[product_page id="119"]

Zwolnienie lekarskie kod B – co oznacza?

zwolnienie lekarskie kod b

Na zwolnieniu lekarskim można znaleźć oznaczenia od A do E. Zwolnienie lekarskie kod B jest związane z ciążą. Ma ono znaczenie dla przyznania zasiłku chorobowego oraz jego wysokości. Dowiedz się więcej o tym, co oznaczają kody literowe na zwolnieniu lekarskim!

Na zwolnieniach lekarskich znajdują się stosowne oznaczenia literowe. To od nich zależy między innymi wysokość świadczeń chorobowych, które otrzymuje pracownik podczas nieobecności powiązanej z chorobą. Zwolnienie lekarskie kod B oznacza niezdolność do pracy spowodowaną ciążą.

Kody na zwolnieniu lekarskim – co oznaczają?

Obecnie lekarze wystawiają zwolnienia lekarskie jedynie w formie elektronicznej. Nie ma już konieczności dostarczania papierowej wersji L4 do pracodawcy. Na prośbę pacjenta lekarz może jednak zwolnienie wydrukować. Na zaświadczeniu o chorobie znajdują się dane płatnika składek (zakładu pracy), dane pacjenta, okres choroby oraz informacja, czy powodem zwolnienia jest choroba, czy konieczność opieki nad chorym członkiem rodziny. Na zwolnieniu nie ma szczegółowych informacji o chorobie, ale są specjalne kody choroby. Ich znaczenie opiszemy poniżej.

Obecnie wiele spraw medycznych można załatwić przez internet. Konsultacje lekarskie online są coraz popularniejsze. W ich trakcie może zostać wypisana między innymi recepta online.

Co oznaczają kody literowe na zwolnieniu lekarskim?

Kody mają bardzo duże znaczenie dla uzyskania wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku. To one w głównej mierze wpływają na wysokość środków, które przekazane zostaną na konto pacjenta. Ostateczna decyzja o kodzie widniejącym na zwolnieniu zależy od lekarza. Oto ich rozwinięcie:

  • zwolnienie lekarskie kod A – niezdolność do pracy wynikająca z choroby, która była przyczyną poprzedniej niezdolności do pracy. Aby ten kod znalazł się na zwolnieniu, nie może minąć 60 dni pomiędzy zachorowaniami;
  • zwolnienie lekarskie kod B – oznacza niezdolność do wykonywania obowiązków służbowych, która jest spowodowana ciążą;
  • zwolnienie lekarskie kod C – ten kod oznacza niezdolność do pracy z powodu nadużycia alkoholu;
  • zwolnienie lekarskie kod D – niezdolność do pracy z powodu zachorowania na gruźlicę;
  • zwolnienie lekarskie kod E – niezdolność do pracy związana z chorobą zakaźną, której okres wylęgania się przekracza 14 dni. Może to także być inna choroba, której objawy ujawniają się dopiero po 14 dniach.

Pamiętaj, że zwolnienie lekarskie może zostać wypisane przez internet. L4 online jest dla chorego bardzo bezpiecznym sposobem otrzymania kilku dni wolnego ze względu na zły stan zdrowia.

Zwolnienie lekarskie kod B – co to znaczy?

Zwolnienie lekarskie kod B jest związane z nieobecnością w pracy w okresie ciąży. Takie zwolnienie lekarskie wiąże się przede wszystkim otrzymywanym wynagrodzeniem i zasiłkiem chorobowym. Kobieta w ciąży otrzymuje 100% podstawy wynagrodzenia. Kod B oznacza też informacje dla pracodawcy, że jego pracownica spodziewa się dziecka i musi on spełnić szereg obowiązku w związku z tym faktem.

Brak kodu na zwolnieniu – co to oznacza?

Jeżeli dana osoba złoży pisemne oświadczenie, to na zaświadczeniu lekarskim nie zostaną umieszczone kody B i D. Te oznaczenia umieszczane są w wyjątkowych przypadkach i pola mogą zostać puste. Brak kodu nie oznacza, że L4 jest nieważne i nie powoduje utraty prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z tytułu ubezpieczenia chorobowego.

Jeżeli otrzymałeś zwolnienie lekarskie online, to prawdopodobnie nigdy fizycznie go nie zobaczysz. Zostanie one przesłane elektronicznie na platformę ZUS.

Zwolnienie lekarskie kod B oznacza więc po prostu ciążę. W jej trakcie kobieta otrzymuje pełne wynagrodzenie. Takie L4 może trwać nawet 270 dni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *