[product_page id="119"]

Zwolnienie lekarskie po ablacji – zabieg a zalecenia w sprawie powrotu do pracy

zwolnienie lekarskie po ablacji

Zwolnienie lekarskie po ablacji to czas, w którym należy odpoczywać. Zabieg jest inwazyjny, a więc pacjent będzie musiał przez jakiś czas pozostać w domu, aby jego ciało doszło do pełnej sprawności. Jak długi jest czas zwolnienia po ablacji?

Ablacja serca należy do zabiegów kardiologicznych. Wykonuje się ją w celu leczenia zaburzeń rytmu bicia serca. Najczęściej zabiegowi poddają się osoby z migotaniem przedsionków. Zwolnienie lekarskie po ablacji przysługuje wszystkim pacjentom, którzy poddają się temu zabiegowi. Potrzebne jest kilka tygodni, aby chory mógł wrócić do wykonywania obowiązków służbowych. Czy można wskazać dokładny czas rekonwalescencji na L4?

Na czym polega zabieg ablacji?

Ablacja jest zabiegiem kardiologicznym, który polega na zniszczeniu lub odizolowaniu części tkanki serca odpowiedzialnej za zaburzenia rytmu serca. Aby pozbyć się arytmii, lekarze tworzą niewielkie blizny, których zadaniem jest blokowanie przewodzenia impulsów wywołujących problemy z sercem. Ablacja wykonywana jest za pomocą specjalnych elektrod ablacyjnych, które wprowadzane są do serca. Zakończenie elektrody może mieć podwyższoną lub niską temperaturę. Procedura pozwala na wyleczenie problemów z arytmią.

Najczęściej zabieg wykonywany jest u:

  • osób z migotaniem przedsionków;
  • osób z trzepotaniem przedsionków;
  • chorych na komorowe i nadkomorowe arytmie.

Ablacja odbywa się po przeprowadzeniu badania elektrofizjologicznego. Do serca wprowadzana jest elektroda, która tworzy bliznę. Pacjent podczas badania jest przytomny. Aby nie odczuwał bólu, podawane są środki przeciwbólowe. Zabieg wykonywany jest jedynie przez bardzo doświadczonych kardiologów.

Zwolnienie lekarskie po ablacji – co należy wiedzieć?

Zwolnienie lekarskie usprawiedliwia nieobecność pracownika w pracy. Jest wystawiane ze względu na niemożność wykonywania obowiązków służbowych ze względny na zły stan zdrowia, rehabilitację lub dochodzenie do zdrowia po operacji. L4 (online lub w gabinecie) można również otrzymać, gdy choruje członek najbliższej rodziny. Zwolnienie przysługuje każdej osobie, która jest zatrudniona na umowę o pracę oraz na umowę zlecenia (gdy opłacane są składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe).

Zwolnienie może wystawić każdy lekarz lub asystent medyczny, jeżeli otrzymał stosowne uprawnienia od ZUS-u. W Polsce L4 wydawane jest w formie elektronicznej (e-ZLA). Obecnie konsultacje lekarskie mogą być prowadzone przez internet. Zdalnie może zostać również wypisana e-recepta.

Zwolnienie lekarskie po ablacji – ile trwa?

Wiele osób zastanawia się, ile trwa zwolnienie lekarskie po ablacji. Jest to uzależnione od stanu pacjenta. Jeżeli w czasie zabiegu pojawią się komplikacje, to prawdopodobnie zwolnienie będzie dłuższe. Po procedurze ablacji konieczne może być również dalsze leczenie w formie przyjmowania leków. Najczęściej zwolnienie po ablacji trwa 8 tygodni, czyli około 2 miesiące. Jeżeli stan pacjenta jest dobry, okres ten może być krótszy. W przypadku wystąpienia komplikacji zwolnienie lekarskie może trwać nawet do 5 miesięcy. Ostatecznie decyzja o długości L4 zależy od lekarza, który podejmuje ją na podstawie wywiadu i badań.

Pracownikowi przysługuje pomoc finansowa podczas zwolnienia. Przez pierwsze 33 dni wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy w wysokości 30% średniego wynagrodzenia. Po 33 dniach pacjent otrzymuje zasiłek chorobowy z ZUS-u. Na zwolnieniu pracownik może przebywać przez 182 dni, jednak w przypadku ciąży i gruźlicy okres ten wydłuża się do 270 dni. Pracownik, który został poddany zabiegowi ablacji, nie pozostaje bez środków do życia. Przez cały okres rehabilitacji otrzymuje świadczenia chorobowe.

Zalecenia lekarskie dla pacjenta po ablacji serca

Pacjent powinien się oszczędzać jeszcze przez 4 tygodnie po zabiegu. Nie powinien on uprawiać sportu i się przemęczać. Chodzić nie powinien zbyt długo. Zakazane jest też podnoszenie ciężarów. Przez 3 miesiące po zabiegu pacjent musi przyjmować leki przeciwzakrzepowe. Zwolnienie lekarskie – online lub wystawione stacjonarnie – powinno być wykorzystane na dojście do zdrowia. Możliwe jest występowanie migotania przedsionków jeszcze przez 3 miesiące po zabiegu. Jeżeli zajdzie potrzeba przedłużenia zwolnienia lekarskiego po ablacji, można otrzymać L4 za pośrednictwem konsultacji lekarskiej przez internet.

Ablacja to procedura pozwalająca na skuteczne wyeliminowanie określonych problemów kardiologicznych. Zwolnienie lekarskie po ablacji jest konieczne, aby pacjent mógł w pełni dojść do zdrowia. Zabieg nie należy do wysoce inwazyjnych, ale trzeba pamiętać, że chory musi na siebie bardzo uważać, aby nie doprowadzić do wystąpienia powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *