E-zwolnienie L4 Online

99.00 

NAWET W 5 MINUT -25% NA KOLEJNE ZAMÓWIENIE
DOSTĘPNI 24H/7 DNI BEZ REJESTRACJI

Uzyskane e-zwolnienie L4 (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i do ZUS-u. Lekarz zadzwoni do Ciebie. Placówka Medyczna.

Dane pacjenta do L4

Ubezpieczenie OC dla Naszych pacjentów | Pełna Dyskrecja
Kategoria:

Polskie zwolnienie lekarskie w Niemczech

polskie zwolnienie lekarskie w niemczech

Praca za granicą, urlop i święta w Polsce, z rodziną – tak funkcjonuje na co dzień wielu pracowników. W razie choroby lub innych okoliczności polskie zwolnienie lekarskie w Niemczech będzie uznane bez większego problemu. Sprawdź, co zrobić, by móc korzystać z niemieckich świadczeń!

Od 2018 roku w Polsce normą jest zwolnienie lekarskie online. Informacje o L4 od razu trafiają do jednego systemu – pacjent nie musi przekazywać żadnych dokumentów do ZUS-u czy pracodawcy. Tylko w wyjątkowych okolicznościach ma obowiązek dostarczenia papierowego zaświadczenia. Brak wymiany informacji między naszym ZUS-em a niemieckimi kasami chorych sprawia, że polskie zwolnienie lekarskie w Niemczech musi mieć formę wydruku e-ZLA z odpowiednimi danymi – duże znaczenie ma też czas przekazania dokumentu i informacje o przyczynie niedyspozycji. Pracownik musi wypełnić określone obowiązki wobec pracodawcy i ubezpieczyciela, który wypłaci świadczenia.

Elektroniczne, polskie zwolnienie lekarskie w Niemczech musi znaleźć się na wydruku e-ZLA

Niemieckie zwolnienia lekarskie również mają formę elektroniczną. Wydawane są w trzech kopiach – po jednej dla pracownika, kasy chorych i pracodawcy. Informacje o chorobie stanowią tajemnicę lekarską, są też chronione przez przepisy prawa do prywatności, ale kasy chorych wymagają dokładnych informacji o diagnozie i powodach niedyspozycji – potrzeba zatem minimum dwóch różnych, papierowych kopii. Co zrobić, by polskie zwolnienie lekarskie w Niemczech zawierało wszystkie potrzebne dane? 

Wystarczy zapamiętać poniższe wskazówki:

  • kiedy lekarz wystawia ci L4 online, od razu poproś o wydruk e-ZLA w przynajmniej dwóch egzemplarzach;
  • koniecznie zaznacz, że jedna kopia musi zawierać kod statystyczny choroby (oznaczenie międzynarodowej klasyfikacji ICD-10);
  • możesz też samodzielnie pobrać i wydrukować zwolnienie lekarskie z IKP, jeśli plik zawiera podpis i pieczątkę lekarza lub asystenta medycznego.

Informację o niezdolności do pracy należy przekazać pracodawcy już pierwszego dnia absencji, np. telefonicznie lub mailowo – kopię zwolnienia lekarskiego trzeba dostarczyć najpóźniej w czwartym dniu nieobecności. Może to być sam wydruk, a w przypadku braku takiej możliwości jego skan, obraz lub zdjęcie. W takim przypadku papierowy dokument należy dostarczyć później, w miarę swojego stanu zdrowia i innych okoliczności. W niektórych sytuacjach pracodawca może zażądać przesłania L4 już w pierwszym dniu zwolnienia (np. od pracownika z krótkim stażem).

Honorowanie polskiego L4 przez niemieckich pracodawców i kasy chorych – pozostałe wymogi, ważne informacje

Prawo w Polsce umożliwia wystawianie zwolnień lekarskich z datą wsteczną. W landach za Odrą nie ma takiej możliwości. Gdyby dolegliwości się przedłużały, pracownik powinien dopilnować, by nie było dnia przerwy pomiędzy badaniami i kolejnymi, polskimi zwolnieniami lekarskimi. W Niemczech każda luka czy opóźnienie grozi utratą prawa do zasiłku chorobowego – prawo nie chroni też przed zwalnianiem osób, które przebywają na L4.

Niemieccy pracodawcy pilnują przestrzegania wszystkich formalności, często decydują też o przeprowadzeniu kontroli. Nic dziwnego – jeśli dana osoba pracuje od przynajmniej czterech tygodni, przez pierwszych 6 tygodni chorobowego płacą jej 100% wynagrodzenia. Dłuższa niż 42 dni niedyspozycja to zasiłek z kasy chorych, już w wysokości 70% zarobków brutto i nie więcej, niż 90% netto. Niektóre kasy chorych żądają dodatkowych zaświadczeń i dokumentów. Zanim złożysz wniosek o zwolnienie lekarskie przez internet w polskiej przychodni, sprawdź, czego wymaga twój niemiecki ubezpieczyciel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *