[product_page id="119"]

Czy lekarz na SOR może wystawić zwolnienie lekarskie? Sprawdź, na co mogą liczyć pacjenci!

czy lekarz na sor może wystawić zwolnienie lekarskie

Czy lekarz na SOR może wystawić zwolnienie lekarskie? To jedna z kwestii, która zastanawia wielu pacjentów. Warto wiedzieć, czego można oczekiwać od specjalistów, zatrudnionych na szpitalnych oddziałach ratunkowych.

Wizyta na szpitalnym oddziale ratunkowym lub w punkcie nocnej i świątecznej opieki medycznej to w wielu przypadkach jedyny sposób na uzyskanie pomocy. Niektórzy zastanawiają się, w jaki sposób uzyskać tam niezbędne L4. Z tekstu dowiesz się, czy lekarz na SOR może wystawić zwolnienie lekarskie.

Zwolnienie lekarskie – kwestie praktyczne

Oznaki choroby powinny skutkować szukaniem pomocy lekarskiej. Od 1 grudnia 2018 roku tradycje druki ZLA odesłano do lamusa, a lekarze wystawiają e-zwolnienia, które od razu trafiają na PUE ZUS pracodawcy. Dzięki temu następuje płynny przepływ informacji. Poza tym dzięki numerowi PESEL lekarz ma dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta, co stanowi dla niego spore udogodnienie. Ułatwieniem dla chorych jest również e-recepta, umożliwiająca otrzymanie potrzebnych leków bez wychodzenia z domu. Ze zwolnienia, które wystawia lekarz, można skorzystać w wypadku własnej choroby lub konieczności opieki nad chorym członkiem rodziny. Teraz pacjenci często zastanawiają się, czy lekarz na SOR może wystawić zwolnienie lekarskie, czy jednak muszą wrócić do lekarza POZ?

Jacy lekarze mogą wystawić L4?

Kto może wystawić zwolnienie, w tym również L4 online? Są to zarówno lekarze, jak i asystenci medyczni, ci ostatni muszą mieć stosowane upoważnienie. Mogą wykonywać tylko czynności techniczne w imieniu lekarza. Wcześniej medycy jednak muszą zbadać i orzec o stanie zdrowia pacjenta, często dla dalszej diagnostyki wypisują skierowania na bardziej zaawansowane badania. Jeśli w razie choroby pojawią się wskazania do pozostania w domu, zwolnienie w formie elektronicznej wystawiają:

  • lekarze POZ;
  • lekarze specjaliści;
  • lekarze pracujący w szpitalu;
  • lekarze stomatolodzy.

Czy lekarz na SOR może wystawić zwolnienie lekarskie?

Czy lekarz na SOR może wystawić zwolnienie lekarskie? Odpowiedź jest twierdząca – lekarze SOR wystawiają zwolnienia, nie mogą tego przerzucić na innego lekarza. Informował o tym w jednym z komunikatów Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie ma znaczenia, gdzie pracuje specjalista, obowiązek wystawienia zwolnienia spoczywa na wszystkich (muszą jedynie mieć upoważnienie ZUS). Jeśli więc mimo negatywnej oceny stanu zdrowia pacjent zostanie odesłany bez L4, oznacza to, że lekarz na SOR nie przestrzega zasad. Pacjenci mogą rozwiązać ten problem, korzystając z usługi, jaką jest zwolnienie lekarskie online.

Kiedy pacjent powinien zgłosić się na SOR?

SOR udziela pomocy oraz świadczeń zdrowotnych pacjentom w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Nie można więc zgłaszać się tam tylko w celu uzyskania zaświadczenia lekarskiego. Natomiast w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, trzeba udać się do punktu nocnej pomocy medycznej. Sytuacje, kiedy zasadna będzie wizyta na szpitalnym oddziale ratunkowym to między innymi:

  • nagły, silny ból brzucha;
  • krwawienie z przewodu pokarmowego, dróg moczowych lub rodnych;
  • napad drgawek;
  • zatrucie;
  • uraz.

Kwestia tego, czy lekarz na SOR może wystawić zwolnienie lekarskie, jest jasna. Musi on oczywiście zbadać pacjenta, by bez żadnej wątpliwości stwierdzić jego niezdolność do pracy. Warto jednak pamiętać, by z takiej pomocy korzystać w naprawdę uzasadnionych przypadkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *