[product_page id="119"]

Zwolnienie lekarskie z Polski do Norwegii. Formalności

zwolnienie lekarskie z polski do norwegii

Zwolnienie lekarskie usprawiedliwia nieobecność pracownika spowodowana chorobą. Co w przypadku osób pracujących za granicą, a otrzymujących L4 w Polsce? Czy zwolnienie lekarskie z Polski do Norwegii będzie uznane? 

Aby uzyskać prawo do wypłaty zasiłku chorobowego w Norwegii, należy spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest konieczność przepracowania bez przerwy przynajmniej czterech tygodni. Drugim kryterium jest wysokość wynagrodzenia – od maja 2022 wynosi 55 739 NOK. Nawet w przypadku spełnienia warunków, pracownik nie może być pewien, że NAV (odpowiednik ZUS-u) przyzna i wypłaci zasiłek. 

Zwolnienie lekarskie z Polski do Norwegii – dokumenty

Ponieważ zwolnienia norweskie i polskie różnią się między sobą, pracownik korzystający z L4 w Norwegii musi pamiętać o dopełnieniu formalności. Niezależnie od tego, czy otrzyma zwolnienie w przychodni, czy L4 online musi znaleźć się na nim kod choroby – należy poprosić lekarza wystawiającego zaświadczenie o naniesienie takiej informacji. Na druku zwolnienia musi znaleźć się również adres pracodawcy z Norwegii. Jeżeli informacje nanoszone są ręcznie, lekarz musi również poświadczyć je, stawiając pieczątkę i parafując. 

Zwolnienie lekarskie należy wydrukować oraz dołączyć do niego tzw. oświadczenie własne (dostępne na stronie NAV). Pracodawca może zażądać tłumaczenia zaświadczenia lekarskiego. Obowiązkiem pracownika jest poinformowanie zatrudniającego o niedyspozycji (ma na to 14 dni) oraz dostarczenie przygotowanych dokumentów.

Kto i gdzie przesyła dokumenty?

Pracownik, który otrzymał zwolnienie lekarskie przez internet lub w przychodni, musi przesłać wymagane dokumenty do NAV. Jednocześnie powinien złożyć je w polskim ZUS-ie. Ten organ musi wystąpić do NAV o wypłatę zasiłku chorobowego dla i w imieniu pracownika (wypełnia formularz E 115). Składając dokumenty do ZUS należy dołączyć prośbę o wysłanie ich kompletu do norweskiego urzędu. Adres instytucji można znaleźć na jej oficjalnej stronie internetowej.

Aby uzyskać świadczenie chorobowe w Norwegii na podstawie zwolnienia wystawionego w Polsce, należy dopilnować wszystkich formalności, a także sprawdzić, czy w ogóle w danym przypadku istnieją wskazania do jego wypłaty (spełnienie opisanych warunków).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *