[product_page id="119"]

Zwolnienie po operacji tarczycy

Zwolnienie po operacji tarczycy

Wielu pacjentów chciałoby wiedzieć, ile potrwa zwolnienie po operacji tarczycy. Tymczasem L4 to bardzo indywidualna kwestia. Niektórzy wracają do pracy po 2 tygodniach, inni potrzebują kilku miesięcy. Dowiedz się więcej o zwolnieniach lekarskich od chirurgów!

Tarczyca, inaczej gruczoł tarczowy, jest zlokalizowana w przednio-dolnej części szyi, w pobliżu krtani. Składa się z dwóch płatów bocznych połączonych węziną, czasami występuje też trzeci płat piramidowy. Jej podstawowym zadaniem jest wydzielanie niektórych hormonów – kalcytoniny, trójodotyroniny, tyroksyny. Pracą narządu steruje TSH, czyli tyreotropina. Guzy, wole, nadmierne powiększenie organu i inne dysfunkcje wymagają dość inwazyjnego leczenia. Wystawione zwolnienie po operacji tarczycy ma służyć powrotowi do zdrowia i pełnej dyspozycji. A na to wpływa wiele czynników. L4 zależy m.in. od przyczyny zabiegu chirurgicznego, przebiegu procedury medycznej, wieku pacjenta czy obciążeń, jakie wiążą się z wróceniem do pracy oraz ryzykiem ciężkich powikłań.

Zwolnienie po operacji tarczycy – usunięcie płatu i całego gruczołu, powikłania pooperacyjne

Sposób leczenia zaburzeń gruczołu tarczowego zależą od diagnozy, rokowań, a nawet możliwości, jakimi dysponuje dana placówka medyczna. Zakres zabiegu ma dość oczywisty wpływ na późniejsze zwolnienie lekarskie online. Jeśli blizna źle się goi lub samopoczucie po operacji ulega pogorszeniu, można zawsze poprosić o przedłużenie L4. W przypadku chorób tarczycy zabiegi operacyjne można podzielić na 3 podstawowe rodzaje:

 • strumektomia – usunięcie płata tarczycy;
 • strumektomia subtotalna – subtotalne wycięcie tarczycy (ok. 50–90% pierwotnej objętości tkanki gruczołu);
 • tyreoidektomia – resekcja organu, całkowite usunięcie tarczycy.

Komplikacje po operacji usunięcia tarczycy lub części płatów występują u 5–30% pacjentów. Nie wszystkie powikłania są poważnym zagrożeniem, dlatego średni prognozowany czas zwolnienia po operacji tarczycy to 2 tygodnie. Mniej poważne symptomy to m.in. niedoczynność przytarczyc. Objawy w postaci mrowienia ust i palców można wyleczyć przez suplementację. Nie należy jej mylić z niedoczynnością tarczycy. Do groźniejszych komplikacji należą również:

 • krwawienia;
 • krwiaki pooperacyjne;
 • uszkodzenia sąsiednich narządów;
 • stany zapalne z gorączką;
 • naruszenie górnego nerwu krtaniowego;
 • zatory powietrzne;
 • silna chrypka i kaszel (praca strun głosowych powinna się unormować w ciągu 6–12 miesięcy).

Wskazania do wycięcia tarczycy – guzki, wole, choroba Hashimoto. Jak skrócić rekonwalescencję?

Różnorodne problemy z tarczycą najczęściej objawiają się przez wahania masy ciała i problemy ze zmianą wagi, depresyjne nastroje, częste zmiany samopoczucia, suchość skóry i częste uczucie zimna. Niektórzy skarżą się na wypadanie włosów, kołatania serca, nadmierną potliwość, uderzenia gorąca i wiele innych dolegliwości. Późniejsze zwolnienie po operacji tarczycy będzie dostosowane indywidualne. Dokładne wskazanie wszystkich symptomów jest niezbędne dla dokładnej diagnostyki. Wśród najczęściej diagnozowanych schorzeń gruczołu tarczowego, które wymagają leczenia operacyjnego, są:

 • guzy pęcherzykowe;
 • wole o objętości 20–25 ml;
 • brak efektów farmakoterapii;
 • powikłania niedoczynności i nadczynności tarczycy, np. zaburzenia kardiologiczne.

Po każdej operacji wycięta tkanka tarczycy trafia do badania histopatologicznego w celu rozpoznania pod kątem raka brodawkowatego lub innych zmian nowotworowych. Nowotwory to podstawowe wskazania do całkowitej resekcji tarczycy. W takich przypadkach L4 online może być dłuższe od standardowego. Z kolei autoimmunologiczna choroba Hashimoto wymaga przyjmowania odpowiednich leków do końca życia. Rekonwalescencję można skrócić przez odpowiednią formę zabiegu i przestrzeganie wszystkich zaleceń. Jednak mniej inwazyjne metody mają swoje ograniczenia, nie u każdego można przeprowadzić np. operację endoskopową.

Czego nie wolno robić w trakcie zwolnienia po operacji tarczycy i zabiegu chirurgicznym?

W trakcie zwolnienia po operacji tarczycy i zabiegu chirurgicznym nie wolno narażać się na zbyt duży wysiłek fizyczny, jeść pikantnych rzeczy oraz posiłków twardych. Taka dieta stwarza ryzyko rozejścia się pooperacyjnej rany i krwawienia. Ponadto pacjenci powinni przebywać pod stałą opieką endokrynologa. Procedura wiąże się z niedoczynnością organu, a tym samym niskim stężeniem hormonów tarczycy. Najczęstsze objawy skutków ubocznych to:

 • przybieranie na wadze – podatność na nadwagę i otyłość;
 • zaburzenia koncentracji i pamięci;
 • osłabienie, senność;
 • utrata włosów;
 • szorstka, sucha skóra;
 • zaparcia.

Bezpośrednio po zabiegu pacjenci otrzymują heparynę drobnocząsteczkową i przez 10 dni po wypisie ze szpitala samodzielnie przeprowadzają iniekcje. Niektórzy dostają receptę na antybiotyki, jeśli są ku temu stosowne wskazania medyczne. Leki na schorzenia endokrynologiczne trzeba przyjmować jeszcze długo po tym, jak skończy się zwolnienie lekarskie po operacji tarczycy. Zadaniem farmakoterapii jest uregulowanie poziomu hormonów. Potrzebujesz kolejnego opakowania przepisanego środka? Szybka recepta online oszczędzi ci konieczności stania w kolejce do gabinetu lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *