[product_page id="119"]

Czy lekarz rodzinny może wystawić zwolnienie na pobyt w sanatorium?

czy lekarz rodzinny może wystawić zwolnienie na pobyt w sanatorium

Wiele osób zastanawia się, czy lekarz rodzinny może wystawić zwolnienie na pobyt w sanatorium. W przypadku leczenia w sanatorium niestety nie ma możliwości otrzymania zwolnienia lekarskiego. Jeżeli planujesz takie leczenie, to musisz skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Inaczej wygląda jednak sprawa pobytu w szpitalu uzdrowiskowym

Czy lekarz rodzinny może wystawić zwolnienie na pobyt w sanatorium? Czas spędzony w sanatorium może wynosić nawet kilka tygodni. Niestety w przypadku takiej formy rekonwalescencji nie można otrzymać zwolnienia lekarskiego i konieczne jest wykorzystanie własnego urlopu. W przypadku rekonwalescencji w szpitalu uzdrowiskowym możliwe jest otrzymanie zwolnienia lekarskiego.

Zwolnienie lekarskie a pobyt w sanatorium

Zwolnienie lekarskie wystawiane jest na okres, w którym dana osoba nie może wykonywać obowiązków służbowych ze względu na zły stan swój zły stan zdrowia. L4 można również otrzymać, gdy zachodzi konieczność opieki nad członkiem najbliższej rodziny, ale tylko, gdy zachodzi taka konieczność. Zwolnienie jest również dowodem na to, że pracownik nie mógł przyjść do pracy ze względu na pobyt w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym, który wykonuje działalność leczniczą w formie całodobowego świadczenia zdrowotnego.

Zaświadczenie lekarskie wystawiane jest przy czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub zdarzeń zdrowotnych, które nie pozwalają na wykonywanie pracy. Osoba na zwolnieniu lekarskim pobiera świadczenia związane z ubezpieczeniem chorobowym. Również choroby zakaźne, które nie dają objawów, sprawiają, że chory musi przebywać na zwolnieniu lekarskim.

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, lekarz nie może wystawić zwolnienia lekarskiego na czas leczenia w sanatorium. L4 może być więc wypisane tylko w przypadku choroby lub w innych przypadkach opisanych dalej w tekście.

Jeżeli w związku ze swoimi dolegliwościami zdrowotnymi nie jesteś w stanie udać się do lekarza osobiście, to powinieneś skorzystać z wizyty przez internet. W ten sposób może zostać również wypisana e-recepta.

Czy lekarz rodzinny może wystawić zwolnienie na pobyt w szpitalu uzdrowiskowym?

Inaczej wygląda sytuacja, gdy pacjent otrzymał skierowanie do sanatorium uzdrowiskowego szpitalnego i na turnus rehabilitacyjny z NFZ lub ZUS-u. W takim wypadku pracownik otrzyma zwolnienie lekarskie na okres pobytu szpitalu uzdrowiskowym (28 dni). Przebywając w szpitalu uzdrowiskowym, pacjent otrzymuje zasiłek chorobowy w wysokości 70% wynagrodzenia. Jest to kwota mniejsza niż w przypadku zwykłej choroby lub pobytu w szpitalu (80%). Wyjątkiem są tutaj jednak osoby, które mają prawo do pobierania 100% zasiłku chorobowego. Mowa tutaj o kobietach w ciąży oraz osobach, których schorzenia są następstwem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Warto zaznaczyć, że wyjazd do sanatorium w ramach prewencji rentowej ZUS również daje możliwość otrzymania zwolnienia.

Zwolnienie lekarskie może zostać wystawione przez internet. L4 online to coraz popularniejsza forma wypisywania zwolnień lekarskich. Należy jednak pamiętać, że ostatecznie to lekarz decyduje o zasadności jego wypisania.

Urlop wypoczynkowy a pobyt w sanatorium

Jeżeli wyjeżdżasz na turnus rehabilitacyjny lub do sanatorium uzdrowiskowego, to musisz liczyć się z tym, że konieczne będzie wykorzystanie swojego urlopu wypoczynkowego. Alternatywą może być także urlop bezpłatny, ale jest to raczej rzadko wykorzystywana forma. Bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że na czas pobytu w sanatorium będą musieli skorzystać z przysługującego im urlopu. Większość jest przekonana, że leczenie sanatoryjne oznacza zwolnienie lekarskie.

Pamiętaj, że obecnie zwolnienia lekarskie można otrzymać przez internet. Zwolnienie lekarskie online to najwygodniejsi sposób na otrzymanie kilku dni wolnego ze względu na stan zdrowia.

Wyjazd do szpitala uzdrowiskowego zawsze odbywa się w ramach L4. Jeżeli jedziesz do sanatorium uzdrowiskowego ze skierowaniem, to należy wziąć urlop wypoczynkowy lub bezpłatny. Temat tego, czy lekarz rodzinny może wystawić zwolnienie na pobyt w sanatorium, jest więc dosyć skomplikowany. Wszystkie informacje zostaną ci jednak przekazane przez organy odpowiedzialne za twój pobyt w sanatorium.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *