formy kontaktu – e-wizyty oraz teleporady.
Umówienie się na wizytę online nie stanowi wyzwania, bowiem terminy takich spotkań zwykle nie są odległe, a samo rozwiązanie jest ogólnodostępne i czynne nawet przez całą dobę. Podczas takiej wizyty lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad medyczny i na podstawie własnej oceny uzna, czy należy wypisać zwolnienie lekarskie oraz ile dni powinno ono trwać.
Zdalne formy kontaktu przynoszą ulgę i wygodę pracownikom, pomagając im też znacznie zaoszczędzić czas w procesie pozyskiwania zwolnienia lekarskiego. Zdecydowanie warto skorzystać z tego rozwiązania!
Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!