[product_page id="119"]

L4 – jak długo? Zwolnienie lekarskie po operacji kręgosłupa

jak długo zwolnienie lekarskie po operacji kręgosłupa

Pacjenci, którzy udają się na L4 pytają lekarzy np. o to, jak długo zwolnienie lekarskie po operacji kręgosłupa będzie im przysługiwać. To zawsze jest kwestią indywidualną i zależy nie tylko od stanu zdrowia. Poznaj czynniki, które decydują o niedyspozycji i czasie leczenia!

Każde L4 lekarz wystawia na podstawie swojej oceny wyników badań, historii medycznej, ale także obciążeń i obowiązków zawodowych. Niektórzy pacjenci są bardziej narażeni na powikłania i komplikacje od innych osób. Warto zwrócić uwagę, że pytania o długość różnych okresów dotyczą również wynagrodzenia, zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego. Czas ich przysługiwania ma duże znaczenie wobec niezdolności do pracy i możliwej utraty zatrudnienia. W kwestii środków do życia (ile, jak długo) zwolnienie lekarskie po operacji kręgosłupa daje „spokój” na maksymalnie 182 dni okresu zasiłkowego i 12 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego. Trzeba jednak mieć na uwadze, że pracodawca może wypowiedzieć przewlekle choremu umowę o pracę już po trzech miesiącach rehabilitacji (po przekroczeniu limitu L4).

Idziesz na L4, nie wiesz na jak długo. Zwolnienie lekarskie po operacji kręgosłupa zależy od lekarzy

Nie da się z góry przewidzieć, ile potrwa niedyspozycja pracownika. Być może w trakcie zabiegu na jaw wyjdą nowe okoliczności i jednorazowe zoperowanie zwyrodnień dysków nie wystarczy. Na kręgosłupie mogą się pojawić nowe wypukliny, pojawi się ucisk na nerwy. W pracy pacjent może przyjmować pozycje i dźwigać ciężary, które mocno obciążają kluczowy odcinek. Każdy przypadek trzeba oceniać indywidualnie. Nawet jeśli chirurg uzna, że na początek wystawi zwolnienie lekarskie na 3–4 miesiące, to podczas kolejnych kontroli konieczne może być przedłużenie chorobowego i nowe L4 online. Trzeba pamiętać, że prawo do płatnego odpoczynku przysługuje tym, którzy płacą składki na ubezpieczenie chorobowe i wypełnili okres wyczekiwania.

Specjaliści i lekarze POZ zastanawiają się nad wieloma kwestiami, nie tylko nad tym, jak długo zwolnienie lekarskie po operacji kręgosłupa powinno trwać, by pacjent zdążył w pełni dojść do siebie. Duże znaczenie mają również pozostałe zalecenia dla pacjenta – za kluczowe uważa się pierwsze 4–8, czasami nawet 12 tygodni po zabiegu. W tym czasie dochodzi do procesów gojenia, trzeba zadbać o zachowanie mobilności i wzmocnienie mięśni, a L4 jest po to, by maksymalnie przyspieszyć powrót do zdrowia po chorobie. Przy wystawianiu pooperacyjnego zwolnienia trzeba zatem wziąć pod uwagę takie kwestie jak:

 • wiek;
 • płeć;
 • wyniki badań (aktualne i wcześniejsze, trendy widoczne w zmianach);
 • samopoczucie i stan zdrowia;
 • występowanie dolegliwości bólowych;
 • obecny plan rehabilitacji;
 • charakter pracy zawodowej;
 • ryzyko powikłań.

Rekonwalescencja i rehabilitacja po zabiegu operacji kręgosłupa lędźwiowego trwają wiele miesięcy

Powyższy przykład to tylko jeden z wielu zabiegów, jakie wykonuje się w obrębie osi szkieletu. Trudno wszystko przewidzieć i przed zabiegiem wiedzieć, jak długo – zwolnienie lekarskie po operacji kręgosłupa zależy też od powodzenia i przebiegu całej procedury. Wiele wynika z metody zastosowanej przez lekarzy – nie każda technika operacyjna nadaje się do wykorzystania w dowolnym przypadku. Tę dobiera się w zależności od charakteru schorzenia, stopnia zmian i innych czynników. Przykładowo przy operacjach przepukliny jądra miażdżystego stosuje się techniki:

 • klasyczne;
 • endoskopię;
 • mikrodyscektomię.

Do tego trzeba dodać indywidualne zdolności organizmu do regeneracji. Te pozostają uzależnione od wielu wewnętrznych i zewnętrznych czynników, na które pacjent niekoniecznie ma jakikolwiek wpływ. Wprawdzie czas powrotu do zdrowia, pracy i wysiłku fizycznego po operacji kręgosłupa wynosi zazwyczaj od 4 do 6 miesięcy, to dłuższe bądź krótsze zwolnienia lekarskie nie powinny nikogo zdziwić. W trakcie rekonwalescencji może się okazać, że pacjentowi wystarczy krótsza przerwa – przy L4 powyżej 30 dni szybszy powrót wymaga badań medycyny pracy. A jeśli potrzebny będzie dłuższy odpoczynek? Pacjent może otrzymać kolejne zwolnienie lekarskie online lub poprosić lekarza prowadzącego o niezbędną interwencję w trakcie jednej z kontroli.

Powrót do pracy – jak długo? Zwolnienie lekarskie po operacji kręgosłupa a ból fizyczny i obowiązki

Po zabiegu pacjent musi stosować się do wszystkich zaleceń, a jeśli odczuwa jakieś dolegliwości, natychmiast informować lekarzy o wszystkim. Chirurg zabronił wykonywania zbędnych ruchów? Trzeba zrezygnować z pewnych rzeczy i aktywności. Nawet prawidłowa pozycja siedząca mocno obciąża kręgosłup i plecy, dlatego spędzanie L4 przed ekranem też nie wchodzi w rachubę. Silny ból utrudnia normalne funkcjonowanie? Poproś lekarzy o odpowiednie środki przeciwbólowe. Na niektóre leki potrzebna będzie e-recepta.

Przy takich zabiegach należy uwzględnić mnóstwo kwestii. Lekarze zawsze podejmują decyzję z myślą o zdrowiu i dobru pacjentów. Jednak nie są nieomylni, także w zakresie wystawiania L4. Jakie będą zalecenia, na jak długo? Zwolnienie lekarskie po operacji kręgosłupa jest wystawiane indywidualnie dla każdego pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *