[product_page id="119"]

Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – zwolnienie lekarskie

zwężenie przestrzeni międzykręgowej zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie, które bywa również nazywane chorobowym, czyli L4, mogą otrzymać także pacjenci chorujący na zwężenie przestrzeni międzykręgowej. Zwolnienie lekarskie ma pomóc choremu przetrwać nasilenie się objawów. Ile dni można otrzymać?

W Polsce od 2018 roku funkcjonuje elektroniczne zwolnienie lekarskie. Dzięki niemu nie ma już w powszechnym użyciu zwolnień papierowych. Wprowadza je do systemu lekarz lub asystent medyczny, który otrzymał uprawnienia od ZUS-u. Zwolnienie lekarskie automatycznie trafia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dostęp do niego ma też pracodawca. Nie ma już konieczności udawania się z dokumentem papierowym do zakładu pracy. L4 może zostać wypisane na zwężenie przestrzeni międzykręgowej. Zwolnienie lekarskie ma pomóc pacjentowi przetrwać silne napady choroby. Jak się ona objawia i ile czasu można spędzić na rekonwalescencji?

Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czym jest?

Zwężenie przestrzeni międzykręgowej to schorzenie kręgosłupa powstające najczęściej w związku ze stylem życia. Przyczyną problemu jest zwykle wielogodzinne trzymanie nieodpowiedniej postawy ciała i przebywanie długi czas w niezmienionej pozycji. W wyniku tego dochodzi do obniżenia wysokości krążka międzykręgowego, drażnienia tkanki nerwowej i uwypuklenia. To początek bardzo poważnych zmian strukturalnych kręgosłupa, które prowadzą do bardzo silnych konsekwencji bólowych.

Zwężenie przestrzeni międzykręgowej może być związane z powtarzającymi się przeciążeniami kręgosłupa. Na tę dolegliwość zapadają osoby ciężko pracujące fizycznie, gdy pozycja podczas ich pracy wymaga zgięcia tułowia. Podobnie jest z osobami, które cały czas swojej pracy spędzają na siedząco, mowa tutaj głównie o pracownikach biurowych.

W wyniku ucisku zmniejszone zostaje ciśnienie osmotyczne i dochodzi do dehydratacji struktur krążka międzykręgowego. Warto jednak zaznaczyć, że przeciążenie kręgosłupa musi nawarstwiać się przez kilkanaście miesięcy lub lat.

W leczeniu wykorzystuje się ćwiczenia rehabilitacyjne, których celem jest poprawa kondycji kręgosłupa. W cięższych przypadkach stosowane są środki farmakologiczne w postaci niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz leków o działaniu analgetycznym. E-recepta online to sposób na otrzymanie dokumentu uprawniającego do wykupienia leków z apteki.

Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – zwolnienie lekarskie

Zwężenie przestrzeni międzykręgowej prowadzi do sytuacji, w której nerwy oraz rdzeń kręgowy są uciskane. Nie jest w tym przypadku możliwe wdrożenie leczenia przyczynowego, dlatego stosuje się objawowe. Dolegliwości bólowe związane z tym schorzeniem mogą być bardzo duże, dlatego wpływa ono na wykonywanie obowiązków służbowych. W przypadku zwężenia przestrzeni międzykręgowej zwolnienie lekarskie jest w pełni zasadne, gdy ból będzie wpływał na pracę. Zwolnienie możesz otrzymać nie tylko podczas wizyty w gabinecie lekarskim, lecz także przez internet. L4 online to coraz popularniejsza forma wypisywania zwolnień lekarskich.

Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – ile trwa zwolnienie?

Aby otrzymać zwolnienie lekarskie z powodu zwężenia przestrzeni międzykręgowej, należy udać się do specjalisty. Może nim być neurolog, ale L4 wypisze również lekarz rodzinny, jeżeli zajdzie taka konieczność. Pamiętaj, że zwolnienie lekarskie online to najszybszy sposób na otrzymanie dni wolnych ze względu na stan zdrowia, zwłaszcza gdy ból utrudnia udanie się na wizytę stacjonarną. Długość zwolnienia lekarskiego jest uzależniona od czynników indywidualnych. Nie bez znaczenia jest stopień nasilenia objawów oraz charakter wykonywanej pracy. Gdy zwolnienie zbliża się ku końcowi, chory może poprosić lekarza o jego przedłużenie, jeżeli stan zdrowia nie uległ poprawie.

Zwężenie przestrzeni międzykręgowej a świadczenia zdrowotne

Pacjentowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim przysługuje wynagrodzenie chorobowe, także w przypadku zwężenia przestrzeni międzykręgowej. Chory, który jest na L4, przez pierwsze 33 dni otrzymuje wynagrodzenie od pracodawcy, a później wpływa ono z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość zasiłku to 80% podstawy wymiaru średniego wynagrodzenia miesięcznego z ostatnich 12 miesięcy.

Maksymalny czas zwolnienia w przypadku zwężenia przestrzeni międzykręgowej to 182 dni w ciągu roku. Jeżeli pracownik przekroczy ten okres, wówczas nie będzie on mógł pobierać zasiłku chorobowego za pozostałą część roku. Jeśli pacjent nie doszedł do siebie w ciągu 182 dni, to mogą zostać mu przyznane świadczenia rehabilitacyjne, które będzie otrzymywał przez następne 12 miesięcy. Ostatecznie o długości zwolnienia lekarskiego zawsze decyduje lekarz.

W przypadku tak bolesnej dolegliwości, jaką jest zwężenie przestrzeni międzykręgowej, zwolnienie lekarskie może być konieczne. Dzięki niemu pacjent będzie mógł przez jakiś czas odpocząć, gdy nasilą się u niego objawy bólowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *