[product_page id="119"]

Czy inny lekarz może przedłużyć zwolnienie?

czy inny lekarz może przedłużyć zwolnienie

Zwolnienie lekarskie wystawiane jest z powodu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. O długości L4 decyduje wystawiający zaświadczenie. Zdarza się, że jest to czas, który nie wystarcza na dojście do zdrowia. Czy inny lekarz może przedłużyć zwolnienie?

L4 to czas, który chory powinien przeznaczyć na odpoczynek i leczenie. Zaświadczenie może wystawić lekarz rodzinny czy specjalista. Taką samą moc ma zwolnienie wypisane podczas telekonsultacji. Jeśli po upływie ustalonego czasu pacjent wciąż czuje się źle, powinien skontaktować się z lekarzem – być może konieczne będzie wydłużenie zwolnienia, kontynuacja bądź zmiana sposobu leczenia.

Kto może wystawić zwolnienie?

Zwolnienie lekarskie może wystawić osoba do tego uprawniona – lekarz POZ, a także każdy specjalista (dermatolog, laryngolog, okulista, neurolog, psychiatra czy stomatolog). Zwolnienie L4 online wypisują również lekarze pracujący w szpitalu (zwolnienie po zabiegu, operacji, pobycie w szpitalu). Automatyzacja procesu wystawiania zaświadczeń spowodowała, że pacjent nie musi osobiście dostarczać L4 do zakładu pracy. Wystawiający przesyła zwolnienie przez system do ZUS, które stamtąd trafia do pracodawcy. 

Na jak długo wystawiane jest zwolnienie?

O długości zwolnienia zadecyduje lekarz wystawiający. Każdorazowo bierze on pod uwagę stan zdrowia pacjenta, rodzaj schorzenia i rokowania (ile czasu potrzeba, by wrócił do zdrowia). Osobie przebywającej na zwolnieniu (z przychodni lub L4 online) należy się płatne świadczenie – warunkiem jest posiadanie ubezpieczenia chorobowego. Każdy pracownik ma do dyspozycji 182 dni zwolnienia (okresy sumują się, jeżeli przerwa między nimi nie jest dłuższa niż 60 dni). Wyjątkiem jest ciąża lub gruźlica, kiedy to przysługuje 270 dni L4. W razie konieczności zaświadczenie o niezdolności do pracy może zostać wydłużone.

Czy inny lekarz może przedłużyć zwolnienie?

Czy inny lekarz może przedłużyć zwolnienie? To możliwe, jeżeli tylko ma ku temu przesłanki. Chory może udać się do tego samego specjalisty, od którego otrzymał L4 lub innego dostępnego w przychodni lekarza. Zdarza się również, że kolejne zwolnienie jest wystawiane na zupełnie inne schorzenie (np. powikłania po chorobie pierwotnej). 

Kolejne zwolnienie może wystawić każdy lekarz. Alternatywą dla wizyty w przychodni jest konsultacja przez telefon. To wygodna metoda, by uzyskać przedłużenie L4.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *