[product_page id="119"]

Ostroga piętowa – zwolnienie lekarskie

ostroga piętowa zwolnienie lekarskie

Różne czynniki sprzyjają dolegliwości, jaką jest ostroga piętowa. Zwolnienie lekarskie nie zawsze jest koniecznością. To lekarz podejmuje decyzję o wystawieniu L4 lub braku szczególnych przeciwwskazań do dalszej pracy. Sprawdź, czym kierują się ortopedzi!

Zwyrodnienia w obrębie kości piętowej mogą powodować dotkliwy ból. Poważny dyskomfort oraz utrudnione poruszanie się obniżają zdolność do normalnego wykonywania codziennych czynności i zawodowych obowiązków. Czasami symptomy są tak silne, że dają o sobie znać nawet bez ruchu, w pozycji siedzącej oraz leżącej. Zaawansowane zmiany tkanki kostnej przyczyniają się do poważnej niedyspozycji i wymagają specjalistycznej terapii. To ortopeda decyduje, na podstawie wyników badań, jak będzie leczona ostroga piętowa – zwolnienie lekarskie może, ale nie musi być elementem rekonwalescencji. Wszystko zależy od indywidualnej oceny stanu stopy, ryzyka powikłań w trakcie wykonywania obowiązków oraz samopoczucia pacjenta.

Zespół przeciążeniowy rozcięgna podeszwowego, czyli ostroga piętowa. Zwolnienie lekarskie – zasady

Rozcięgno podeszwowe (łac. plantar fasciitis) znajduje się w podbiciu stopy, nazywanym również podeszwą. To część powięzi, która odpowiada między innymi za łukowate kształty najniższej części nogi. Struktura tkanki jest włóknista i elastyczna, a przy tym niezwykle mocna. Dzięki rozcięgnu podeszwowemu istnieje stabilne połączenie między palcami i piętą, które zapewnia optymalną biomechanikę ruchu. Niestety, ta część ciała jest szczególnie narażona na rozmaite przeciążenia. Pod wpływem stanów zapalnych i mikrourazów organizm zaczyna zastępować włókna dodatkową tkanką kostną, czyli tzw. osteofitami.

Wiesz już, w którym miejscu powstaje ostroga piętowa. Zwolnienie lekarskie to już zagadnienie medyczno-prawne. Prawo do korzystania ze świadczeń chorobowych mają osoby objęte odpowiednim ubezpieczeniem. Uprawnienie do wystawienia L4 mają lekarze, którzy zdobyli odpowiednie upoważnienie ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – specjalizacja czy miejsce realizacji świadczeń medycznych nie mają tu większego znaczenia. Uzyskanie zaświadczenia jest jednak możliwe nie tylko w ramach stacjonarnej wizyty w gabinecie. Teleporada i zwolnienie lekarskie online są tak samo ważne. Obecnie podstawową formą L4 są e-ZLA, czyli elektroniczne zwolnienia lekarskie. Dzięki temu wszystkie informacje od razu trafiają do systemu.

Czym są ostrogi piętowe? Diagnostyka, przyczyny takich dolegliwości, objawy i metody leczenia

Ostrogi piętowe są wspomnianymi wyżej osteofitami – zmianami zwyrodnieniowymi rozcięgna podeszwowego, które najczęściej mają związek z nadmiernym przeciążaniem stopy. W celu rozpoznania i potwierdzenia diagnozy z wywiadu medycznego oraz oględzin należy przeprowadzić odpowiednie badania obrazowe – RTG lub USG. Aktualne wyniki i dokumentacja medyczna są niezbędne przy składaniu wniosku o L4 online, poza kontrolą u lekarza.

Wśród głównych przyczyn ostróg piętowych ortopedzi wymieniają następujące czynniki:

 • nadwaga, otyłość;
 • płaskostopie, wrodzone wady anatomiczne;
 • urazy, które zmieniają naturalny sposób chodzenia, biegania;
 • korzystanie z niedopasowanych butów lub niektórych typów obuwia (np. na wysokich obcasach);
 • uprawianie sportów, które mocniej obciążają kończyny dolne (taniec, bieganie po twardym podłożu);
 • praca – dużo chodzenia, długie pozostawanie w pozycji stojącej;
 • zaburzenia metaboliczne i choroby reumatologiczne (np. dna moczanowa).

Objawy ostrogi piętowej, które mogą wymagać zwolnienia lekarskiego. Metody leczenia

Jak objawia się ostroga piętowa? Zwolnienie lekarskie może być potrzebne w sytuacji, gdy pacjentom doskwiera silny ból. W początkowej fazie schorzenia pojawia się tylko po wysiłku fizycznym lub podczas używania niektórych butów. Wraz z rozwojem zespołu przeciążeniowego bolesności nabierają stałego charakteru, a pacjent coraz częściej i mocniej utyka. W tylnej, dolnej części stopy może wystąpić obrzęk.

Metoda leczenia ostrogi piętowej zależy od stopnia zwyrodnienia, nasilenia dolegliwości u pacjenta czy wyposażenia danej placówki. Ortopedzi korzystają z następujących sposobów:

 • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne do leczenia doraźnego;
 • zastrzyki ze sterydami, czynnikami krwi pacjenta;
 • zabiegi fizjoterapeutyczne (ćwiczenia, rozciąganie, wzmacnianie stawu skokowego, specjalne wkładki do butów);
 • nieinwazyjne zabiegi miejscowe, w tym procedury z użyciem lasera, ultradźwięków, krioterapii czy tzw. fala uderzeniowa;
 • operacyjne usunięcie osteofitów i zszycie włókien rozcięgna podeszwowego.

L4 na ostrogę piętową, zwolnienie lekarskie od ortopedy – zalecenia. Co powinien zrobić pacjent?

Pełne wyleczenie zespołu przeciążeniowego rozcięgna podeszwowego to najczęściej długi proces, podczas którego stosuje się wiele różnych metod. W złagodzeniu bólu mogą pomóc domowe sposoby, m.in. zimne kompresy z lodu, okład z nalewki octowej, różne masaże i ćwiczenia rozluźniające. Pacjent powinien przede wszystkim ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich. Zwykle chodzi o takie rzeczy, jak:

 • wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, sumienną rehabilitację;
 • unikanie przeciążeń;
 • przyjmowanie przepisanych leków w odpowiednich dawkach oraz odstępach czasowych.

W trakcie L4 nie można wykonywać żadnych czynności zarobkowych i prowadzić aktywności, które mogłyby opóźnić powrót do zdrowia. Jeśli lekarz uzna, że schorzenie rzeczywiście nie pozwala normalnie pracować, najpewniej trzeba będzie zostać w domu i odpoczywać. Wychodzenie bez pilnej potrzeby – na fizjoterapię, do apteki po leki, na które wypisana została e-recepta czy do sklepu po artykuły pierwszej potrzeby – mogłoby zaszkodzić stopie. Warto poprosić kogoś o pomoc w sytuacji, gdy dokucza ci ostroga piętowa. Zwolnienie lekarskie to nie dodatkowy urlop, który można potraktować jak wakacje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *