[product_page id="119"]

Czy będąc na zwolnieniu lekarskim, można prowadzić działalność gospodarczą?

czy będąc na zwolnieniu lekarskim można prowadzić działalność gospodarczą

Każda – nawet jednoosobowa – działalność gospodarcza musi kierować się obowiązującymi przepisami. Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, czy będąc na zwolnieniu lekarskim, można prowadzić działalność gospodarczą? Odpowiadamy!

Czy będąc na zwolnieniu lekarskim, można prowadzić działalność gospodarczą? To zagadnienie powinno podlegać dyskusjom, ponieważ zgodnie z przepisami w czasie L4 pacjent ma orzeczoną niezdolność do pracy. Oznacza to, że musi skupić się na rekonwalescencji. Jeśli się do tego nie zastosuje, może stracić zasiłek chorobowy. Istnieją jednak pewne wyjątki.

Kiedy zasiłek chorobowy przysługuje przedsiębiorcy?

W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne do ZUS-u odprowadza pracodawca. Natomiast aby nabyć prawo do zasiłku chorobowego, przedsiębiorca musi się o to zatroszczyć we własnym zakresie. Przede wszystkim musi zadeklarować w ZUS chęć opłacania składki na ubezpieczenie chorobowe, a później uiszczać opłaty w terminie. Prawo do świadczenia zaczyna przysługiwać przedsiębiorcy po 90 dniach, czyli tzw. okresie wyczekiwania. Warto od razu wyjaśnić, czy będąc na zwolnieniu lekarskim, można prowadzić działalność gospodarczą? Nie zawsze pierwszym wyborem osób na własnej działalności jest L4, często próby ratowania zdrowia zaczynają od usługi, jaką jest e-recepta.

Czy będąc na zwolnieniu lekarskim, można prowadzić działalność gospodarczą?

Osoba ubezpieczona, która nabyła prawo do zasiłku chorobowego w ZUS, nie może wykonywać pracy zarobkowej, jeśli przebywa na zwolnieniu chorobowym. Dotyczy to również sytuacji, kiedy wystawiono L4 online. Oznacza to niezdolność do pracy, a zwolnienie ma przeznaczyć na rekonwalescencję trwającą przez cały okres tego zwolnienia. W przeciwnym wypadku może utracić prawo do świadczenia, o czym mówi ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zasiłek chorobowy a wykonywanie pracy zarobkowej

Wiadomo zatem, czy będąc na zwolnieniu lekarskim, można prowadzić działalność gospodarczą. To jednak nie wszystko, bo do utraty świadczeń chorobowych prowadzą też inne zachowania:

  • wykorzystywanie zwolnienia niezgodnie z jego celem;
  • wykonywanie pracy zarobkowej, nawet niezwiązanej z prowadzeniem firmy (zostało to potwierdzone wyrokiem Sądu Najwyższego);
  • wykonywanie bezpłatnych czynności, które nie generują dochodu, ale potencjalnie mogłyby;
  • sfałszowanie zwolnienia, by otrzymać zasiłek chorobowy.

Działania dozwolone dla przedsiębiorcy w trakcie zwolnienia lekarskiego

Osoba prowadząca firmę w czasie zwolnienia lekarskiego może zajmować się kwestiami, które nie są jej osobistym świadczeniem pracy. To między innymi podpisywanie dokumentów finansowych, listy płac czy zlecanie przelewów. Można do tego zaliczyć również podpisywanie faktur, o ile przedsiębiorca na przykład nie nadzorował zatrudnionych pracowników czy nie wykonywał innych zadań związanych z zarabianiem na własnej działalności gospodarczej. Aby nie łamać prawa i postanowień tzw. ustawy zasiłkowej, na okres choroby najlepiej zawiesić działalność. Jeśli natomiast przedsiębiorca w swojej firmie zatrudnia pracowników, powinien ustanowić pełnomocnika. Zaufana osoba zajmie się jego biznesem na czas niezdolności do pracy. Jeśli konieczne okaże się przedłużenie L4, można to uzyskać dzięki usłudze zwolnienie lekarskie online.

Czy będąc na zwolnieniu lekarskim, można prowadzić działalność gospodarczą? Podsumowanie

Czy będąc na zwolnieniu lekarskim, można prowadzić działalność gospodarczą? Wiadomo już, że przedsiębiorca traci prawo do pobierania zasiłku chorobowego. Jednak aby w ogóle je nabyć, musi poddać się dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i regularnie opłacać składki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *