[product_page id="119"]

Zwolnienie lekarskie na przepuklinę kręgosłupa. Ile czasu można spędzić na L4?

zwolnienie lekarskie na przepuklinę kręgosłupa

Na tego rodzaju dolegliwości narażone są przede wszystkim osoby, które wykonują pracę siedzącą. Aby wrócić do pełni sił i sprawności, należy jednak poświęcić czas na leczenie. Dlatego warto wiedzieć, jak długo może trwać zwolnienie na przepuklinę kręgosłupa.

Ból pleców bywa często bagatelizowany, tymczasem może oznaczać zwyrodnienie kręgosłupa. Na takie choroby narażone są głównie osoby prowadzące siedzący tryb życia i mało aktywne. Poza tym pojawia się także przy nieprawidłowym unoszeniu ciężarów. Warto wiedzieć, jak postępować z tą dolegliwością i sprawdzić, ile trwa zwolnienie lekarskie na przepuklinę kręgosłupa.

Przepuklina kręgosłupa – co to za schorzenie?

Przepuklina kręgosłupa określana jest jako wypadnięcie dysku. Mimo że to schorzenie kręgosłupa dotyka coraz więcej osób, doświadczanie jego objawów jest niezwykle nieprzyjemne. Chory doświadcza bólu, ograniczenia ruchomości, a także problemów neurologicznych. Spowodowane jest to uciskiem krążka międzykręgowego na nerwy lub rdzeń. Ten stan powinien skłaniać do wizyty u lekarza – często wystawiana jest e-recepta na leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Leczenie obejmuje ćwiczenia, a także inne zabiegi z zakresu fizjoterapii. Jeśli stan pacjenta jest poważny, konieczna może być operacja. Terapia wiąże się również ze zwolnieniem lekarskim na przepuklinę kręgosłupa.

Zwolnienie lekarskie – ile czasu na L4 przysługuje w ciągu roku?

Osoby, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym, w ciągu roku mogą wykorzystać określoną pulę zwolnienia lekarskiego. Honorowane jest zarówno takie wystawione podczas konsultacji stacjonarnej, jak i L4 online. Co do zasady choremu przysługuje maksymalnie 182 dni. Natomiast w przypadku kobiet w ciąży i chorych na gruźlicę chorobowe jest dłuższe i wynosi 270 dni.

Zwolnienie lekarskie na przepuklinę kręgosłupa

Za dolegliwości odpowiada utrzymywanie ciała w niewygodnej (np. ciągłe leżenie czy siedzenie) lub nienaturalnej pozycji przez dłuższy czas. W każdym przypadku bólu wystąpienia kręgosłupa należy skonsultować się ze specjalistą. Nieleczony nie tylko utrudnia funkcjonowanie, ale też istnieje ryzyko, że dojdzie do nieodwracalnych zmian. Należy pamiętać, by nie bagatelizować choroby. Leczenie zaczyna się oczywiście od ćwiczeń. Lekarz ocenia stan chorego, a także okres rekonwalescencji, jaki pozwoli mu na powrót do pracy. Maksymalnie może wypisać 182 dni, choć zaczyna od krótszych terminów. Jeśli chory uzna, że musi mieć więcej czasu na powrót do zdrowia, wówczas może wziąć zwolnienie lekarskie online – bez wychodzenia z domu.

Rekonwalescencja po operacji kręgosłupa a L4

Jak wygląda kwestia zwolnienia lekarskiego na przepuklinę kręgosłupa po przebytej operacji. W tego typu przypadkach sprawa wygląda dokładnie tak, jak opisana wyżej. Prawo nie pozwala wypisać zwolnienia dłuższego niż 182 dni. Jeśli chory jest niezdolny do pracy dłużej niż pół roku, wówczas przysługuje mu świadczenie rehabilitacyjne. Jednak przepuklina kręgosłupa nie musi powodować tak długich nieobecności. Rekonwalescencja trwa zwykle około 3 miesiące, a po tym okresie jest możliwość powrotu do życia zawodowego. Oczywiście zgodę musi wyrazić lekarz. Natomiast pełnia sprawności najczęściej wraca po około 6 miesiącach.

Zwolnienie lekarskie na przepuklinę kręgosłupa nie może trwać dłużej niż 182 dni. Zwykle ten czas wystarcza, by wrócić do sprawności, nawet jeśli konieczne okazuje się przeprowadzenie operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *