[product_page id="119"]

Zwolnienie lekarskie z teleporady – najważniejsze zasady wystawiania L4 online

zwolnienie lekarskie z teleporady

Zwolnienie lekarskie z teleporady to obecnie bardzo często praktykowana forma wystawiania L4. Wobec nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta może on szybko uzyskać konsultację medyczną. Bardzo często jej skutkiem jest zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy.

W dobie pandemii Covid-19 niezwykle popularne stały się teleporady, skracają bowiem kolejki w przychodniach. Wobec objawów grypy lub przeziębienia wystarczy kontakt telefoniczny czy też elektroniczny, by uzyskać stosowną poradę. Można także otrzymać zwolnienie lekarskie z teleporady – jest ono tak samo ważne, jak zaświadczenie lekarskie, jakie pacjent otrzymuje w trakcie stacjonarnej wizyty.

Zwolnienie lekarskie z teleporady – najważniejsze zasady

Telemedycyna doskonale odciąża przychodnie zwłaszcza w sezonach grypowych. Dzięki temu pacjenci nie czekają przed gabinetem lekarskim, a poradę mogą uzyskać bez wychodzenia z domu. Ułatwia to korzystanie z rozwiązań elektronicznych, takich jak e-recepta. W ten sam sposób działają e-zwolnienia lekarskie (e-ZLA), które są obowiązkowe od 1 grudnia 2018 r. Kiedyś wystawione przez lekarza druczki pacjenci musieli dostarczać osobiście. Obecnie informacje trafiają do systemu i są przekazywane od razu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz pracodawcy. Zwolnienie lekarskie z teleporady działa więc na dokładnie takich samych zasadach jak podczas wizyty stacjonarnej.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online?

Aby uzyskać L4 online, należy skorzystać z usługi teleporad. Według wytycznych ministerstwa zdrowia, lekarz może wystawić zwolnienie w tej formie, korzystając z systemów łączności lub systemów teleinformatycznych. W sytuacji takiej jak teleporada przeprowadzany jest także wywiad z pacjentem, a oprócz tego lekarz ma dostęp do dokumentacji medycznej. Mimo że nie może fizycznie zbadać pacjenta, często takie informacje wystarczą, by uzyskać zwolnienie lekarskie z teleporady. Niezależnie od formy świadczenia zdrowotnego, specjalista jest zobowiązany do tego, by wystawienie zwolnienia lekarskiego zostało udokumentowane.

L4 z teleporady – jak trafia do pracodawcy?

Zwolnienie lekarskie online, które zostanie uzyskane w trakcie teleporady, musi zostać wprowadzone do systemu. W tym celu potrzebny jest m.in. numer PESEL pacjenta. Są tam już wszystkie dane chorego, informacje o jego historii leczenia, a także wcześniejsze zwolnienia elektroniczne. Wystawiający zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy wypełnia jedynie informacje o tym, jak długo będzie ona trwała. Później dane trafiają drogą elektroniczną do ZUS, gdzie zostaje zapisane na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – a dokładnie w profilu płatnika składek (pracodawcy). W tej chwili muszą go posiadać jedynie osoby, które zatrudniają powyżej 5 osób. Natomiast od 1 stycznia 2023 r. konto na PUE ZUS stanie się obowiązkowe dla wszystkich płatników składek.

E-zwolnienie – czy zawsze można skorzystać z teleporady?

Mimo że zwolnienie lekarskie z teleporady jest niezwykle wygodne, nie każdy może skorzystać z wirtualnej wizyty. W dniu 16 marca 2021 r. zmieniły się zasady dotyczące grup, które muszą stawić się w gabinecie na badania stanu zdrowia. Należą do nich:

  • przewlekle chorzy, u których doszło do gwałtownego pogorszenia się stanu zdrowia;
  • osoby z podejrzeniem nowotworów;
  • pacjenci, którzy składają pierwszą wizytę u wybranego przez siebie lekarza pierwszego kontaktu;
  • dzieci poniżej 6. roku życia (podczas pierwszej wizyty);
  • pacjenci, którzy nie chcą skorzystać z wizyty online – nie dotyczy to podejrzenia koronawirusa.

Zwolnienie lekarskie z teleporady stanowi więc wygodne i w pełni legalne rozwiązanie. Trzeba przy tym pamiętać, że kwestia tego, czy zostanie ono wystawione, zależy wyłącznie od specjalisty, który przeprowadza badanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *