[product_page id="119"]

Jak przejść z urlopu wychowawczego na zwolnienie lekarskie?

jak przejść z urlopu wychowawczego na zwolnienie lekarskie

Wiele osób zadaje pytania o to, jak przejść z urlopu wychowawczego na zwolnienie lekarskie, a zwłaszcza o możliwość otrzymywania świadczeń. Szczególnie w przypadku ponownego zajścia w ciążę. Poznaj regulacje najistotniejsze dla pracodawców i pracowników!

Urlop wychowawczy jest bezpłatny i nie wlicza się do okresów ubezpieczenia chorobowego, ale gwarantuje utrzymania zatrudnienia. Pozwala wrócić do pracy, jak dziecko podrośnie. Z kolei płatne zwolnienie lekarskie przysługuje tym, którzy opłacają obowiązkowe lub dobrowolne składki i wypełnili okres wyczekiwania (30 dni opłacania chorobowego, w niektórych przypadkach 90 dni). Są też wyjątki, gdy prawo do L4 przysługuje od pierwszego dnia odprowadzania składek na ubezpieczenie chorobowe. Temat „jak przejść z urlopu wychowawczego na zwolnienie lekarskie?” budzi ogromne emocje. Pracodawcy uważają, że prawo zostawia zbyt duże pole do nadużyć. Z kolei część pracowników sądzi, że powinni otrzymać jeszcze szersze zabezpieczenie przed utratą środków do życia.

Skrócenie urlopu wychowawczego warunkiem przejścia na L4 i świadczeń dla pracownika

Każda choroba przypadająca w czasie urlopu wychowawczego nie pozwala korzystać ze świadczeń chorobowych dla objętych ubezpieczeniem chorobowym. Nie ma składek, nie ma wynagrodzenia i zasiłku. Kolejny okres ciąży pracownicy nie jest tu żadnym wyjątkiem. Jak przejść z urlopu wychowawczego na zwolnienie lekarskie? Trzeba wrócić do pracy! Przynajmniej formalnie, bo prawnie nic nie stoi na przeszkodzie, by wziąć L4 online już pierwszego dnia po „powrocie”… Przerwanie urlopu wychowawczego odbywa się w dwóch trybach:

  • po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – minimum 30 dni przed terminem;
  • po wyrażeniu zgody przez pracodawcę – w dowolnie uzgodnionym czasie.

Standardowo każda przerwa w okresie ubezpieczeniowym, która przekracza 30 dni, wymaga ponownego wypełnienia stosownego okresu wyczekiwania, by odzyskać prawo do zasiłku chorobowego. Jednak nie jest tak w tym przypadku. Przerwa w okresie składkowym, która była spowodowana urlopem wychowawczym, jest jednym z czterech wyjątków – zasada okresu wyczekiwania tu nie obowiązuje. Co nie znaczy

Jak przejść z urlopu wychowawczego na zwolnienie lekarskie po zajściu w ciążę? Urlop macierzyński

L4 z powodu ciąży i urlop wychowawczy to wyjątkowo złożona kwestia. Jeżeli matka nie przerwie urlopu wychowawczego na jedno dziecko, nie tylko nie otrzyma zasiłku w okresie ciąży, ale też straci prawo do urlopu macierzyńskiego na drugie dziecko. Zachowa za to możliwość ubiegania się o zasiłek macierzyński. Również w sytuacji, gdy poród nastąpi w trakcie nieprzerwanego urlopu wychowawczego. Okres zasiłkowy nie odpowiada niedoszłemu urlopowi macierzyńskiemu. Będzie krótszy o 2 tygodnie. Odzyska prawo do części urlopu macierzyńskiego, jeżeli urlop wychowawczy zakończy się przed zasiłkiem macierzyńskim. Kodeks pracy i inne akty prawne przewidują mnóstwo różnych scenariuszy.

Wiesz już, jak przejść z urlopu wychowawczego na zwolnienie lekarskie w okresie ciąży – trzeba zacząć od zgłoszenia chęci powrotu i podjęcia pracy. Nie trzeba przejmować się upływem okresu wyczekiwania, by odzyskać prawo do zasiłku chorobowego. Jak widać powyżej, macierzyństwo potrafi przyprawić o solidny ból głowy na wielu polach, a na dodatek możliwość jego złagodzenia jest mocno ograniczona, nawet e-recepta nie wiele tu pomoże… Dość dygresji – czego jeszcze należałoby się dowiedzieć przed dniem złożenia wniosku o zakończenie urlopu wychowawczego?

Jaki przysługuje zasiłek chorobowy, jak wykorzystać urlop wychowawczy – pozostałe informacje

Wysokość świadczeń chorobowych zależy od podstawy wymiaru. Standardowo to wynagrodzenie/przychody z 12 miesięcy poprzedzających niezdolność do pracy. Zwolnienie lekarskie online na większość chorób to 80%. Świadczenia w wysokości 100% podstawy wymiaru przysługują w stanie ciąży i gruźlicy (kody B i D na L4). W trakcie urlopu wychowawczego może dojść do sytuacji, w której pracownik przez ostatni rok nie miał wypłacanej pensji ani razu. Nie oznacza to, że zostanie bez środków do życia. W takich okolicznościach podstawą wymiaru zasiłku chorobowego będzie najniższe krajowe wynagrodzenie (ustawowa pensja minimalna).

Jak przejść z urlopu wychowawczego na zwolnienie lekarskie, by nie stracić żadnych świadczeń? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, przyczyny niedyspozycji i wielu innych czynników. Nie zaszkodzi skorzystać z porady prawnej i pomyśleć nad długofalowymi konsekwencjami różnych wariantów. Kwestia oceny takiego postępowania przez pracodawców to osobne zagadnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *