[product_page id="119"]

Kto przedłuża zwolnienie lekarskie po operacji? Sprawdź, do jakiego lekarza możesz się udać

Kto przedłuża zwolnienie lekarskie po operacji

Zabieg operacyjny wiąże się z usprawiedliwioną nieobecnością w pracy. Jednak czasem czas rekonwalescencji się przeciąga. Dlatego wielu pacjentów szuka odpowiedzi na pytanie, kto przedłuża zwolnienie lekarskie po operacji.

Lekarz, który wystawia L4 po zabiegu operacyjnym, opiera się przede wszystkim na aktualnym stanie zdrowia pacjenta oraz swoim doświadczeniu. Zatem wyznaczony przez niego czas jest jedynie szacunkiem i może się okazać, że chory potrzebuje jeszcze więcej odpoczynku. Poznaj odpowiedź na pytanie, kto przedłuża zwolnienie lekarskie po operacji.

Zwolnienie lekarskie – ile przysługuje w ciągu roku?

Każda osoba, która jest objęta ubezpieczeniem chorobowym, może wykorzystać w ciągu roku maksymalnie 182 dni zwolnienia lekarskiego. W przypadku kobiet w ciąży oraz osób chorych na gruźlicę ten czas wydłużony został do 270 dni. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z chorobowego na opiekę nad dzieckiem. Zaświadczenie, podobnie jak e-recepta, wystawiane jest w formie elektronicznej. Trafia ono bezpośrednio na profil pracodawcy w PUE ZUS. W przypadku orzeczenia o niezdolności do pracy to lekarz decyduje, na jaki okres wystawi L4. Warto również wiedzieć, kto przedłuża zwolnienie lekarskie po operacji – czy koniecznie musi to być specjalista? Postaramy się na nie odpowiedzieć.

L4 po operacji – czas trwania

Jak wspominaliśmy, czas trwania zwolnienia lekarskiego po operacji zależy od indywidualnej decyzji lekarza prowadzącego. Dzięki wykonywanym w szpitalu badaniom można stwierdzić, jak zaawansowana jest choroba, a także ile czasu potrzeba na rekonwalescencję. Zazwyczaj to kilka tygodni lub miesięcy. Oczywiście pacjent zawsze może przedłużyć L4 online.

Kto przedłuża zwolnienie lekarskie po operacji?

Wydłużenie zwolnienia jest zasadne w sytuacji, kiedy pacjent źle się czuje i jeszcze nie odzyskał pełni sprawności po zabiegu. Można się o to ubiegać także w sytuacji, kiedy wykonywana praca zarobkowa jest ciężka i może powodować na przykład pęknięcie szwów operacyjnych. Dlatego pacjent ma prawo do kontaktu z lekarzem – zarówno osobistego, jak i teleporady (rozmowy przez telefon lub internet).

Który lekarz może przedłużyć zwolnienie?

Decyzję o przedłużeniu zwolnienia wydaje lekarz, który ma uprawnienia przyznane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W niektórych przypadkach takie L4 może wydać także asystent medyczny. Wcześniej jednak na podstawie dostępnych danych oraz badaniu stanu zdrowia medyk ocenia, czy chory może wrócić do pracy. Jeśli dojdzie do wniosku, że powinien dalej przebywać w domu, wtedy może wystawić kolejne zaświadczenie. Kto przedłuża zwolnienie lekarskie po operacji? Może to być na przykład:

  • lekarz pierwszego kontaktu;
  • lekarz dowolnej specjalizacji (np. ginekolog);
  • lekarz zatrudniony w szpitalu.

Nie ma większego znaczenia miejsce pracy ani specjalizacja medyka. Dlatego zwolnienie lekarskie online jest tak samo wiążące, jak to wystawione w gabinecie. Z pewności stanowi też większe ułatwienie dla pacjentów, którzy nie muszą wychodzić z domu, by je uzyskać.

Świadczenia, jakie otrzymuje pracownik po operacji

Pracownicy, którzy są niezdolni do pracy z powodu operacji, otrzymują świadczenie, wynoszące 80 procent ich średniego miesięcznego wynagrodzenia. Za pierwsze 33 dni absencji (14 dni w przypadku osób powyżej 50. roku życia) należy się wynagrodzenie chorobowe, płacone przez pracodawcę. Powyżej tych limitów pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS. W sytuacji, kiedy czas na zwolnieniu przekroczy 182 dni, wówczas może zostać przyznane świadczenie rehabilitacyjne.

Kwestia tego, kto przedłuża zwolnienie lekarskie po operacji, wydaje się zrozumiała. Jeśli nie ma możliwości, by skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym, wystarczy wizyta u lekarza POZ, a nawet konsultacja online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *