[product_page id="119"]

Jak wydrukować zwolnienie lekarskie z PUE ZUS?

Jak wydrukować zwolnienie lekarskie

Ubezpieczeni, którzy opłacają składki na chorobowe i wypełnili okres wyczekiwania, mogą udać się na płatne L4. Wysokość świadczeń, podmiot wypłacający czy maksymalny czas trwania niezdolności do pracy z okresem zasiłkowym zależą od wielu czynników. Forma papierowa zaświadczenia lekarskiego jest konieczna tylko w niektórych przypadkach. Lekarze wiedzą, jak wydrukować zwolnienie lekarskie z PUE – czasami system jest niedostępny lub nie ma połączenia z internetem. Pracodawcy, którzy zatrudniali do 5 osób, długo nie musieli mieć konta na platformie ZUS-u i pracownicy dostarczali im druki ZUS-ZLA. Z początkiem 2023 r. profil PUE staje się obowiązkowy dla wszystkich płatników składek na ubezpieczenie chorobowe.

Jak wydrukować zwolnienie lekarskie z PUE ZUS? Profil płatnika, eksport i import e–ZLA z systemu

Aby wydrukować zwolnienie lekarskie z PUE ZUS, najpierw należy zalogować się na swoje konto, a następnie wejść w zakładki „Dokumenty i wiadomości” – „Zwolnienia lekarskie” – szczegóły danego e-ZLA i po załadowaniu wizualizacji L4 kliknąć opcję „Wydrukuj”. O konieczności uruchomienia drukarki, sprawdzenia połączenia, papieru w podajniku czy toneru/pojemnika z tuszem raczej nie trzeba specjalnie przypominać. Od grudnia 2018 r. zwolnienie lekarskie online stało się standardem. Samo L4 nie wystarczy do uruchomienia świadczeń – jeśli to zasiłek wypłacany przez ZUS, trzeba dostarczyć jeszcze komplet dokumentów wymaganych w danym przypadku.

Teraz wiesz, jak wydrukować zwolnienie lekarskie z PUE. Jednak czy to będzie w ogóle potrzebne? W odpowiedzi na pytania płatników ZUS wielokrotnie podkreśla, że nie ma konieczności drukowania e-ZLA dostępnego w PUE w celu ustalenia prawa i wypłaty zasiłku. Wszystkie informacje są już w systemie. W przygotowaniu zestawienia zwolnień lekarskich jednego pracownika lepiej sprawdza się filtrowanie L4 po danych osób ubezpieczonych i ich eksport w plikach CSV lub XML – ich import umożliwiają programy biurowe i specjalistyczne systemy prowadzenia rozliczeń. W formie danych przetworzonych są dostępne w „Panelu Płatnika”, w zakładce „Zaświadczenia lekarskie”.

Jak wydrukować zwolnienie lekarskie z PUE? Wydruk elektronicznego L4 przez lekarza

Lekarze muszą wydrukować dokument ZLA w dwóch sytuacjach – w razie problemów z systemem oraz na każde życzenie pacjent. W pierwszym przypadku korzystają z papierowych formularzy, które wypełniają własnoręcznie. A jeśli pacjent zechce L4 online w formie papierowej? Kiedy system PUE ZUS wyświetli komunikat „Wizualizacja ZUS ZLA”, trzeba wybrać opcję „Wyświetl”, a następnie „Drukuj”. Jeżeli płatnik nie ma profilu PUE (co w 2023 r. już nie powinno się zdarzyć), system wyświetli odpowiednie ostrzeżenie, opisane jako „Drukowanie ZUS ZLA dla płatnika”, od razu pojawia się opcja „Drukuj”.

Teraz masz już wszystkie informacje na temat tego, jak wydrukować zwolnienie lekarskie z PUE ZUS. Pracownikom warto przypomnieć, że L4 należy wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem:

  • odpoczywać;
  • nie przemęczać się;
  • nie próbować dorabiać w innej pracy;
  • chodzić na badania, zabiegi i wyznaczone kontrole lekarzy-orzeczników ZUS-u;
  • przebywać pod wskazanym adresem leczenia;
  • zażywać przepisane leki zgodnie z zaleceniami lekarza.

Kończy ci się opakowanie farmaceutyków i potrzebujesz następnego? Nie musisz wychodzić z domu i ryzykować pogorszeniem stanu zdrowia! Internetowa e-recepta pozwala błyskawicznie otrzymać potrzebne zlecenie na lek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *