[product_page id="119"]

Ile L4 po zabiegu cieśni nadgarstka?

Ile L4 po zabiegu cieśni nadgarstka

Zwolnienie lekarskie przysługuje pracownikom z ubezpieczeniem chorobowym w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia, które utrudnia bądź nawet uniemożliwia kontynuowanie wykonywania obowiązków zawodowych. Uprawniony do wystawienia zwolnienia lekarz lub asystent medyczny wyznacza okres czasu, podczas którego ma obowiązywać przerwa od pracy. Zwolnienie lekarskie można otrzymać z powodu własnej choroby, urazu, ciąży czy też w celu umożliwienia opieki nad chorym członkiem rodziny pracownika.

W tym przypadku wytłumaczymy, jak zwolnienie lekarskie wygląda w przypadku zespołu cieśni nadgarstka oraz ile L4 po zabiegu cieśni nadgarstka należy się pracownikowi.

Ile L4 po zabiegu cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka to stan chorobowy spowodowany długotrwałym uciskiem nerwu pośrodkowego, znajdującego się w kanale tej części ręki. Uraz spowodowany jest najczęściej obrzękiem zapalnym, które powstaje wskutek różnych przyczyn. Z zespołem cieśni nadgarstka często zmagają się pracownicy wykonujący powtarzalne ruchy dłonią, np. podczas wielogodzinnego pisania na klawiaturze czy pracy na taśmie w fabryce. Wśród objawów znajdują się mrowienie, bóle nadgarstka oraz uczucie sztywności palców.

Zespół cieśni nadgarstka podlega leczeniu zachowawczemu lub operacyjnemu. Można zastanawiać się, jak długo trwa w tym przypadku zwolnienie lekarskie oraz ile L4 po zabiegu cieśni nadgarstka należy się pracownikowi.

Długość zwolnienia lekarskiego zależy w od decyzji wystawiającego zaświadczenie lekarza lub asystenta medycznego, który w znacznej mierze sugeruje się obecnym stanem zdrowia oraz samopoczuciem pacjenta.

Długość zwolnienia lekarskiego. Ile L4 po zabiegu cieśni nadgarstka należy się pracownikowi?

Każdy zabieg chirurgiczny może być obciążającym doświadczeniem. Długość rehabilitacji oraz intensywność odczuwanych po operacji dolegliwości, np. bólu czy osłabienia, jest kwestią indywidualną.

W przypadku zabiegu cieśni nadgarstka zależy to także od charakteru wykonywanego przez pacjenta zawodu. Jeżeli zadania przydzielane w pracy są lekkie i nie wymagają intensywnych ruchów ręką, zwolnienie lekarskie zazwyczaj wystawia się na 3 lub 4 tygodnie. Jeśli natomiast pracownik wykonuje zawód mocno obciążający fizycznie, który może nie tylko powodować ból po operacji, ale i pogorszyć stan kończyny, przerwa od pracy może przeciągnąć się nawet do 2 miesięcy.

Zabieg cieśni nadgarstka – jakie świadczenia otrzyma pracownik na zwolnieniu lekarskim po operacji?

Na samym początku korzystania ze zwolnienia lekarskiego pracownikowi przyznawane jest wynagrodzenie chorobowe wypłacane w wysokości 80% podstawy wymiaru, obliczanego na podstawie średniego wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika przez ostatnie 12 miesięcy. Wynagrodzenie chorobowe przysługuje przez pierwsze 33 dni osobom poniżej 50 roku życia, zaś dla pracowników starszych okres ten wynosi 2 tygodnie.

Po wykorzystaniu tego okresu wypłacany jest zasiłek chorobowy, którego wysokość również wynosi 80% podstawy wymiaru. Okres zasiłkowy, podczas którego może być przyznawane świadczenie, obarczony jest limitem dni, który w większości przypadków (w tym i w sytuacji zabiegu cieśni nadgarstka) wynosi 182 dni w ciągu roku. Nowy okres zasiłkowy rozpoczyna się dopiero po 60 dniach przerwy między jednym zwolnieniem lekarskim a drugim. W innym wypadku dni przypadające na okres zasiłkowy są sumowane, a limit nie może zostać przekroczony.

Co po wykorzystaniu okresu zasiłkowego? Świadczenie rehabilitacyjne

Jeżeli jednak pracownik wykorzysta całą maksymalną pulę 182 dni w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim z powodu zabiegu cieśni nadgarstka i nadal nie może wrócić do pracy, może zostać mu przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Warunkiem jego otrzymania jest dobre rokowanie, zapowiadające, ze dalsze leczenie i rehabilitacja pozwolą pracownikowi odzyskać pełną sprawność fizyczną oraz umożliwią powrót do pracy. Świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest przez kolejny rok, a jego wysokość przez pierwsze 3 miesiące wynosi 90%. Po tym czasie kwota spada do 75% podstawy wymiaru.

Należy także zaznaczyć, że niektórzy pracownicy mają prawo do 100% kwoty świadczeń. W tej grupie znajdują się m.in. kobiety ciężarne lub osoby, które uległy wypadkowi w drodze do pracy lub podczas powrotu z niej.

Jak otrzymać zwolnienie lekarskie w formie zdalnej? Wygoda teleporad i e-wizyt!

Zwolnienie lekarskie czy też jego przedłużenie można uzyskać bez wychodzenia z domu. Obecnie bardzo popularne są zdalne formy kontaktu, umożliwiające teleporadę bądź wizytę lekarską online. Podczas tej procedury lekarz przeprowadzi z pacjentem rzetelny wywiad medyczny, by dokonać jak najdokładniejszej diagnozy stanu jego zdrowia. Na tej podstawie może zostać wystawione zwolnienie chorobowe, trwające tak długi okres, jaki według lekarza wystarczy na rehabilitację pracownika po zabiegu.

E-wizyty i teleporady umożliwiają kontakt z lekarzem pacjentom, którzy ze względu utrudnionego dojazdu bądź słabego stanu zdrowia nie mogą udać się na stacjonarną wizytę w gabinecie. Dzięki temu pracownik zaoszczędzi też czas, ponieważ sama procedura trwa zwykle około pół godziny, zaś terminy wizyt w formie zdalnej nie powinny być odległe.

Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać na naszej stronie internetowej!

Zobacz również