[product_page id="119"]

L4 po szczepieniu

L4 po szczepieniu

Potoczne „L4”, czyli zwolnienie lekarskie, wydawane jest pracownikowi jako forma usprawiedliwienia nieobecności w pracy spowodowanej pogorszeniem stanu zdrowia. Można otrzymać je zarówno z powodu własnej choroby, jak i po to, by zapewnić opiekę członkowi rodziny, kiedy nie może tego zrobić nikt inny. Zwolnienia lekarskie wydawane są przez uprawnionych do tego lekarzy lub asystentów medycznych i to oni decydują, czy oraz na jak długo powinna obowiązywać przerwa od wykonywania obowiązków zawodowych.

Od 2018 roku zwolnienia lekarskie funkcjonują w formie elektronicznej i występują pod nazwą „e-ZLA”. Stanowi to ogromną wygodę dla pracownika, który z założenia nie musi dostarczać zaświadczenia o niezdolności do pracy do rąk pracodawcy. Również ZUS, który otrzymuje dostęp do informacji o zwolnieniach lekarskich może inicjować sprawniejszą kontrolę tych zaświadczeń, jeżeli istnieje ryzyko ich nadużywania.

Zwolnienie lekarskie przysługuje w wielu różnych sytuacjach. Może ciekawić kwestia, czy możliwe jest uzyskanie L4 po szczepieniu? Temat ten stał się szczególnie popularny w dobie pandemii koronawirusa. Odpowiadamy zatem na najczęściej zadawane pytania dotyczące L4 po szczepieniu.

Po co brać L4 po szczepieniu? Możliwe niepożądane dolegliwości po szczepieniu

Powodem, dla którego pracownik mógłby zechcieć pójść na zwolnienie lekarskie po otrzymaniu szczepienia jest przede wszystkim potencjalne wystąpienie dolegliwości, które nazywa się niepożądanymi odczynami poszczepiennymi. Powodują one zaburzenie stanu zdrowia wskutek podania szczepionki, najczęściej występujące w okresie kolejnych 4 tygodni. To, czy niepożądane odczyny poszczepienne wystąpią, jest kwestią w pełni indywidualną i zależną od organizmu pacjenta.

Do typowych objawów wskazujących na niepożądane odczyny poszczepienne należą m.in.: podwyższona temperatura (w ciężkich przypadkach gorączka), wysypka, dreszcze, biegunka. Zazwyczaj przyjmują one formę łagodną, lecz niewykluczone jest wystąpienie objawów ciężkich, znacznie upośledzających funkcjonowanie pacjenta po szczepieniu.

Jeżeli pracownik doświadczył pogorszenia stanu zdrowia wskutek otrzymania szczepionki do tego stopnia, że uniemożliwia mu wykonywanie codziennych czynności, powinien zgłosić się z tym do lekarza i poprosić o zwolnienie chorobowe. Jeżeli lekarz uzna, że stan pacjenta nie pozwoli mu swobodnie wykonywać obowiązków zawodowych, może wystawić mu zwolnienie lekarskie na czas, w którym pracownik powinien spokojnie wrócić do zdrowia.

Czy można uzyskać zwolnienie lekarskie w dniu szczepienia?

Z założenia zwolnienie lekarskie w dniu, w którym pracownik dopiero udaje się na szczepienie, nie powinno obowiązywać, ponieważ osoba wciąż jest wtedy zdrowa. Uzyskanie przerwy od pracy z tego powodu jest jednak możliwe w przypadku szczepień obowiązkowych, do których należą szczepienia przeciw gruźlicy, odrze czy krztuścowi. Wówczas pracodawca powinien udzielić pracownikowi płatnego dnia wolnego.

W sytuacji szczepienia dobrowolnego, np. przeciw wirusowi COVID-19, dzień wolny nie zostaje automatycznie przyznany. Jeżeli pracownik pragnie takowy uzyskać, najprawdopodobniej będzie musiał wykorzystać jeden dzień z urlopu wypoczynkowego lub wziąć urlop na żądanie. Jednakże kwestia odpłatności oraz rozliczania dnia szczepienia zależna jest od indywidualnych zasad obowiązujących w miejscu pracy.

Jak uzyskać L4 po szczepieniu? Wygodna możliwość skorzystania z e-konsultacji lub teleporady!

Ze względu na intensywność skutków ubocznych występujących po szczepieniu pracownik może nie być w stanie opuścić domu w celu udania się na stacjonarną wizytę do lekarza. Poza tym, często wiąże się to z męczącym oczekiwaniem w długiej kolejce albo czekaniem na sam termin wizyty. Praca podczas odczuwania niepożądanych odczynów poszczepiennych może być bardzo wyniszczająca dla pacjenta, dlatego tym cenniejsza jest opcja uzyskania szybkiego zwolnienia lekarskiego. Taką możliwość zapewniają zdalne formy kontaktu – wizyty online oraz teleporady.

Zyskały one na popularności właśnie w dobie koronawirusa, gdy spory odsetek ludzi odczuwał skutki uboczne po otrzymaniu szczepionki przeciw wirusowi. Umówienie się na e-konsultacje jest zasadniczo proste i łatwo dostępne, a sama procedura nie powinna trwać dłużej niż około pół godziny. W trakcie wizyty online lekarz przeprowadzi z pacjentem rzetelny wywiad medyczny, by jak najdokładniej poznać stan jego zdrowia. Jeżeli uzna, że pracownik potrzebuje przerwy od pracy, udzieli mu zwolnienia lekarskiego na okres wystarczająco długi, by pomóc mu wrócić do pełni sił. Po tym do zadań pracownika należy tylko odpoczynek w celu prędkiego powrotu do zdrowia.

Czego pracownik nie może robić podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim?

Zwolnienia lekarskie służą odpoczynkowi i wyzdrowieniu, a w ostateczności możliwości powrotu do wykonywania obowiązków zawodowych. Pracownik podczas obowiązywania zaświadczenia o tymczasowej niezdolności do pracy nie może zatem wykonywać działań zarobkowych w innym miejscu ani też wyjeżdżać na prywatny urlop.

Jeżeli natomiast zwolnienie lekarskie oznaczone jest kodem cyfrowym „1”, który oznacza, że stan pacjenta nakazuje mu leżenie w łóżku, pracownik nie może nawet opuszczać domu, ponieważ zaświadczenie sugeruje, że nie powinien być w stanie tego robić.

Jeśli zaistnieje możliwość nadużycia zwolnienie lekarskiego, pracodawca lub ZUS mają prawo przeprowadzić niespodziewaną kontrolę pracownikowi, aby ustalić zasadność wydania zaświadczenia o niezdolności do pracy. W wypadku złamania zasad pracownik może utracić przyznane świadczenia, a nawet zostać zwolnionym z pracy tuż po powrocie do niej.

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również